Ape pluviale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • margot wedding
    Incepator
    • 14.mar.2011
    • 6

    Ape pluviale

    am aflat de la un fantanar batran ca daca faci o fantana in preajma casei ,una din acea la 15 m adancime, aceasta ar colecta toate apele care vin din ploi ,topirea zapezi( mai putin acoperis), pentru ca eu detin o casa fara temelie din beton, are temelie mica din caramida cum se construia odata de mult.am o mare problema cu umezeala in peretii exteriori ai casei..pe partea de nord, neinsorita. are cineva o alta idee? ca parca nu as betona toata curtea ...as vrea mult de tot gazon..deci..astept pareri. oricum batranul mi-a zis ca toate casele care au fantani in partea de jos a casei..capteaza tot ce inseamna apa din pamant, nu ai umezeala in beci, nici pe pereti..ceea ce ar fi minunat...eu m-am gandit ca demult nu existau toate materialele astea moderne..iar oamenii..gaseau solutii simple bazate pe lagile naturii...nu pe comert cu manuntul al produselor suprasofisticate..astept pareri
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: ape pluviale

    Postat în original de margot wedding
    ....am o mare problema cu umezeala in peretii exteriori ai casei..pe partea de nord, neinsorita. are cineva o alta idee?
    Are !
    Daca rezolvati sa indepartati scurgerile burlanelor , eventuale alte ape de pe acolo , cit mai departe de casa , aduceti soarele ! in zona respectiva . Se poate folosi oglinda sau alt material asemanator .
    Am recomandat asta cuiva care avea un burlan in zona umbrita , ii ingheta apa o lua pe deasupra si-i uda apoi peretii . Existau doua solutii : dezghetare electrica sau oglinda . I-am sugerat oglinda si functioneaza .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Trebuie facuta o distinctie clara intre o fantana si un put de drenaj.

      O fantana/un put nu trebuie sa asigure necesarul de apa din prima panza freatica, cea care este cel mai aproape de supfata si este sensibila la apa provenita din precipitatii sau alte elemente antrenate de pe teren.

      Putul trebuie sa asigure etansare intre panzele freatice si nu va permite sa ajunga in el apa din prima panza freatica sau cea de suprafata, daca este sapata pana la panza freatica secundara.

      Comentariu

      • margot wedding
        Incepator
        • 14.mar.2011
        • 6

        #4
        da..eu am probleme cu apa din ploi etc..care se scurge in pamant ..deoarece o aborb peretii exteriori ai casei..
        am apa curenta nu ma intereseaza daca e potabila...cea din fantana..deci intrebarea era...o fantana..clasica ca sa zic asa ..poate face ca peretii si beciul sa scape de umezeala? asa mi s-a recomandat..de catre un fantanar batran...zicea el...ca cine are fantana pe langa casa la prima panza freatica cea de suprafata are beciul uscat..astept raspuns

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Se cheama put absorbant si inseamna de fapt saparea pana la un nivel sub cota fundatiei in vederea colectarii apei. Acesta poate sa fie realizat atat in beci cat si in exteriorul casei, depinde de specificul zonei.
          Apa se poate pompa in exterior, intr-o zona lipsita de pericol pentru fundatie, in mod automat, in fucntie de un nivel prestabilit al apei in put.
          Ar putea fi colectata apa de prima panza freatic ainsa depinde de specificul zonei, uneori se poate ridica destul de sus apa din aceasta panza si poate crea probleme.

          Comentariu

          • margot wedding
            Incepator
            • 14.mar.2011
            • 6

            #6
            colectare ape pluviale

            da...deci ar fi bine sa fac un put absorbant..pe la 4-5 metrii adancime.am terenul in panta foarte lina, casa e situata in partea de sus..ca sa zic asa,pe orinzontal,as putea face putul chiar langa casa,in spatele ei, unde incepe panta. nu cred ca o ia apa in sus ca sa creeze probleme...in beci nu pot..am turnat sapa.cat despre umezeala care este deja in pereti...exteriori..am gasit un remediu la fel de natural. iedera..mananca igrasia,in mod natural.imi pare rau ca am bagat fier beton, ciment in casa asta. era facuta numai din caramida .am udat-o prea mult mai ales la placa dintre etaje..am bagat igrasia in ea eu singurica.

            Comentariu

            • Bill
              Membru marcant
              • 05.dec.2006
              • 419

              #7
              Nu departe de Varvor am si eu o locuinta tot la tara.

              Situatia oarecum asemanatoare, terenul usor in panta, casa cu beci. In coltul casei scurgerea burlanului. Trotoarul din jurul casei distrus de intemperii si de timp, peretele beciului (fiind la nord) era negru bineinteles (pe peretele casei nu se urcase umezeala, fundatia fiind destul de inalta.

              Rezolvarea a venit odata cu renovarea casei (interior, exterior), realizarea unui trotoar de 70cm (plasa care a armat trotuarul a fost prinsa de plasa care a armat tencuiala peretilor casei) si realizarea unui sant care colecteaza apa scursa prin burlane de pe acoperis.

              Referitor la ce solutii gaseau batranii pot spune ca pe vremuri, dupa ce ningea, omul lua un paharel de tuica fiarta si iesea sa dea zapada de langa peretii casei. Acum nu mai exista aceasta indeletnicire deoarece tinerii nu mai au timp pt ca fumeaza tigara de la tigara si beau intruna

              Comentariu

              • margot wedding
                Incepator
                • 14.mar.2011
                • 6

                #8
                colectare ape pluviale

                da? cam pe unde aveti casa?
                am trotoar de 1 metru..si tot degeaba...ploaia ..intra in pamant, de unde o trage zidul...se ridica cam la un metru pe perete..umezeala..oricum acum imi ingauresc trotoarul ca sa plantez iedera...

                Comentariu

                • Bill
                  Membru marcant
                  • 05.dec.2006
                  • 419

                  #9
                  da? cam pe unde aveti casa?
                  la vreo 30km de dvs
                  am trotoar de 1 metru..si tot degeaba...ploaia ..intra in pamant
                  Nu are cum. Daca faceti si un sant care colecteaza apa si apoi o duce pe langa casa, nu vad cum sa se mai infiltreze. Poate intre trotuar si peretele casei. Eu am prevazut asta si am legat practic trotuarul pe perete sa nu existe posibilitatea sa "fuga" trotuarul.

                  Eu nu as gauri trotuarul. Riscati sa il spargeti de tot cu rotopercutorul.

                  A-ti auzit la batranii din sat sa isi puna iedera pe case?

                  Comentariu

                  • margot wedding
                    Incepator
                    • 14.mar.2011
                    • 6

                    #10
                    iedera

                    nu mi-a fugit, trotoarul nici vorba..iar drenarea..apei..de ploaie..e mai greu, am inteles ca are un cost destul de mare la cati metrii liniari..trebuie facut...da taranii nu-si pun la noi..iedera...nu shtiu de ce..dar...........iedera ca planta..e singura care papa umezeala din ZID..cea pe care o am..nu pot finisa, zigravii..etc din cauza umezeli..care se usuca vara si revine in toamna, primavara.am discutat cu o propietara a carei casa e imbracata de iedera..am vazut casa pe interior. nici urma de umezeala. pe exterior..la fel..iar despre aspectu estetic...e superb! am facut gauri mici pe langa casa joi palantez iedera..sa vad daca da rezultate.in beci la mine mi-a cazut un cartof care fara sa-l vad sa lipit de zid..unde a stat a facut radacina...si cartofiori..iti dai seama cam cat de ude sunt zidurile!! insa am observat ca..zidul respectiv nu mai are umezeala!! sper sa faca la fel si iedera..sunt mai multe specii , asta care o pun eu e verde de acum,cred ca asa sta . verde.. am vazut case cu iedera ..la tara dar nu in oltenia, nu la case taranesti ci la cele asa zise boieresti..la cele taranesti...puneau vie la pridvor..ca iedera e decat frumoasa..nu are vre-un fruct ceva...taranul e practic..cred.

                    Comentariu

                    • Bill
                      Membru marcant
                      • 05.dec.2006
                      • 419

                      #11
                      Trebuie gasita cauza.
                      Poate panza freatica este sus.

                      Bine, pui planta asta, dar toamna, iarna, tot atata apa consuma din sol?

                      Daca te dor dintii, nu iei algocalmin cu pumnul, te duci la doctor.

                      Comentariu

                      • margot wedding
                        Incepator
                        • 14.mar.2011
                        • 6

                        #12
                        iedera

                        pai da..o plantez...de fapt iau iadera de la un tip care si-a facut curtea..paradisul iederei..cu pergole cu figurine etc..toate din iedera..o sa-l intreb in mod sigur ce fac iarna cu iedera?..iar daca nu-mi convine raspunsul...nu o plantez..simplu..umplu gaurile la loc...dar.......... ceva imi spune ca cineva care a ridicat la rang de arta..ornamentele cu iedera..are toate raspunsurile..ca daca nu ar fi ingrijit-o pe timp de iarna..nu ar fi avut-o primavara..astept sa se opreasca ploile...si ma duc ..sa vorbesc cu dumnealui ..cam pe joi cred..asa

                        Comentariu

                        • bibicu
                          Incepator
                          • 13.iul.2007
                          • 9

                          #13
                          Intentionez sa colectez apele pluviale de la acoperis si sa le descarc in canalizare (casa la tara, canalizare realizata de curand). Mentionez ca am cumparat casa deja construita iar vechiul proprietar nu a luat in calcul vreun al sistem de drenaj, terenul este ingust, este deja amenajat (gazon, flori, pomi, etc.), catre gradina nu este posibila realizarea unei scurgeri din cauza betonului care o separa de casa. Este ilegal daca procedez astfel?

                          Comentariu

                          • sriw
                            Membru Marcant
                            • 05.dec.2007
                            • 524

                            #14
                            Intentionez sa colectez apele pluviale de la acoperis si sa le descarc in canalizare (casa la tara, canalizare realizata de curand). Mentionez ca am cumparat casa deja construita iar vechiul proprietar nu a luat in calcul vreun al sistem de drenaj, terenul este ingust, este deja amenajat (gazon, flori, pomi, etc.), catre gradina nu este posibila realizarea unei scurgeri din cauza betonului care o separa de casa. Este ilegal daca procedez astfel?
                            Nu este ilegal,pentru ca in factura de la apa,unde presupun ca este trecuta si canalizarea o sa platiti si meteo care este exact surplusul de apa provenit din precipitatii si pe care toata lumea il plateste.Cel putin aici unde locuiesc eu asa se procedeaza.
                            If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #15
                              Retelele noi de canalizare trebuie sa fie realizate astfel incat sa fie trasee distincte pentru apa uzata menajera si apa pluviala.

                              In acest moment nu toate retelele de canalizare sunt separate, cu timpul vor fi separate total. Faptul ca se percepe un tarif pentru apa pluviala transportata de canalizare nu are legatura cu legalitatea sau ilegalitatea deversarii.

                              Separarea retelelor este logica si isi doreste ca apa pluviala colectata sa ajunga in locul de deversare la fel de curata cum a fost colectata de pe suprafata in cauza. Daca o aducem in canalizare amenajera vom pierde calitatea pluvialei dar in acelasi timp vom dilua apele uzate menajere ceea ce poate duce la inrautatirea conditiilor de tratare a apei in statiile de epurare.
                              Ar trebui sa va interesati la cei care exploateaza reteaua de canalizare daca va puteti racorda direct la canalizare sau exista racord pluvial pe strada.

                              Comentariu

                              Procesare...