Alimentare apa casa, de la 0

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmin_sn
    Incepator
    • 19.mai.2010
    • 22

    Alimentare apa casa, de la 0

    Am o fantana la 65 de m adancime care trebuie sa alimenteze 2 case,pt care am cumparat o pompa submersibila Grundfos SQ 2-35 care mi-a fost recomandat de cei care au forat fantana. De ce componente mai am nevoie pt a face alimentarea caselor?Ma intreb daca imi trebuie un anume tip de hidrofor.Are cineva o schita a unei camere pt hidrofor,eventual la ce adancime se sapa..Multumesc anticipat
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Discutii despre caminul de hidrofor in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=16309&start=0 si nu numai. Trebuie sa cautati in mesajele existente pe forum.


    Caminul poate fi pozitionat chiar deasupra putului si sa aiba o dimensiune minima, sa spunem 1x1x1m daca nu amplasam nimic in el, doar sa avem acces la put si pompa.
    Altfel, daca dorim un camin hidrofor dotat cu sistem de filtrare si tratare a apei se poate face si o camera de genul 2x2x2,5m ... sunt variante si variante.
    Pentru o casa individuala consider ca varianta optima este acel mic camin pentru acces la put, amplasati pompa in put si trageti o teava PEHD catre casa, ingropata sub adancimea de inghet.
    Daca aveti un spatiu tehnic, se va amplasa vasul hidrofor in aceasta si se vor face legaturile pentru distributia interioara, inclusiv toate celelalte elemente ale instalatiei.

    Comentariu

    Procesare...