+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Plita sudare PPR

Plita sudare PPR

Se poate improviza dintr-un fier de calcat mai vechi o plita pentru sudare PPR?

Orice se poate. Ai strung sa faci bacurile?
    Vezi ca o plita este 70 ron. Daca erai in Buc iti imprumutam eu
    DIY

Am vazut trusa la 80 lei, insa nu stiu cat de buna e. Una cat de cat e de la 250 lei in sus.
    Un set de bacuri e 5 - 10 lei.

Banned - Exclus de pe forum -
    Data înscrierii
    10.05.2009
    Posturi
    1.229
    Citat Postat în original de apanoiu
    Orice se poate. Ai strung sa faci bacurile?
    Vezi ca o plita este 70 ron. Daca erai in Buc iti imprumutam eu
    nu cred ca sunt bune facute la strung, se va lipi plasticul de ele
    se gasesc originale separat

Eu am scula din piata, approx 70 RON, a facut 2 instalatii de apartament. Pt uz personal este ok.
    DIY

Ce marca e?
    E intr-o cutie de plastic gri? Doar plita si 4 bacuri? Putere 800W?

Data înscrierii
    10.05.2009
    Posturi
    1.229
    Citat Postat în original de florin n
    Putere 800W?
    eu lucrez cu una de 600w si-si face treaba cu ppr 25

Re: Plita sudare PPR

Citat Postat în original de florin n
    Se poate improviza dintr-un fier de calcat mai vechi o plita pentru sudare PPR?
    Scze dar e chiar comica intrebarea , ma indoiesc ca vei reusii si sa mergi cu fierul de calcat la facut instalatiii .....
    Orcum nu cred ca fierul de calcat ajunge pana la temperatura de topire a ppr , in plus pretul unei truse hobby e destul de scazut - 200 ron
    nu te va tine prea mult dar orcum e mai buna decat cu fierul de calcat

Data înscrierii
    10.05.2009
    Posturi
    1.229

Citat Postat în original de dummy_
    ma indoiesc ca vei reusii si sa mergi cu fierul de calcat la facut instalatiii .....
    daca constructia fierului nu permite montarea pieselor de contact de-o parte si de alta a talpii nu vad cum poti sa faci lipitura pe perete acolo unde se impune

Orcum nu cred ca fierul de calcat ajunge pana la temperatura de topire a ppr
    o scula de sudat ppr ordinara are 600w, un fier de calcat din aceeasi clasa cred ca are cel putin dublu, problema este sa aibe termostat cu plaja de reglare optima pentru sudarea ppr

Orcum nu cred ca fierul de calcat ajunge pana la temperatura de topire a ppr
    o scula de sudat ppr ordinara are 600w, un fier de calcat din aceeasi clasa cred ca are cel putin dublu, problema este sa aibe termostat cu plaja de reglare optima pentru sudarea ppr[/quote]
    Da cred ca are diferite programe -calcat materiale sintetice , bumbac , lana ,.... cu sau fara abur
    Hai sa fim seriosi chiar daca l-ai modifica constructiv si sa spunem ca se potriveste si temperaturile de sudare din punctul meu de vedere e un obiect incomod de folosit si cu care p
    nu poti prezenta garantia unei lipituri bine facute si cu asta am spus cam tot
    La unele lucruri nu merita sa te zgarcesti , nu spun sa cumperi un aparat de lipit PPr de la Rems , Rothenberger la care cea mai ieftin model incepe de la 1300 ron dar la 200 ron nu prea merita sa te uiti atuncea cand vrei sa lucri si sa mai oferisi calitate
    Sunt curios cum vei reusii sa faci o lipitura la pozitie cu fierul de calcat

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Sudare polipropilena
    De mihaiela1977 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 66
    Ultimul post: 07.06.2013, 21:49
  2. Sudare otel pe suport de fonta
    De bogdan.sb în forumul Do It Yourself - Bricolaj
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.10.2012, 19:57
  3. Deteriorare finisaj la sudare
    De nicorelu în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 29.07.2012, 21:34
  4. Sudare PPR la pozitie
    De valiilie în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.07.2011, 16:28
  5. plita vitroceramica
    De irina barbu în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 03.01.2008, 10:45

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii