Plita sudare PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #16
    Postat în original de dummy_
    O sudura trebuie sa reziste si in timp nu numai la proba de presiune , in timp materialul imbatraneste , lucreaza e supus diferitor factori chimici mecanici ... o sudura defectoasa realizata cu aparate improvizate nu va ajuta cu nimica
    de acord cu tine, precizez ca ma interseaza subiectul strict ca experiment si-l tratez ca atare, nu sfatuiesc folosirea unui dispozitiv improvizat in locul unei scule dedicate, mai ales ca nu-i o investitie mare, cum de altfel ai precizat mai sus

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      #17
      Iti trebuie inertie termica mai mare. o placa de metal montata pe talpa fierului pe care prinzi bacurile. Asteptam poze
      DIY

      Comentariu

      • florin n
        Membru
        • 03.nov.2006
        • 281

        #18
        Salut, am facut "experimentul", am taiat sudura logitudinal in mai multe locuri, materialul e uniform.
        Ca o concluzie, un fier de calcat se poate folosi foarte usor ca plita pentru sudura PPR.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #19
          Postat în original de florin n
          Salut, am facut "experimentul", am taiat sudura logitudinal in mai multe locuri, materialul e uniform.
          Ca o concluzie, un fier de calcat se poate folosi foarte usor ca plita pentru sudura PPR.
          O poza daca se poate , si primele impresii dupa folosire

          Comentariu

          • florin n
            Membru
            • 03.nov.2006
            • 281

            #20
            O poza n-am facut, "dispozitivul" e la garaj, nu-l am acasa.
            Ca impresii, ce sa zic, consider ca cel mai important lucru la un astfel de aparat sunt bacurile, sursa de caldura e mai putin importanta.
            Am vazut in manualul unui aparat de calitate (aquaterm) ca producatorul recomanda verificarea temperaturii bacurilor cu un termometru sau creion termic inainte de inceperea sudurii. Deci, nici termostatul unui aparat scump nu iti garanteaza temperatura setata, ce sa mai vorbim de trusele chinezesti/turcesti de 100-300 lei. Chiar sunt curios cu cat poate varia temperatura unui aparat setat la 260 grade.

            Comentariu

            • florin n
              Membru
              • 03.nov.2006
              • 281

              #21
              Am facut un mic experiment cu un aparat ieftin, termostatul setat la 260 grade Celsius... plita TOPESTE PLUMB.... WOW... adica... o temperatura mai mare de 320 grade... WOW.... am sa imprumut in termometru cu laser de la cineva sa vad exact care e diferenta de temperatura...

              Comentariu

              • florin n
                Membru
                • 03.nov.2006
                • 281

                #22
                90 de grade Celsius intre ce indica termostatul si temperatura plitei

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #23
                  Postat în original de florin n
                  90 de grade Celsius intre ce indica termostatul si temperatura plitei

                  reetaloneaza-l

                  Comentariu

                  Procesare...