Plita sudare PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin n
    Membru
    • 03.nov.2006
    • 281

    Plita sudare PPR

    Se poate improviza dintr-un fier de calcat mai vechi o plita pentru sudare PPR?
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Orice se poate. Ai strung sa faci bacurile?
    Vezi ca o plita este 70 ron. Daca erai in Buc iti imprumutam eu
    DIY

    Comentariu

    • florin n
      Membru
      • 03.nov.2006
      • 281

      #3
      Am vazut trusa la 80 lei, insa nu stiu cat de buna e. Una cat de cat e de la 250 lei in sus.
      Un set de bacuri e 5 - 10 lei.

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1225

        #4
        Postat în original de apanoiu
        Orice se poate. Ai strung sa faci bacurile?
        Vezi ca o plita este 70 ron. Daca erai in Buc iti imprumutam eu
        nu cred ca sunt bune facute la strung, se va lipi plasticul de ele
        se gasesc originale separat

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          #5
          Eu am scula din piata, approx 70 RON, a facut 2 instalatii de apartament. Pt uz personal este ok.
          DIY

          Comentariu

          • florin n
            Membru
            • 03.nov.2006
            • 281

            #6
            Ce marca e?
            E intr-o cutie de plastic gri? Doar plita si 4 bacuri? Putere 800W?

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1225

              #7
              Postat în original de florin n
              Putere 800W?
              eu lucrez cu una de 600w si-si face treaba cu ppr 25

              Comentariu

              • dummy_
                Membru marcant
                • 16.mai.2009
                • 673

                #8
                Re: Plita sudare PPR

                Postat în original de florin n
                Se poate improviza dintr-un fier de calcat mai vechi o plita pentru sudare PPR?
                Scze dar e chiar comica intrebarea , ma indoiesc ca vei reusii si sa mergi cu fierul de calcat la facut instalatiii .....
                Orcum nu cred ca fierul de calcat ajunge pana la temperatura de topire a ppr , in plus pretul unei truse hobby e destul de scazut - 200 ron
                nu te va tine prea mult dar orcum e mai buna decat cu fierul de calcat

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1225

                  #9
                  Re: Plita sudare PPR

                  Postat în original de dummy_
                  ma indoiesc ca vei reusii si sa mergi cu fierul de calcat la facut instalatiii .....
                  daca constructia fierului nu permite montarea pieselor de contact de-o parte si de alta a talpii nu vad cum poti sa faci lipitura pe perete acolo unde se impune

                  Postat în original de dummy_
                  Orcum nu cred ca fierul de calcat ajunge pana la temperatura de topire a ppr
                  o scula de sudat ppr ordinara are 600w, un fier de calcat din aceeasi clasa cred ca are cel putin dublu, problema este sa aibe termostat cu plaja de reglare optima pentru sudarea ppr

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 673

                    #10
                    Re: Plita sudare PPR

                    Postat în original de dummy_
                    Orcum nu cred ca fierul de calcat ajunge pana la temperatura de topire a ppr
                    o scula de sudat ppr ordinara are 600w, un fier de calcat din aceeasi clasa cred ca are cel putin dublu, problema este sa aibe termostat cu plaja de reglare optima pentru sudarea ppr[/quote]
                    Da cred ca are diferite programe -calcat materiale sintetice , bumbac , lana ,.... cu sau fara abur
                    Hai sa fim seriosi chiar daca l-ai modifica constructiv si sa spunem ca se potriveste si temperaturile de sudare din punctul meu de vedere e un obiect incomod de folosit si cu care p
                    nu poti prezenta garantia unei lipituri bine facute si cu asta am spus cam tot
                    La unele lucruri nu merita sa te zgarcesti , nu spun sa cumperi un aparat de lipit PPr de la Rems , Rothenberger la care cea mai ieftin model incepe de la 1300 ron dar la 200 ron nu prea merita sa te uiti atuncea cand vrei sa lucri si sa mai oferisi calitate
                    Sunt curios cum vei reusii sa faci o lipitura la pozitie cu fierul de calcat

                    Comentariu

                    • florin n
                      Membru
                      • 03.nov.2006
                      • 281

                      #11
                      Pai vezi ca esti curios degeaba?
                      A zis cineva ceva de lipituri pe pozitie, sau de mers la lucrari cu fierul de calcat?
                      Reciteste intrebarea initiala.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 673

                        #12
                        Postat în original de florin n
                        Pai vezi ca esti curios degeaba?
                        A zis cineva ceva de lipituri pe pozitie, sau de mers la lucrari cu fierul de calcat?
                        Reciteste intrebarea initiala.
                        Imi permiti atuncea sa te intreb la ce anume vrei sa folosesti fierul de calcat transformat in plita ?

                        Comentariu

                        • florin n
                          Membru
                          • 03.nov.2006
                          • 281

                          #13
                          Era vorba daca se poate, nu cat de estetic, practic sau profesional ar fi.
                          Am un fier de calcat romanesc, Electromures, cu talpa din fonta, cu rezistenta de 2000W. In manual se specifica, ca termoregulatorul functioneaza intre 50 si 260 grade.
                          Inainte sa-l arunc am sa dau o gaura in talpa, am sa fixez un set de bacuri de 20 (costa 10 lei), si am sa probez daca poate suda PPR.

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1225

                            #14
                            Postat în original de dummy_
                            Da cred ca are diferite programe -calcat materiale sintetice , bumbac , lana ,.... cu sau fara abur
                            Hai sa fim seriosi chiar daca l-ai modifica constructiv si sa spunem ca se potriveste si temperaturile de sudare din punctul meu de vedere e un obiect incomod de folosit si cu care p
                            nu poti prezenta garantia unei lipituri bine facute si cu asta am spus cam tot
                            corect, de acord cu tine, cateodata este incomod sa faci lipitura in perete cu scula dedicata

                            cu toate acestea mi s-a parut interesanta ideea colegului forumist, nu din punct de vedere economic desigur

                            Postat în original de florin n
                            Era vorba daca se poate, nu cat de estetic, practic sau profesional ar fi.
                            Am un fier de calcat romanesc, Electromures, cu talpa din fonta, cu rezistenta de 2000W. In manual se specifica, ca termoregulatorul functioneaza intre 50 si 260 grade.
                            Inainte sa-l arunc am sa dau o gaura in talpa, am sa fixez un set de bacuri de 20 (costa 10 lei), si am sa probez daca poate suda PPR.
                            sa ne spui ce-ai reusit, sunt curios daca reusesti sa prinzi temperatura optima de sudare cu termostatul calcatorului

                            pentru asta ar trebui pui lucrarea-n presiune, cu 2 racorduri filetate, un dop si-o bucata de teava rezolvi o miniinstalatie rapid

                            succes

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 673

                              #15
                              Postat în original de da_n
                              Postat în original de dummy_
                              Da cred ca are diferite programe -calcat materiale sintetice , bumbac , lana ,.... cu sau fara abur
                              Hai sa fim seriosi chiar daca l-ai modifica constructiv si sa spunem ca se potriveste si temperaturile de sudare din punctul meu de vedere e un obiect incomod de folosit si cu care p
                              nu poti prezenta garantia unei lipituri bine facute si cu asta am spus cam tot
                              corect, de acord cu tine, cateodata este incomod sa faci lipitura in perete cu scula dedicata

                              cu toate acestea mi s-a parut interesanta ideea colegului forumist, nu din punct de vedere economic desigur

                              Postat în original de florin n
                              Era vorba daca se poate, nu cat de estetic, practic sau profesional ar fi.
                              Am un fier de calcat romanesc, Electromures, cu talpa din fonta, cu rezistenta de 2000W. In manual se specifica, ca termoregulatorul functioneaza intre 50 si 260 grade.
                              Inainte sa-l arunc am sa dau o gaura in talpa, am sa fixez un set de bacuri de 20 (costa 10 lei), si am sa probez daca poate suda PPR.
                              sa ne spui ce-ai reusit, sunt curios daca reusesti sa prinzi temperatura optima de sudare cu termostatul calcatorului

                              pentru asta ar trebui pui lucrarea-n presiune, cu 2 racorduri filetate, un dop si-o bucata de teava rezolvi o miniinstalatie rapid

                              succes
                              O sudura trebuie sa reziste si in timp nu numai la proba de presiune , in timp materialul imbatraneste , lucreaza e supus diferitor factori chimici mecanici ... o sudura defectoasa realizata cu aparate improvizate nu va ajuta cu nimica

                              Comentariu

                              Procesare...