Condens si mucegai casa izolata

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sony64
    Incepator
    • 24.iul.2008
    • 2

    Condens si mucegai casa izolata

    Buna,
    Va supun atentiei o problema legata de mucegaiul care apare si in casele vechi;
    dupa o zugraveala " moderna " cu vopsea lavabila, intr-o casa de paianta cu pereti grosi( 40cm) a inceput sa apara pe la colturi mucegaiul am incercat cu hipoclorit si dupa o perioada foarte scurta de timp reapare, va rog sa-mi dati citeva sfaturi cum pot sa scap de acesta.
    In acelasi timp persista un miros de casa inchisa desi se aeriseste zilnic si mai mult decit atit pe cit posibil geamurile ramin deschise toata ziua.
    Casa este tencuita la exterior si este finisata in calciu iar geamurile sunt termopan.
    V a multumesc ,
    Sony
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Mucegai

    Postat în original de sony64
    Buna,
    Va supun atentiei o problema legata de mucegaiul care apare si in casele vechi;
    dupa o zugraveala " moderna " cu vopsea lavabila, intr-o casa de paianta cu pereti grosi( 40cm) a inceput sa apara pe la colturi mucegaiul am incercat cu hipoclorit si dupa o perioada foarte scurta de timp reapare, va rog sa-mi dati citeva sfaturi cum pot sa scap de acesta.
    In acelasi timp persista un miros de casa inchisa desi se aeriseste zilnic si mai mult decit atit pe cit posibil geamurile ramin deschise toata ziua.
    Casa este tencuita la exterior si este finisata in calciu iar geamurile sunt termopan.
    V a multumesc ,
    Sony
    Paianta + vopsea lavabila + termopane + lipsa ventilatie NATURALA + caldura insuficienta + hidroizolatie corespunzatoare + termoizolatie necorespunzatoare = dezastru = mucegai . In concluzie , nu casa este de vina , sint case de paianta in care se traieste foarte bine , este un climat sanatos , ci dumneavoastra !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • sony64
      Incepator
      • 24.iul.2008
      • 2

      #3
      PENTRU MAXIM: DACA ESTI ASA DESTEPT SI PE TOATA LUMEA O IEI DE PARCA TOTI AR FI CONSTRUCTORI MA LIPSEAM DE MESAJUL TAU.
      CRED CA AR TREBUI SA-TI MAI EDUCI LIMBAJUL DE " MITICA"

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        In primul rind nu este nevoie sa tipati , in al doilea rind , da sint destept ! Mesajul meu este o concluzie a nenumarate lucrari ratate , multe regasite pe acest forum . Daca citeati si cautati mai mult va lamureati . In al treilea rind lucrarea ratata nu este la mine ci la dvs , deci .... Trecind peste mojicia dvs revin si spun , nu casele vechi au o problema ci cei care locuiesc in ele si nu stiu sa le intretina corespunzator .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          De cand a aparut mai exact mucegaiul? Este o problema recenta sau a existat intotdeauna?

          Nu este nevoie sa acuzati colegii de forum, putem discuta omeneste fara a ne jigni.

          Comentariu

          • amenutz
            Incepator
            • 23.oct.2007
            • 15

            #6
            Condens si mucegai casa izolata

            Salutare tuturor.Am si eu probleme cu mucegaiul.Am o casa cu 4 camere cu parter si pod.Peretii sunt din caramida si sunt izolati exterior cu polistiren expandat de 5 cm.Am la toate camerele tamplarie de pvc si geam termopan.Casa este incalzita cu ajutorul unei centrale pe gaz.Pe timp de iarna este setata la 18 grade.Toate caloriferele sunt deschise.Tavanul este din placa de beton si nu este izolat.Nici partea de pereti exteriori care coincide cu podul nu este izolata plus ca in pod am o fereastra de aerisire mereu deschisa iarna.Deci tavanul este mult mai rece decat peretii.Am in toate camerele condens,igrasie si mucegai,pe tavan si la colturile comune ale acestuia cu peretii si in plus condens care se prelinge pe geamurile termopan.O singura camera am izolat-o complet atat tavanul cat si peretii cu vata minerala si gipscarton,in aceasta camera nemaiavand probleme cu mucegaiul,plus ca centrala setata pe 18 grade aduce in camera aceasta o temperatura intre 26-30 grade iar pe hol si in celelalte camere abia ajunge la 18.5-19 grade.

            Ma gandeam ca poate din cauza podului si a tavanului neizolat am aceasta problema.Ce as putea face?
            As vrea sa izolez tavanul prin pod cu vata minerala iar peste sa pun o dusumea de lemn sau osb.
            Am vazut la cineva la bloc la ultimul etaj(mai exact 7),ca o echipa i-a izolat tavanul cu polistiren extrudat de 2 cm.
            Pot face si eu acest lucru la casa concomitent cu izolarea prin pod cu vata minerala?Sau trebuie sa fac la fel cum am facut in camera in care dorm, izolare cu vata minerala si gips carton?
            Credeti ca daca izolez doar tavanul voi scapa de problema si caldura se va pastra mai bine iarna in camere?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Cu siguranta se va imbunatatii confortul interior si se va reduce pierderea de energie prin planseul din beton daca acesta se va izola prin pod.

              Inteleg ca aveti probleme cu mucegaiul si condesul doar in partea superioara a peretilor. Temperatura la care este setata centrala mi se pare cam scazuta pentru un confort bun.

              Este clar ca umiditatea tinuta de aer la temperatura respectiva este destul de mica iar diferenta de temperatura intre camere este un factor ce agraveaza situatia.

              Corelat cu izolarea podului se va avea in vedere reducerea umiditatii interioare in functie de cauzele care o genereaza - activitatile din casa, modul de aerisire etc.
              Discutiile despre izolarea prin planseului prin pod se desfasoara in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=31769&start=0

              O solutie, fie ca este cu vata, polistiren sau alte materiale se poate alege in functie de cum doriti sa fie utilizat spatiul podului: circulabil sau nu.

              Comentariu

              • amenutz
                Incepator
                • 23.oct.2007
                • 15

                #8
                Temperatura este cam scazuta datorita facturii de gaze exagerate.In jur de 7 mil pe luna la temperatura de 18 grade.In consecinta sper ca odata cu izolarea planseului sa pot reduce din cheltuielile cu incalzirea si implicit sa am o temperatura mai mare spre 20-21 grade.Imi este greu sa fac o aerisire zilnica pe timp de iarna,ajungand cu greu apoi in camere la temperatura de 18 grade si implicit consum mult mai mare de gaze.

                Comentariu

                Procesare...