Stropire pomi fructiferi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 543

    #46
    Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

    Postat în original de BLK
    Salutare colegi, redeschid acest topic cu o intrebare despre o "livada" de 1 mar, 2 peri, 1 cais, 1 piersic, 1 visin si 1 cires Am dat saptamana trecuta cu zeama bordeleza, exista ceva insecticide, fungicide care sa mearga la toti pomii? Ar fi pacat sa cumpar pentru fiecare, sa prepar 5-10 litri de solutie si sa arunc restul... Mai e cineva in situatia asta? Cum si cu ce stropiti? De cate ori pe an?
    Eu folosesc o data la 2-3 saptamani ( depinde de vreme, daca vremea este este umeda mai des) DITHANE (fungicide) la care adaug insecticid CALypso ( nu omoara albinele). Dithanul il alternez cu topsin ca sa nu se creeze rezistenta.
    Am in livada 2 caisi, ciresi stela si gemersdorf, pruni Stanley ceva meri si peri. metoda asta o folosesc de vreo 3 ani.

    Comentariu

    • 10000
      Membru
      • 18.ian.2007
      • 118

      #47
      Salutare,

      Ati reusit sa stropiti pomii pentru iarna?
      Acum 2 zile am prins cald si au trecut mai mult de 30 ore pana sa apara ploaia. Am stropit cu trei substante amestecate, un adjuvant, un biocid si un insecticid, totul amestecat in 10litri de apa.
      Credeti ca ploaia care a urmat dupa cele aprox.30 de ore de la stropire a spalat tratamentul?

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #48
        Trebuia si ceva ulei sau ceara...nu mai stiu exact terminologia...

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #49
          Adjuvantul folosit este uleiul horticol
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...