Stropire pomi fructiferi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Buzzy
    Incepator
    • 12.sep.2008
    • 5

    Stropire pomi fructiferi

    Buna seara,

    Am tot citit pe forum despre diverse tratamente ce trebuiesc aplicate pomilor fructiferi dar marturisesc ca nu am inteles foarte bine (spre deloc) cum sta treaba - asta nu inseamna ca o sa ma dau batut si o sa-mi las "livada" de izbeliste.

    Am atasat o poza cu cei cativa pomi pe care i-am plantat anul trecut (2010) - unul singur (ciresul VAN) a fost plantat acum 2 zile in locul altui pom care s-a uscat.

    Pomii sunt asezati in zig-zag, la 3 metri unul de altul

    Astazi am fost cu cineva si i-am curatat (in vederea formarii coroanei - practic mare lucru nu a avut ce curata... operatiunea mai importanta o sa fie in 2012) si as vrea sa stiu concret daca anul asta trebuie sa-i stropesc sau nu.. si cu ce anume (in ce perioada).

    Va multumesc frumos.
    Fișiere Atașate
    - daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada, povesteste-i despre planurile tale -
  • gerula2006
    Membru
    • 15.feb.2011
    • 183

    #2
    Salut!
    Detin un teren pe care am 2 visini ( au fost 3 dar pe unul l-am taiat ca era chiar pe hotar) . Niciodata nu au fost stropiti . De doi ani , de cind am terenul , sap in jurul lor primavara si ii dau cu var. Nu am vaut pe ei nimic suspect - doar ca anul trecut nu au avut rod. Acum doi ani au fost plini , dar visinile aveau viermi. Trebuie sa ii stropesc cu ceva? Acum sunt plini de flori.
    Si inca o intrebare : in toaman am sadit citiva pomi fructiferi cumparati din Bricostore. Doi au muguri pe toata lungimea tulpinii, dar doi au facut doat jos , apoximativ pina la jumatatea tulpinii.In sus tulpina pare uscata ( un mar si un prun). Trebuie sa le tai partea uscata sau sa ii las asa? Marul deja are si niste frunzulite.
    Multumesc!

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      gerula2006,

      De unde au fost cumparati pomii? Ce reprezinta B.....E?
      Pe viitor va rog sa specificati in clar astfel de denumiri.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #4
        Cred ca dorea sa spuna Bricostore..

        Comentariu

        • gerula2006
          Membru
          • 15.feb.2011
          • 183

          #5
          Cum spunea Xena : Bricostore. Am zis sa nu se considere reclama.

          Comentariu

          • tesla
            Incepator
            • 27.apr.2011
            • 30

            #6
            Stropire pomi fructiferi

            Stie cineva cu ce se pot stropii pomii fructiferi au un fel de lichean ciuperca (nu stiu ce este) poate a mai intalnit cineva asa ceva si poate sa-mi recomande o sulutie de a curata pomii, multumesc.

            Comentariu

            • IancuMIC
              Membru
              • 27.ian.2013
              • 276

              #7
              Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

              Ai executat pana acum vre-un tratament la pomi? Din ce vad par niste pomi total neglijati.
              Sunt soiuri altoite?

              Comentariu

              • tesla
                Incepator
                • 27.apr.2011
                • 30

                #8
                Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                Au fist neglijati vreo 3 ani deoarece nu am fost in tara si nimeni nu a avut grija de ei, vreau sa incep sa-i stropesc(tratez pt a -si revenii) As dori daca se poate pasi care trebuie urmatii si solutiile care se folosesc, as dori si niste nume al acestor solutii, perioadele in care se folosesc, multumesc.

                Comentariu

                • IancuMIC
                  Membru
                  • 27.ian.2013
                  • 276

                  #9
                  Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                  Cat mai urgent stropire cu ulei horticol; primul tratament ar fi trebuit efectual cu o o solutie pe baza de cupru.(cu cel putin 10 zile inaintea celei cu solutie pe baza de ulei horticol).Daca aveti specii la care a inceput umlarea mugurilor NU mai efectuati tratament cu ulei,
                  Cel mai important tratament, de care depinde soarta viitoarelor fructe, este cel la caderea florilor; folositi un fungicid si un insecticid.
                  Nu am sa recomand nume comerciale ale solutiilor; dupa o documentare va las pe dvs. sa alegeti produsele.

                  Comentariu

                  • tesla
                    Incepator
                    • 27.apr.2011
                    • 30

                    #10
                    Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                    Deci acum sa dau doar cu solutie pe baa de cupru si cu un fungiciv, insecticid (au deja muguri)?

                    Comentariu

                    • IancuMIC
                      Membru
                      • 27.ian.2013
                      • 276

                      #11
                      Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                      De muguri umflati, defacuti spuneam; doar la cais si piersic timpuriu cred ca a inceput aceasta fenofaza, dar ma rog.
                      Asteptati fenofaza de buton roz, adica atunci cand mugurii chiar se desfac, ca sa efectuati primul tratament; urmatorul la scuturarea petalelor florilor(cca. 30% din ele)
                      Nu stiu ce soiuri aveti, dar in general folositi un fungde si un insecticid.
                      Ceea ce aveti dvs. pe ramurile pomilor sunt un fel de muschi, ce apare pe partea expusa spre nord, datorita umezelii, pe fondul unei lipse de intretinere; tratamentele nu urmaresc neaparat acele vegetatii; ele vor disparea cu timpul, bineinteles si in urma lucrarilor fitosanitare, respectiv taieri, stropiri.

                      Comentariu

                      • tesla
                        Incepator
                        • 27.apr.2011
                        • 30

                        #12
                        Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                        Multumesc pt rapuns, mai am o intrebare este benefic sa varuiesc pomii?

                        Comentariu

                        • IancuMIC
                          Membru
                          • 27.ian.2013
                          • 276

                          #13
                          Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                          Chiar vă rog.
                          Pe lânga aspectul îngrijit, văruitul tulpinei e ca dezinfecţia unei rani şi, foarte important în ceea priveşte protectia acesteia.

                          Comentariu

                          • adriancean
                            Membru Marcant
                            • 31.oct.2010
                            • 482

                            #14
                            Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                            Buna.Am si eu nevoie de un sfat,am observat pe unul din merii golden plantati in primavara asta (au dat multi lastari pe ei),intre unele frunze un fel de panza de paianjen si cativa viermisori iar unele margini de frunza arata de parca ar fi arse. As vrea sa stiu daca pot sa-l stropesc cu ceva(momentan am la indemana zeama Bordeleza). Pot sa-i stropesc cu aceasta solutie?Daca da ce concentratiue sa folosesc? Cate grame de praf la 1 litru de apa? Azi vreau sa-i dau si cu var dar as vrea sa-i si stropesc cu aceasta solutie.Multumesc.

                            Comentariu

                            • IancuMIC
                              Membru
                              • 27.ian.2013
                              • 276

                              #15
                              Răspuns la: Stropire pomi fructiferi

                              Aplicati tratament de preventie contra focului bacterian, care cancerul semintoaselor, mar, par, gutui.

                              Comentariu

                              Procesare...