Cine (ne) "pacaleste" - Oprea, Udrea sau amandoi ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugenb
    Incepator
    • 27.mar.2011
    • 1

    Cine (ne) "pacaleste" - Oprea, Udrea sau amandoi ?

    Pt ca sunt nou pe acest Forum si nu sunt familiarizat cu "impartirea" topicurilor, il rog pe "moderator" sa-mi directioneze subiectul acolo unde ii este locul (sper ca nu ... l-a "cosul de gunoi" insa).

    Am citit astazi un articol pe Newslwtter (misiuneacasa.ro » Stiri » Udrea spune ca proiectul din Ghencea va duce la scaderea pretului la apartamente, imobiliarii nu si nu - 18.03.2011) care m-a facut sa iau atitudine (sper ca n-am jignit pe nimeni, ci doar mi-am spus simpla parere despre un "proiect" al Doamnei Udrea (care l-a prezentat de fapt de cand au inceput lucrarile in zona Antiaeriana - Sector 5 si se duceau "lupte grele" pt "cucerirea" Primariei Capitalei, adjudecat de Oprescu - http://www.misiuneacasa.ro/udrea-spu...8-03-2011.html :

    Remarci si Intrebari :
    1) Imaginea nu este luata pe vreun santier din Bucuresti (se vede usor asta din poza - atentie la fundal). Cine ne ... "pacaleste" acum ?
    2) Santierul din Antiaeriana nr. 5-7 este construit (aproape este gata si are Apartamente vandute chiar, la fosti sau actuale … Cadre Militare – conditie pusa de MapN la inceperea lucrarilor si “aprobata” si de BCR care suporta initial Creditul lucrarilor) de “partenerii ai MapN” (care sunt acestia se pot afla intrand pe site -ul MApN), asa ca d-na Udrea ... ne "pacaleste" (adica acum “vinde blana ursului din padure” dupa ce anterior la deschiderea lucrarilor, afima in presa - cautati si veti gasi, ca se va deschide un santier ... in str. Prelungirea Ghencea din sect.6 - nu pe terenul Armatei, care se gaseste ... in Sect.6) ? Asta seamana cu interpretarea/traducerea Bibliei, dintre Biserica Ortodoxa si cea Catolica - adica vorbesc de acelasi lucru dar ... inteleg (doar) ce vrea fiecare !
    3) Cine incearca sa ne ... "pacaleasca" acuma : Oprea, Udrea sau amandoi ? Intrati pe site -ul MapN si va veti intelege la ce ma refer ! locuinte.mapn.ro/ - Constructii pt locuinte necesare Cadrelor militare (cartierul este gata in majoritate – faza la “rosu” sau “gri” cum va convine, iar multe din ele sunt gata de vanzare de multa vreme). -

    mapn.ro/cpresa/13628_COMUNICAT-DE-PRESĂ .
    Exemplificare :
    Comunicatul nr. 37 din 18.03.2011 al MApN precizeaza ca se vor aloca cel putin jumatate din locuintele ANL -ului … MapN. Programul (cel nou) lansat în Capitală acum de cei trei - Oprea, Udrea si ... Vanghelie (cand s-a tinut ... "Licitatia" - legala respectiva, a "parteneriatului" MApN+ANL nu se stie) prevede construirea unui număr de circa 10.000 de locuinţe. "Această iniţiativă şi derularea proiectului care se va realiza în cadrul parteneriatului dintre Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului şi Primăria Sectorului 5. " - citat din Comunicat. Sa intelegem ca s-au modificat Sectoarele din Bucuresti si ca Udrea s-a facut ... “frate” cu Vanghele ? Succes atunci, dar nu cred ca o sa iasa ceva din aceasta "fratie" - avand in vedere ca fac parte din Partide ... diametral "opuse" in prezent ! Deci, cine incearca sa ne ... "pacaleasca" acuma ?
    4) Ce Firme vor construi in Prelungirea Ghencea si in B-dul Ghencea 45 pt ANL (pe cei din Antieriana ii cunoastem acum din "Licitatia pt Casele Militarilor) ca unii construiesc de ... peste 1 an la acele "locatii" ? Ca asta s-a uitat sa se precizeze de vreunul din "protagonisti". Normal (zic eu) ar trebui sa se faca o noua … “Licitatie” (pt noile 10 000 locuinte - conform Legii in vigoare, cu care se ... "lauda" acuma) sau … se considera ca “Licitatia pt Locuintele Militare” (in curs de finalizare la MApN) v-a prelua si noile Constructii din Zona Ghencea (adica v-a fi facuta de cei care au castigat "Licitatia" ... veche ?!). Interesant – ce are de zis dl Poteras, primar al Sect. 6 din Bucuresti, care v-a "pierde" posibile "voturi" ? Dar ceilalti … “ofertanti”, care aveau o "sansa" (ipotetica) de a construi si implicit de a castige ceva din aceasta afacere ? Deci, cine vrea sa ne ... "pacaleasca acum ?
    5) Sa nu stie D-na Udrea ca aceste doua locatii (Prelungirea si B-dul Ghencea) apartin de … Sectorul 6 (a lui Poteras) si nu de Sectorul 5 (a lui Vanghele – PSD) – conform impartirii (in vigoare inca) dintre Sectoarele Bucurestiului, hotarata de Primaria Generala a Capitalei dinainte de "Momentul Dec.1989) si ce parere are Arhitectul Capitalei si … Dl. Oprescu – Primar General al Bucurestiului ? Obs. Str. Prelungirea Ghencea este marginita de locuinte care fac parte din ... Sect. 6, iar terenul care apartine de MApN este in Sect.5, dar d-na Udrea sustinea anterior ca se va construi de ANL pe teritoriul Sect.6. Deci cand ne-a "pacalit" D-na Udrea ?
    6) Cei de la ziarul “Capital” (cred eu - binenteles) ar fi trebuit sa nu mai scrie “la comanda Politica” a PD-L (recte a lui Udrea – sotul ei Cocos pe nume are cumva ceva “interese” in zona” ?) - asa cum se intelege din articol, ci ar fi trebuit sa trimita un Reporter care sa faca minime verificari pe teren si ar fi putut afla ... adevarul. Deci , cine incearca sa ne ... "pacaleasca" acuma ?

    Intrebari … intrebari … intrebari … fara Raspunsuri (inca) si Remarci (ce imi apartin) !

    Obs.

    De la “Capital.ro” (arhiva) citire :

    capitalul.ro/stiri-imobiliare/locuinte-cu-pret-redus-la-a-viii-a-editie-a-targului-imobiliar-project-expo-low-cost.html

    Titlu : “Locuinte cu pret redus la a VIII-a editie a Targului Imobiliar Project Expo "Low Cost" (Scris de Stela IRIZAN Vineri, 16 Iulie 2010 10:51) – rubrica “Stiri imobiliare” :

    <<< Una dintre ofertele care se inscrie in categoria "low cost" este si cea a dezvoltatorilor Atlantic Residence, complex amplasat pe soseaua Alexandriei, unde costurile sunt de 660 de euro pe metru patrat pentru o vila si 715 euro pe metru patrat in cazul unui apartament. Si in Militari Residence preturile sunt "racoritoare", fiind cuprinse intre 750 si 1.000 de euro pe metrul patrat util.

    Apulum "94 ofera garsoniere in complexul Red House 2 pentru 34.000 de euro sau apartamente cu 2 camere pentru 54.000 de euro. Proiectul imobiliar Red House 2, aflat in Bucuresti, in Prelungirea Ghencea, este format din locuinte Sp+P+2+3, cu apartamente de o camera si de doua camere.

    Avantgarde Rezidential, situat in Prelungirea Ghencea, se adreseaza acelor persoane care isi doresc luxul la un pret social. Dezvoltatorul propune garsoniere de 52 de metri patrati la 42.500 euro, apartamente cu doua camere la 50.000 euro sau cu 3 camere la 90.000 euro. >>>

    Sper ca cine a citit si aceasta (finala) "Observatie" a vazut ca aceasta "oferta imobiliara" care dateaza din 16 iulie 2010 (deci de aproape ... 1 an) vizeaza exact subiectul articolului ce m-a facut sa (va) scriu. Binenteles ca ce am scris, este/ramane doar o simpla parere despre cum unii Guvernantii ... "ne vand blana ursului din padure" !

    Intrebari finale

    1) ANL -ul condus de d-na Udrea v-a avea macar 5000 din cele 10000 pe care v-a putea sa le dea ... "civililor" sau nu ? Din cat se vede, raspunsul este ... NU !
    2) Licitatia (noua) mai are loc sau nu ? Din cat se vede, raspunsul este ... NU !
    3) Apartamentele executate pana acum in Zona Antiaeriana sunt considerate ca facand parte din cele 10000 de locuinte ale ANL -ului sau nu ? Din cat se vede, raspunsul este ... DA.
    4) Cei de la ANL (si implicit D-na Udrea) vor sa se laude cu ... locuintele facute de altii, adica de "privatizati", ei venind numai la ... "taierea panglicii" ? Din cate se vede, raspunsul este ... DA !

    Atunci, cine incearca sa ne ... "pacaleasca" acuma ?
Procesare...