Revizie instalatie calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valiilie
    Incepator
    • 02.apr.2010
    • 5

    Revizie instalatie calorifere

    In vara asta o sa inlocuiesc cateva calorifere si fittinguri. Dat fiind ca nu prea am timp, operatia o sa dureze ceva. In timpul asta vreau, evident, sa am apa calda. Intrebarea este: pur si simplu inchid robinetii de sub centrala pe tur si retur incalzire si cu asta basta, sau trebuie sa fac un bypas de teava intre tur si retur imediat sub centrala? Am auzit undeva teoria ca, si in cazul in care centrala pe gaz functioneaza doar pe ACM, este necesar oricum sa asigur o legatura intre tur si retur incalzire. E adevarat?
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    #2
    salut, in mod normal trebuie sa ai minim un calorifer in circuit. Incearca sa separi caloriferu cel mai apropiat, in alta locuinta in care am stat de doua ori mi s-a stricat centrala si de fiecare data de ex nu era apa rece deci nici apa calda, si foloseam incalzirea, era sezon rece. In mod normal scrie ca orice centrala faca incxalzire si fara apa rece si calda, dar am ajuns la concluzia ca tre sa fie apa si pe circuitul de incalzire si de apa. La instalatia actuala am un calorifer undeva sub centrala mic, si pot sa separ de restu instalatiei. Stau la casa si am parter+mansarda. Deci multe calorifere. Daca am lucrat la un calorifer sau la apa, scot cazanu din priza. E mai sanatos. Deci in concluzie tre sa ai tot timpul un calorifer legat chiar daca e vara si folosesti numa pt apa calda.

    Comentariu

    • valiilie
      Incepator
      • 02.apr.2010
      • 5

      #3
      Multumesc, asa o sa fac.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        In mod normal ar trebui sa mearga si fara circuitul de radiatoare si nu inteleg de ce are nevoie de apa pe circuitul de radiatoare, nu cred ca e normal ca centrala sa inceapa sa incalzeasca apa din radiatoare in timp ce prepara apa calda.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Nu trebuie decit inchisi robinetii de la centrala , tur-retur , cu presiunea in instalatie Dupa inchiderea robinetilor se trece centrala " pe vara " si apoi se desface instalatia de incalzire .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...