Pete pe pereti finisati

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mcrisd
    Incepator
    • 20.feb.2010
    • 8

    Pete pe pereti finisati

    Va salut! Am o problema in sufragerie, camera a fost renovata in urma cu 4-5 ani acum i-a venit iar randul,doar ca am o nelamurire legata de aceste pete.in poza atasata este mijlocul peretelui comun cu bucataria, deci nu este exterior.Mai sunt si pe un alt perete care da in casa scarilor, deci tot nu e exterior.Stau la etajul 1 ,pe peretii exteriori nu apar,au inceput sa apara cred ca de prin vara/toamna anul trecut.Stie cineva de la ce ar putea fi? si ce ar trebui sa fac pentru a nu mai aparea?
    Fișiere Atașate
  • mcrisd
    Incepator
    • 20.feb.2010
    • 8

    #2
    inca 1 poze cu celalalt perete, si detalii.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #3
      Ce straturi de materiale sunt pe perete, de la zidarie pana la finisaj? Ce lavabila s-a utilziat?
      Exista izolatie exterioara sau interiora?
      Alte schimbari aparute in amenajarea locuintei, inainte si dupa aparitia problemelor?

      Comentariu

      • mcrisd
        Incepator
        • 20.feb.2010
        • 8

        #4
        Postat în original de Gemini
        Ce straturi de materiale sunt pe perete, de la zidarie pana la finisaj? Ce lavabila s-a utilziat?
        Exista izolatie exterioara sau interiora?
        Alte schimbari aparute in amenajarea locuintei, inainte si dupa aparitia problemelor?
        Straturile sunt :beton ,glet,lavabil.Ce fel de lavabil este, nu stiu, doar ca s-a folosit ceva mediu ca si pret/calitate.
        pe peretii pe care au aparut petele, nu este izolatie,Iar alte probleme sesizabile nu sunt,

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #5
          Dar exista alti pereti izolati in apartament?
          Ceea ce se vede in foto pare a fi condens, pete de umezeala.

          Comentariu

          • mcrisd
            Incepator
            • 20.feb.2010
            • 8

            #6
            Postat în original de Gemini
            Dar exista alti pereti izolati in apartament?
            Ceea ce se vede in foto pare a fi condens, pete de umezeala.
            Da, peretele exteruior, cu gem, are izolatie pe interiorolistiren3 cm, +plasa /adeziv /glet.Doar ca peretele este asa de vreo 4 ani iar petele au aparut abia de 1 an,si inca din sezonul cald.Sunt permanent acolo, nu mai dispar.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #7
              Ati putea face un test? Daca s epoate razuiti usor pe cateva pete mai mari, intr-o zona mai putin expusa si observati cat de mult este prezenta umezeala in straturi, doar pe lavabila sau si pe grosimea gletului?
              S-a utilizat o anume amorsa la aplicarea gletului si lavabilei?
              Macar producatorul vopselei il stiti?

              Comentariu

              • mcrisd
                Incepator
                • 20.feb.2010
                • 8

                #8
                Am facut testul, pe stratul de glet nu apar petele, despre amorsare... mi-e greu sa spun daca s-a facut, de venit jos de pe glet,vopseaua vine greu , la fel si gletul de pe stratul inferior.Am observat insa ca au fort aplicate straturile de glet/lavabil, peste altele mai vechi ,posibil chiar si peste var.Producatorul vopselei lavabile nu il stiu.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15126

                  #9
                  Aici poate fi o problema, straturile multiple din diverse vopsele.
                  Lavabila nu se aplica peste varul clasic. Acesta se elimina in totalitate daca se doreste aplicarea unui strat de finisare din lavabila.
                  Este posibil ca unul din straturile de vopsea/var sa fie mai sensibil si sa provoace acele pete prin acumularea de umiditate.
                  O solutie este sa eliminati straturile de vopsea/var existente, se amorseaza, se reface gletul si apoi se finiseaza cu o lavabila noua.
                  Nu ar trebui sa mai aveti aceasta problema.

                  Comentariu

                  • mcrisd
                    Incepator
                    • 20.feb.2010
                    • 8

                    #10
                    Postat în original de Gemini
                    Aici poate fi o problema, straturile multiple din diverse vopsele.
                    Lavabila nu se aplica peste varul clasic. Acesta se elimina in totalitate daca se doreste aplicarea unui strat de finisare din lavabila.
                    Este posibil ca unul din straturile de vopsea/var sa fie mai sensibil si sa provoace acele pete prin acumularea de umiditate.
                    O solutie este sa eliminati straturile de vopsea/var existente, se amorseaza, se reface gletul si apoi se finiseaza cu o lavabila noua.
                    Nu ar trebui sa mai aveti aceasta problema.
                    Din pacate asta ma gandeam si eu ca voi fi nevoit in final sa fac, doar ca e ciudat ca petele nu apar uniform repartizate pe perete, si nu apar pe tavan.
                    Multumesc pt reaspunsuri.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      #11
                      Da, este ceva de munca.

                      Probabil in acele zone sunt ceva mai "sensibile" decat celelalte, temperatura peretilor, circulatia aerului etc.

                      Comentariu

                      • nik2009nik
                        Incepator
                        • 04.dec.2011
                        • 2

                        #12
                        Am si eu o problema cu casa,mi-am ridicat-o la rosu pe la sfarsitul anului 2009,la scurt timp mi-am tencuit peretii interiori si izolatie exterioara.In primavara am constatat ca mi-au aparut niste pete de umezeala aproape in toate camerele De atunci am lasat toate ferestrele deschise(am si termopane puse),pe timpul verii parca disparusera,mai ramasese petele vechi,dar pareau uscate,dar acum de cand a venit frigul,au inceput din nou sa se vada petele de umezeala ....Stiu,acum sunt constient ca m-am grabit cu izolatia si tencuiala,ca nu trebuia asa de repede,oricum am cerut sfatul atunci la meseriasii care mi-au construit casa,mi-au spus ca n-o sa fie probleme,dar din pacate am mers pe mana lor si se pare ca am avut de pierdut.Sunt f.multumit de cum mi-au facut casa,dar singura problema ca nu trebuiau facute lucrarile acelea asa repede...Poate cineva in domeniu ma va lamurii ce sa fac si cat de grav este....Multumesc anticipat....

                        Comentariu

                        Procesare...