Mesaj luminos in apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • staretzu
    Incepator
    • 31.mar.2011
    • 19

    Mesaj luminos in apa

    Salut,

    Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic relevant legat de ceea ce ma intereseaza.
    As vrea sa fac o surpriza cuiva, la o nunta care se va desfasura pe malul unui lac (Ciric, Iasi). Dorinta mea este sa fac un mesaj luminos, pe care sa il plasez in apa, la aprox 50cm adancime (care eventual sa fie acolo toata noaptea). Ceea ce am gandit pana acum este un mesaj dintr-un furtun luminos, pe o platforma care sa pluteasca, si sa fie trasa la fund de niste greutati. Astfel pot sa pun mesajul si un pic inclinat spre spectatori modificand lungimea sforii cu care leg greutatile.
    Intrebarile mele sunt:
    - unde gasesc un furtun luminos (eventual cat mai aproape), care sa lumineze destul de bine (avand in vedere ca apa o sa mai scada din luminozitate), si sa nu fie nici prea scump? Pe net am gasit dar sunt destul de scumpe, eu as vrea ceva la 3-4 ron/ml.
    - de asemenea cam ce lungime ar trebui sa cumpar, pentru ca mesajul meu sa fie destul de clar la o distanta de vreo 10m? De specificat ca mesajul o sa fie ceva de genul "sot & sotie, (iar dedesubt) Data nuntii"

    Daca aveti idei in legatura cu ce material sa folosesc pentru plasarea furtunului, care sa fie usor, sa pluteasca, dar sa nu se vada urat cand bate lumina peste el, ar fi minunat, deoarece inca nu am stabilit prea multe detalii, orice idee fiind binevenita.

    Multumesc anticipat!
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    #2
    Mesaj luminos in apa

    Apa si curentul electric nu fac casa buna.Aveti toate sansele fie sa lasati nunta pe intuneric {daca alimentati furtunul din localul nuntii,fie sa provocati un accident cu consecinte foarte tragice} Pentru ceea ce doriti d.voastra daca bugetul va permite ,puteti apela la o firma ce se ocupa cu decorari la evenimentele respective,sa va proiecteze pe suprafata lacului mesajul cu ajutorul razelor laser.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

    Comentariu

    • staretzu
      Incepator
      • 31.mar.2011
      • 19

      #3
      Re: Mesaj luminos in apa

      Postat în original de bogd
      Apa si curentul electric nu fac casa buna.Aveti toate sansele fie sa lasati nunta pe intuneric {daca alimentati furtunul din localul nuntii,fie sa provocati un accident cu consecinte foarte tragice} Pentru ceea ce doriti d.voastra daca bugetul va permite ,puteti apela la o firma ce se ocupa cu decorari la evenimentele respective,sa va proiecteze pe suprafata lacului mesajul cu ajutorul razelor laser.
      M-am gandit ca furtunul respectiv este turnat si atunci nu ar trebui sa fie probleme cand il introduc in apa... bineinteles ca legatura cu firul care merge la priza nu va sta in apa...

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 691

        #4
        Re: Mesaj luminos in apa

        Postat în original de staretzu
        Postat în original de bogd
        Apa si curentul electric nu fac casa buna.Aveti toate sansele fie sa lasati nunta pe intuneric {daca alimentati furtunul din localul nuntii,fie sa provocati un accident cu consecinte foarte tragice} Pentru ceea ce doriti d.voastra daca bugetul va permite ,puteti apela la o firma ce se ocupa cu decorari la evenimentele respective,sa va proiecteze pe suprafata lacului mesajul cu ajutorul razelor laser.
        M-am gandit ca furtunul respectiv este turnat si atunci nu ar trebui sa fie probleme cand il introduc in apa... bineinteles ca legatura cu firul care merge la priza nu va sta in apa...
        Alimenteaza-l dintr-un diferential de 10 mA
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Daca doriti ieftin folositi furtun cu becuri, insa nu cred ca veti obtine efectul dorit , lumina de la acest furtun fiind slaba si punctiforma din loc in loc. Solutia cu furtun LED care lumineaza mai puternic si mult mai uniform si se alimenteaza la 12-24V este scumpa insa.

          Eu nu m-as complica cu o solutie de genul asta improvizata in apa!
          Fișiere Atașate
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...