Pereti cu zidarie dubla si izolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Manole007
    Incepator
    • 12.oct.2009
    • 57

    #16
    Postat în original de ecosit
    Buuun...

    Ca sa incep cu inceputul, si sa va dau replica la raspunsul dvs, izolatie mai buna se poate obtine si prin alte metode, si da intr-adevar daca caramida exterioara are cateva avantaje ...
    Mda...abia acum am vazut mesajul dumneavoastra...daca era scris cu roz..

    Problema care se pune este ca am inceput deja constructia...si partea ce mai interesanta este ca eu "coordonez" lucrarile prin telefon.
    Am (sper sa nu ma insel pana vad ce s-a facut cand ajung) meserasul de incredere si alte 2 persoane care fiecare isi au rolul lor bine stabilit.

    Astazi se pare ca am intarziat cu cateva materiale si mi-am luat bulina neagra. Ma rog...

    Legat de mesajul lasat de dumneavoastra;
    Pe site ul al carui link l-am postat mai sus exact despre asta se vorbea - un poli-nu-mai-stiu-cum cu R8.

    Rezultatele la care ati ajuns dumneavoastra am ajuns si eu - ceva peste 3.4 - si conform standardului roman era la categoria F.B.

    Pare mai mult decat interesant; cu atat mai mult cu cat am mai vazut ceva care m-a facut sa mai intru 150 mm in interior cu zidurile exterioare.
    Eu zic ca am spatiu suficient: amprenta la sol 120, terasa 16.
    Cea mai mica camera are acum (teoretic, modificat in plan) 3.4 x 3.4 care se presupune ca este birou/biblioteca - initial avea 3.2 x 3.6.
    La 2.7 lumina, cred ca este suficienta; initial 2.6. Ideea de inaltat este pentru tavan fals si pompe de caldula/panouri solare.

    Mi-ati spus de panouri de caldura vie. Sunt interesat sa aflu mai multe despre ele, si in functie de pret vad ce fac. Calitatea este una, si pretul imediat dupa ea...mai ales in constructii.
    Nu vreau sa fac compromisuri - evident, in masura bugetului.

    Practic as reusi sa scot un zid de 45 + 6 = 51 cm la final; sper sa nu devieze prea mult - tine de mana de lucru.

    Practic 45 se sprijina pe fundatie, 3 cm de caramida ies in afara (sa pot evita puntea termica de la centura creata de placa) si restul este tencuiala.

    Astept un mesaj.

    Multumesc.

    Comentariu

    • Manole007
      Incepator
      • 12.oct.2009
      • 57

      #17
      Postat în original de ecosit
      Buuun...


      Intre extrudat sau expandat.... care rezista mai mult in timp, pentru ca din punct de vedere termic ii aproape acelasi lucru, iar vata minerala sau bazaltica, la fel.. dpdv termic.. acelasi lucru.
      Am primit de curand niste indicatii cum ca polistirenul "garantat" cam 10 ani, dupa care incepe sa scada in eficienta.

      Vata bazaltica ar parea sa fie garantata cat este garantata si caramida...adica rezista in timp si isi pastreaza proprietatile.

      Comentariu

      • ecosit
        Membru
        • 18.aug.2008
        • 158

        #18
        Eu nu am spus nimic de "panouri de caldura vie" nu am auzit despre asa ceva...

        Ma refeream eventual la Panourile de poliuretan. Este cel putin un fabricant in Romania, si care il livreaza sub diverse profile, si placat la cerere cu diverse materiale, osb, placi rigips, etc. Nu stiu foarte multe despre ei, dar stiu ca poliuretanul este bun izolator. Tot dansii ar trebui sa stie durata de viata a materialului pe care il livreaza. Ar trebui sa aiba niste certificate de conformitate ...or something. (sigur am mai vazut pe acest site ceva info despre ei.)

        Daca nu folositi vata bazaltica cat mai groasa si spatiu de aer.

        Pt. Dl. Raduca ... astept completari/comentarii la mesajul meu

        Comentariu

        • Manole007
          Incepator
          • 12.oct.2009
          • 57

          #19
          Postat în original de ecosit
          Ma refeream eventual la Panourile de poliuretan. Este cel putin un fabricant in Romania, si care il livreaza sub diverse profile, si placat la cerere cu diverse materiale, osb, placi rigips, etc.
          Cu scop informativ!

          Am facut ceva cercetari si dat telefoane privind panourile de poliuretan si poliuretanul in general.

          Situatia este cam asa;

          Solutia cu panouri de poliuretan de 5 cm, caserate cu folie de aluminiu (0.08 mm) livrate in panouri de 300x120 este cu approx. 45% mai ieftina decat solutia cu poliuretan lichid la aceasi grosime; pentru prima varianta nu este inclus transportul.

          Deocamdata pentru a doua solutie, pe piata romaneasca, pretul este prohibitiv.

          Avantaje si dezavantaje; poliuretanul "lichid" care se aplica uniform direct pe zidarie etanseaza efectiv suprafata pana la ultimul por; in schimb nu are avantajele pe care le aduce folia "reflectorizanta" (reflecta radiatiile termice) de aluminiu.

          Unul dintre prestatorii de astfel de servicii mi-a mentionat faptul ca de la 4 cm grosime si mai mult, poliuretanul se foloseste ca izolator la camere frigorifice.

          Agrafele/clemele de prindere dintre zidarii sunt de inox 304, dia. 4mm - cam 5 buc/mp.

          Probabil o sa postez si cateva poze, ceva mai tarziu.

          Comentariu

          • Manole007
            Incepator
            • 12.oct.2009
            • 57

            #20
            Poliuretanul are un coeficient de transfer termic de aprox. 0.020 W/mK iar in timp ajunge la o valoare de aprox. 0.024 W/mK.

            Aerul pe de alta parte, este un foarte bun izolator termic cu un coeficient de transfer termic de aprox. 0.0238 W/mK.

            Toate bune si frumoase.

            In conditiile de zidarie clasica, are sens sa se foloseasca materiale care au un coeficient de transfer termic cat mai mic e.g. poliuretan, etc astfel ca zidaria/constructia sa fie "imbracata" in haine calduroase, sau care sa o protejeze de frig/caldura.
            - caldura mare => transfer mic => mai racoare in casa;
            - cancer mare => transfer mic => mai cald in casa;
            si tot asa.

            In conditiile de zidarie dubla...ce "dezavantaje" as avea daca ar ramane gol de aer in loc de izolatie - care sincer - acum, nu ii mai vad rostul, in conditiile in care ambii pereti de caramida se tencuiesc si practic etanseaza camerele de aer dintre stalpi; nu am mentionat ca la stalpi spatiul este mai mic si acolo vine izolatie ca sa etanseze pernele de aer care se creaza intre stalpi.

            Ce dezavantaje ar prezenta acest sistem?

            Umezeala? teoretic nu ar trebui sa ajunga la peretele de la interior.
            Nu se mai creaza ventilatia intregului perete si probabil ramane mai mult timp umezeala.

            Ar putea sa ma intrerupa cineva cu cateva explicatii de prisos?

            Multumesc,






            Avantajul major il am prin simplul fapt ca este zidarie dubla cu cavitate

            Comentariu

            • ecosit
              Membru
              • 18.aug.2008
              • 158

              #21
              Pai foarte simplu.

              Ca sa obtineti cu aerul ce puteti realiza cu vata minerala sau cu alt material izolator trebuie sa va ganditi in felul urmator:
              1. Ca izolatia sa fie eficienta, trebuie sa existe cat mai putine punti termice, sa fie constructia invelita in acel strat izolator in asa fel incat aerul exterior sa nu ajunga in interior.

              Acest lucru se poate realiza mult mai simplu cu un material palpabil, putand capitona o incinta pe exterior de jur imprejur ca o plapuma. buun.. Ca sa faci acelasi lucru cu aerul... ar trebui sa creezi inca o incinta care sa imbrace camera pe care vrei sa o izolezi in asa fel incat stratul de aer izolator ... sa fie izolat de cel exterior... Adica sa faci o incinta in incinta. Ceea ce este greu realizabil... si foarte costisitor, si nu merita rezultatul .

              Eu sincer, in locul dvs. As face peretii.. as pune pe exterior 30 de cm de vata minerala pe structura de lemn... si as tencui sau placa cu oaresce. Si gata. Relativ simplu si foarte eficient.

              Comentariu

              • Manole007
                Incepator
                • 12.oct.2009
                • 57

                #22
                Cateva poze de la constructia inceputa...
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Manole007
                  Incepator
                  • 12.oct.2009
                  • 57

                  #23
                  Alte cateva poze de la constructia inceputa...
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Manole007
                    Incepator
                    • 12.oct.2009
                    • 57

                    #24
                    Construtie nitel avansata...
                    Inaltimea aprox. 2.7 m; momentan lipsesc grinzile si centurile...coming soon
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Manole007
                      Incepator
                      • 12.oct.2009
                      • 57

                      #25
                      Construtie nitel avansata...inca o poza...
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Manole007
                        Incepator
                        • 12.oct.2009
                        • 57

                        #26
                        Placa parter dupa turnare...
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Manole007
                          Incepator
                          • 12.oct.2009
                          • 57

                          #27
                          Pozele nu sunt tocmai in ordinea constructiei...
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Manole007
                            Incepator
                            • 12.oct.2009
                            • 57

                            #28
                            Pozele nu sunt tocmai in ordinea constructiei...continuare
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Manole007
                              Incepator
                              • 12.oct.2009
                              • 57

                              #29
                              Salut,

                              Eu sunt adeptul feedback ului...si ma gandesc si criticile au rolul lor constructiv; asa ca nu va sfiiti sa comentati, adaugati, criticati...ce se scrie aici sunt convins ca va fi de ajutor si altcuiva cauia ii vine in minte o idee constructiva similara.

                              Parerile cunoscatorilor sunt cele mai indicate.

                              Multumesc anticipat.

                              Comentariu

                              • bekos
                                Incepator
                                • 04.dec.2009
                                • 5

                                #30
                                In ce faza esti cu lucrarile? Sunt interesat de sistemul asta de zidarie deoarece si eu ma gandesc sa fac acelasi lucru.

                                Comentariu

                                Procesare...