Pereti cu zidarie dubla si izolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Manole007
    Incepator
    • 12.oct.2009
    • 57

    #61
    Cateva (poze) legat de izolatie...
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Manole007
      Incepator
      • 12.oct.2009
      • 57

      #62
      Cateva (poze) legat de izolatie...
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Manole007
        Incepator
        • 12.oct.2009
        • 57

        #63
        Cateva (poze) legat de izolatie...
        prindere boiandrugi de zidaria existenta cu bari prelucrate inox fi4 cu inox fi6 (filetat) + conexpand.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Manole007
          Incepator
          • 12.oct.2009
          • 57

          #64
          Postat în original de Manole007
          Cateva (poze) legat de izolatie...
          prindere boiandrugi de zidaria existenta cu bari prelucrate inox fi4 cu inox fi6 (filetat) + conexpand.
          Fiecare al doilea rand de imbinare de colt si in dreptul ferestrelor este armata cu bara fi6.

          Fiecare al doilea rand deoarece inoxul si fierul in contact, face ca fierul sa corodeze mult mai rapid (asadar armatura de fier pusa aiurea).

          Astfel ca, intercalate, vin armaturile de fier si armaturile de inox.

          Toate zidurile sunt de umplutura. Proiectul a fost facut (si respectat) pentru zidarie in cadre de beton armat.

          Comentariu

          • Manole007
            Incepator
            • 12.oct.2009
            • 57

            #65
            Postat în original de ecosit
            Buuun...Este foarte adevarat ca acest sistem a dat rezultate bune, nu putem contesta si intr-adevar daca se compara stratul izolator la constructia pe care o propuneti si constructiile noastre, cu 10 cm de polistiren (mai mult nu se obisnuieste la noi), sistemul dvs. bate, dar cu foarte putin. Dar asta nu inseamna ca izolatia este foarte buna, sau cea mai buna. Este una ok...
            Odata cu constructia, am devenit si eu mai intelept (sper).
            Initial am plecat la drum cu un proiect de casa... am avut inspiratia la momentul X sa fac proiectul pe cadre de betron armat, si nu zidarie portanta. Asta mi-a dat "libertatea" sa introduc ulterior zidaria dubla.

            Ca manopera, unii ar spune ca mai este o casa..ei bine, NU ESTE, ci de fapt adaugati manopera la zidurile exterioare si scadeti manopera cu izolatia...si vedeti unde ajungeti; poate la aceleasi costuri sau mai mari sau putin mai mici.

            Casa pasiva este foarte mediatizata, insa aceasta nu presupune doar o izolatie foarte buna, ci pe langa multi alti factori, se bazeaza pe o ventilatie foarte buna; (cred) ca la inceput am fost putin absorbit de proprietatile casei pasive;

            Izolatia cu poliuretan aplicat in-situ ar fi facut ca locuinta sa fie precum o conserva - ETANSA - foarte bun, ar zice unii - probabil, as zice eu, deoarece ventilatia trebuia sa fie excelenta; difuzia de vapori (redusa) a poliuretanului nu se compara cu cea a vatei minerale. Per total, as fi obtinut o izolatie mai buna dar as fi primit cu ea o multime de alte probleme cu care sa ma infrunt ulterior.

            Evident ca ventilatia are si ea rolul ei, si nu este de neglijat in nici o locuinta. Nici pe departe, ventilatia nu este ceva de care doar casele pasive ar trebui sa beneficieze.
            Din contra, o izolatie la interior fara aportul izolatiei la exterior nu va face altceva decat igrasie si mucegai daca nu este ventilata.
            Probabil ca lumea a invatat deja ca incalzirea partiala a unei case aduce cu asta ghiocei prematuri (pe pereti) in timpul iernii - a se citi igrasie/mucegai.

            Cum vad eu lucrurile, fizic vorbind (puterea exemplului) din punct de vedere al izolatie termice si difuziei de vapori de apa;
            presupunem un zid format (de la int. la ext.) din: labavil, etc 1 (var, etc), tencuiala, zidarie (bca sau caramida), adeziv izolatie, izolatie (polistiren), etc2, tencuiala

            Toate straturile aplicate (aplicabile) au proprietati diferite, in special in ceea ce priveste difuzia de vapori de apa (a se citi capacitatea de a elimina/retine umezeala). Asta inseamna ca "viteza" cu care vaporii circula de la interior (sa zicem) catre exterior nu este una constanta, ci in trepte.
            Astfel:
            1. lavabil - oarecum impermeabil (trasfer relativ greoi al umezelii catre stratul urmator); daca nu exista ventilatie si izolatie este pe interior, eu vad deja o problema cu igrasie si etc (tot tacamul)
            2. etc1 (amorsa, var, etc) - transfer mult mai rapid decat cel precedent
            3. tencuiala - stim ca are proprietati bune - absoarbe (presupunem o tencuiala "normala"); bun...mai departe
            4. dam in stratul de bca sau caramida; si asta absoarbe, cu alta viteza, bca mai repede si daca a prins apa - sanatate; caramida ia apa mai greu, dar si aici este discutabil in functie de caramida si producator. Oricum, povestea este ca difuzie exista, deci transferul se continua catre exterior.
            5. adeziv izolatie - a se citi - goluri/perne de aer create intre izolatie si zidarie - locul ideal pentru un micro-ecosistem. Stim ca polistirenul mai prinde si el mucegai;
            6. etc2 (plasa fibra + alt fel de lipici) - presupunem difuzie relativ buna
            7. tenzuiala (decorativa) - presupunem difuzie relativ buna

            Oricine ar putea (probabil) sa vina si sa ma corecteze in ceea ce priveste ordinea straturilor sau proprietatile lor sau etc; ideea pe care vreau sa o subliniez aici este ca EXISTA CAPACITATE DE ABSORBTIE/ELIMINARE A VAPORILOR DE APA DIFERITA INTRE STRATURILE APLICATE;
            iar situatia cea mai neplacuta se intampla la stratul cu capacitate de difuzie cea mai mica cum ar fi polistirenul (indiferent de tip, extrudatul mai accentuat), poliuretanul si etc...asta as putea insemna - in spatiile ADIACENTE neventilate - igrasie, mucegai, bacterii.

            Avantajele pe care le gasesc eu la zidaria cu cavitate, cu izolatie de vata minerala;
            - izolatia fonica si termica
            - o difuzie buna a vaporilor/umezelii: cel mai important gasesc cavitatea care este o bariera intre interiorul si exteriorul casei, in sensul ca umezeala de la exterior se opreste in cavitate, cu efect minim catre interior, si invers.
            - peretele exterior rigid

            Comparand doua case:
            prima cu zidarie in cavitate (grozimea zidariei de caramida poroasa de 11.5+20 = 31.5cm), cu izolatie de vata minerala cu grosime de 10 cm + aprox 1cm gol de aer)
            a doua cu zidarie normala de 32cm si izolatie de vata minerala de 10 cm.

            costurile cu cea de a doua casa ar putea fi destul de mult peste cele ale primei case, in special pentru a fixa izolatia de vata minerala la exterior;
            adaugam peste si rigiditatea relativa a zidului exterior...
            adaugam in schimb o stabilitate mai buna a zidurilor (poate zidarie portanta)


            Overall, consider ca este o alegere buna.

            Astept comentatiile voastre vis-a-vis de pozele postate precum si asupra parerilor mele.


            Cu stima,

            Comentariu

            • Manole007
              Incepator
              • 12.oct.2009
              • 57

              #66
              Si cele mai recente poze...
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Manole007
                Incepator
                • 12.oct.2009
                • 57

                #67
                Si cele mai recente poze...
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Manole007
                  Incepator
                  • 12.oct.2009
                  • 57

                  #68
                  Si cele mai recente poze...
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Manole007
                    Incepator
                    • 12.oct.2009
                    • 57

                    #69
                    si ziceti ca nimeni nu vrea sa zica nimic...?

                    in masura in care pot, va raspund la intrebari...
                    in masura in care aveti, accept comentarii...

                    Comentariu

                    • bekos
                      Incepator
                      • 04.dec.2009
                      • 5

                      #70
                      FELICITARI!!!
                      Ce noutati mai sunt pe la casa?

                      Comentariu

                      • junioroo7
                        Incepator
                        • 21.aug.2007
                        • 19

                        #71
                        Pereti cu zidarie dubla

                        Va salut ,
                        Vreau sa construiesc un corp nou de casa . Dar din pacate nu imi ajung banii sa construiesc tot bun si ca la carte din prima. Structura o fac pe grinzi . Si in exterior intentionam sa zidesc din start cu 30CM BCA Ytong de preferat.Dar neavand bani mi-a trecut o solutie prin cap ca sa fac economie, cel putin pentru moment . Zidesc cu 15CM , iara cand am bani sa pun un 5CM de BAZALTICA si sa mai vin cu un rand de 15 CM de BCA . Cred ca i-as conferii o izolare cu mult superioara decat daca as face din start 30cm BCA. Dar nu stiu cum o sa reaconeze la partea de transfer de umezeala. Sau 15CmBCA Spatiu5cm 15CmBCA

                        Ma cam sperie ideea cu izolatia cu expandat , si cu umezeala care nu se elimina prin pereti. Eu si mucegaiul nu prea suntem prieteni . Oricum de aerisit aerisesc tot timpu . Daca plec de acasa chiar las geamul crapat (primavara / toamna ) sau cand nu sunt temperaturi exagerate..

                        Voi ce ma sfatuiti ? ...Si ce parere aveti de ideea mea ? E ok sau bat campii ?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15022

                          #72
                          Daca nu va incanta polistirenul puteti opta pentru un termosistem din vata bazaltica. Acesta va elimina din dezavantajele polistirenului si chiar adauga un plus de izolatie fonica.
                          Ca si aplicare se realizeaza similar cu termosistemul pe baza de polistiren. Aveti cateva detalii in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...ht=termosistem

                          Alta varianta este cu zidarie dar mai groasa decat 15cm, sa zicem 24, adaugare un strat de izolatie, vata bazaltica de exemplu si apoi inca un strat de BCA, de aceasta dac amai subtire, pentru izolatie. Aceste variante complica putin lucrarea si necesita o ancorare a izolatiei si peretelui de dublare. Si la nivelul structurii se executa modificarile induse de solutie. Trebuie proiectat sistemul de la bun inceput.

                          Solutiile de acest gen sunt mai scumpe si cred ca nu se impaca prea bine cu lipsa dvs. de bani.

                          Comentariu

                          • bolognesi
                            Incepator
                            • 28.sep.2012
                            • 97

                            #73
                            Răspuns la: Zidarie dubla cu izolatie de polistiren la interior

                            Felicitari mie mi se pare totul Ok, chiar super ok, nu am vazut atata fier, etriere, distanta intre ele si plasa la o casa in constructie Romania repet la ce am vazut eu mi se pare doar o poveste. Cam in accelasi mod lucram si noi , ma refer la ce am vazut pana acum in poze. La casa pe care am inceput in August sa o construim la fundatie am pus fier cat am crezut ca e necesar si corect din punctu meu de vedere, cate certuri cu tatal meu, cu domnu care a facut etrieri si ajutat cu fieru, ma faceau nebun el in 45 de ani nu a bagt atat fier in fundatie la o casa . Soferi de pe pompa si cife au facut semnul cruci la cat fier e si la calitate aleasa pentru ciment la fundatie si eu care am pus doar jumate la cat punem de obicei la o casa aici la munca. Ma gandesc ca la un cutremur mai serios multe case vor avea de suferit prin Romania, cine stie poate au ei dreptate si eu am exagerat.

                            Comentariu

                            • casasnovas
                              Incepator
                              • 05.ian.2014
                              • 1

                              #74
                              Salut,
                              Lucrez in acest domeniu si as dorii sa va spn sistemul aplicat de mine
                              ca perete exterior am folosit o zidarie portanta pe stalpisori,am placat peretii care corespund la exterior cu polistiren extrudat de 3 cu falt,am aplicat instalatia electrica pe polistiren,dupa care am zidit la o distanta de 2 cm o caramida de 4 cm grosime( adusa din spania) ,prinsa atat in spaletii de la geamuri cat si in ziduri pe capete cu bare de fier pc de 8.
                              nu inteleg de ce cleme de prindere aveti voi nevoie si daca voi credeti ca sunt necesare.
                              daca cineva crede ca sistemul aplicat de mine este gresit astept un raspuns si argumente va multumesc

                              Nu conteaza neaaparat cantitatea fierului, ci felul in care este pus.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15022

                                #75
                                Răspuns la: Pereti cu zidarie dubla si izolatie

                                Ce fel de zidarie portanta? Ce grosime are aceasta?
                                Toata izolatia este data de cei 3cm de polistirne extrudat aplicati pe fata interioara a zidariei portante?
                                Aveti fotografii de la realizarea lucrarii?

                                Comentariu

                                Procesare...