Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • marius_mc
    Incepator
    • 10.feb.2012
    • 83

    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

    va multumesc.
    saptamana asta cumpar materialele si vad ce pot face fiindca lucrez si nu am cocediu.
    Vreau sa izolez si camera mica pe interior 2 pereti exteriori.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12225

      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

      N-am sa inteleg populismul asta idiot prostesc al primariilor care admit inchiderea balcoanelor, ba au facut si un standard din asta .
      Nu se respecta arhitectura blocului .
      Se incarca suplimentar balcoane si creeaza si conditii de supraincarcare .
      Se inchide cu termopan un spatiu neincalzit .
      Se distruge total microclimatul locuintei , se ajunge la slaba ventilatie si mucegai.
      Se atenteaza la starea de sanatate a locatarilor .
      ...si etc , etc , adica nu cred ca exista ceva mai grav constructiv cit si din pct de vedere al sanatatii .
      ................
      Cind eram copil in cea mai amarita carticica vedeai desene si erai indrumat sa lasi soarele sa intre in casa , sa aerisesti ....
      Acum este sport national baricadarea in casa si respiratul pe gaura cheii .
      Apartamentele , si am mai scris si voi mai scrie , au ajuns focare de infectie . Mucegaiuri , aer irespirabil ...cind intri intr-un bloc dai sa mori . De pe scara blocului , bine ferecata cu usi , normal , termopan , incepi sa simti lipsa de aer , in lifturi te sufoci ca le-au " modernizat " fara ventilatie , iar in apartamente mirosuri insuportabile pt cineva care stie ce inseamna aer curat .
      Apartamente zis moderne sau de fite , put . Put de mori si plingi cu vorbe ....
      .............
      Astept cu mare interes campania de demolare ...
      Cine se va sesiza , guvernul , primariile , ministerul sanatatii ????
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • ambiente
        Membru
        • 15.mai.2014
        • 254

        Răspuns la: Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

        interesele sunt la nivel foarte inalt iar fondurile europene sunt destule
        Postat în original de Mircea G
        N-am sa inteleg populismul asta idiot prostesc al primariilor care admit inchiderea balcoanelor, ba au facut si un standard din asta .
        Nu se respecta arhitectura blocului .
        Se incarca suplimentar balcoane si creeaza si conditii de supraincarcare .
        Se inchide cu termopan un spatiu neincalzit .
        Se distruge total microclimatul locuintei , se ajunge la slaba ventilatie si mucegai.
        Se atenteaza la starea de sanatate a locatarilor .
        ...si etc , etc , adica nu cred ca exista ceva mai grav constructiv cit si din pct de vedere al sanatatii .
        ................
        Cind eram copil in cea mai amarita carticica vedeai desene si erai indrumat sa lasi soarele sa intre in casa , sa aerisesti ....
        Acum este sport national baricadarea in casa si respiratul pe gaura cheii .
        Apartamentele , si am mai scris si voi mai scrie , au ajuns focare de infectie . Mucegaiuri , aer irespirabil ...cind intri intr-un bloc dai sa mori . De pe scara blocului , bine ferecata cu usi , normal , termopan , incepi sa simti lipsa de aer , in lifturi te sufoci ca le-au " modernizat " fara ventilatie , iar in apartamente mirosuri insuportabile pt cineva care stie ce inseamna aer curat .
        Apartamente zis moderne sau de fite , put . Put de mori si plingi cu vorbe ....
        .............
        Astept cu mare interes campania de demolare ...
        Cine se va sesiza , guvernul , primariile , ministerul sanatatii ????

        Comentariu

        • emanuelguzu
          Living Legend
          • 30.oct.2013
          • 1000

          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

          Eu sunt impotriva termoizolatiei EXCESIVE,termoizolatia ar trebui sa aibe o grosime de MAXIM 8 CM,pe multe topicuri se recomanda 20 cm polistiren,TERMOIZOLATIA EXCESIVA DAUNEAZA SANATATI , la prima vedere a locuintelor,Romania este tara povestilor...fiecare face ce vrea si ce il duce capul,vecinul izoleaza la exterior si culoarea fatadei este verde,vecinul de jos ai place culoarea rosu...si tot asa o sa avem orase frumoase si colorate ,ne trebuie o lege prin care sa obligam cetateni sa foloseasca aceiasi culoare pe o anumita zona sau cartier si daca exista trebuie respectata,

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

            Postat în original de emanuelguzu
            termoizolatia ar trebui sa aibe o grosime de MAXIM 8 CM
            Din ce considerente trebuie sa aiba maxim 8 cm, maestre?

            8 cm din ce tip de termoizolatie? Celuloza, vata bazaltica, vata de sticla, polistiren expandat, extrudat, spuma poliuretanica, pluta, velit, ampora, perlit, canepa, stuf, lana de oaie, etc?

            Postat în original de emanuelguzu
            TERMOIZOLATIA EXCESIVA DAUNEAZA SANATATI
            Cum o face?

            Postat în original de emanuelguzu
            fiecare face ce vrea si ce il duce capul,vecinul izoleaza la exterior si culoarea fatadei este verde,vecinul de jos ai place culoarea rosu...si tot asa o sa avem orase frumoase si colorate ,ne trebuie o lege prin care sa obligam cetateni sa foloseasca aceiasi culoare pe o anumita zona sau cartier si daca exista trebuie respectata,
            Cu acest lucru sunt total de acord.
            Daca, lucrarile de termoizolare s-ar face numai si numai cu firma specializata si acord de la primariile locale, atunci s-ar putea respecta o anumita paleta de culori.
            Ultima editare de cheluakame; 20.iul.2014, 12:40.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • marius_mc
              Incepator
              • 10.feb.2012
              • 83

              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

              buna vin si eu cu o adaugare.
              eu lucrez intr-o institutie publica care acum 4 ani nu puteai respira de mucegai. intre timp a fost izolata cladirea si recompartimentata cu pereti rigips. a disparut complet mucegaiu Dar a fost izolata la pret 460000 euro din fonduri Eads.
              A fost izolata cu polistiren de 15 cm iar pe fatada laaprox 150cm si distanta de 1m intre au fost puse niste guri de aerisire aprox 7cm diametru din metal.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 14971

                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                Depinde ce izolezi, cum izolezi si cum climatizezi spatiul. Estecert ca fara izolatie este din ce in ce mai greu de asigurat confortul interior, iar enunturi generale ca nu este in regula, nu ajuta pe nimeni.

                Comentariu

                • hakiuq
                  Incepator
                  • 28.iul.2014
                  • 7

                  Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                  Bună ziua! Grosimea izolației unei clădiri se face în funcție de un calcul relativ laborios, ținând cont de materialele din care este construită locuința, deoarece diferă destul de mult coeficientul lambda al materialelor și bineînțeles grosimea efectivă a pereților și a poziționării clădirii. Din calculele auditorilor energetici, raportat cu blocurile din anii de aur, a rezultat o grosime optimă de 12cm polistiren cu lambda 0,040W/mk. Faptul că polistirenul ține barieră de vapori iar umiditatea rămâne în pereți reprezintă un mare minus (căci se pierd capacitățile de izolare ale pereților dar și al polistirenului). Marele avantaj al polistirenului este prețul. Punct. Ideal ar fi ca în Olanda: perete-spumă poliuretanică-perete. (pînă nu demult în loc de spumă aveau aer - începând de dinainte de 1300 era noastră). De aceea au locuințele acelea frumoase cu cărămidă aparentă. Sincer, românul ar face așa ceva? Nu uitați că În Rromânia este mult mai frig decât în Olanda. După ce spargem topicul în două, vom realiza că răspunsurile sunt simple. Chiar banale. De ce punem polistiren? Că este mai bun? Nu! Căci este mai ieftin iar celelalte blocuri pun tot polistiren! Ce atunci eu sunt mai prost? Pun și eu polistiren!... Vrei soluție ventilată, gen vată minerală pe cadre sau poliuretan... poi așa ceva nu este bun căci polistirenul e mai ieftin. Punct. (nimeni nu compară preț polistiren 10 cm cu preț poliuretan de 5 cm, ceea ce e echivalent ca și izolare termică... lambda poliuretan este 0,022W/mK)

                  Referitor la balcon, da, dacă nu vrei punte termică în casă, punte dată de placa balconului, acesta ar trebui izolat. Aici nu mai contează dacă e polistiren sau poliuretan, căci placa aceea a balconului nu are nevoie să respire. Bineînțeles contează dacă este închis sau nu, dacă este cel de dedesubt (sau alăturat sau de deasupra) închis sau nu, dacă te lasă vecinul de sub tine să îți ofere acces la tavanul lui din balcon - respectiv la placa ta de balcon... Mulțumesc. Baftă!
                  Ultima editare de hakiuq; 28.iul.2014, 19:47.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2394

                    Răspuns la: Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                    Postat în original de hakiuq
                    a rezultat o grosime optimă de 12cm polistiren cu lambda 0,040W/mk.
                    12 cm grosime optima pentru ce anume?
                    Caci, pentru a scoate punctul de 0*C din structura solida a peretelui si pentru a indeplini minima ceruta de C107/1, sunt suficienti 8 cm.

                    Pentru a scade necesarul termic, limita este bugetul.

                    Pentru a scoate punctul de roua din structura (adica eliminarea posibilitatii de formare a condensului in pereti sau pe suprafata acestora, asa zisa "respiratie" a peretilor), se calculeaza pentru fiecare aplicatie in parte in functie de materialele folosite, temperaturile de calcul si umiditatiile relative (interioare si exterioare).

                    Postat în original de hakiuq
                    Faptul că polistirenul ține barieră de vapori iar umiditatea rămâne în pereți reprezintă un mare minus
                    Polistirenul nu tine locul barierei de vapori. Si acesta ca si orice material are permeabilitate la migratia vaporilor, insa ce-i drept mai scazuta decat vata minerala, insa, cu ceva calcule se poate stabili daca este sau nu ok pentru fiecare aplicatie in parte.


                    Postat în original de hakiuq
                    Ideal ar fi ca în Olanda: perete-spumă poliuretanică-perete.
                    Spuma poliuretanica de care vorbiti este o spuma cu celule inchise si nu permite migrarea vaporilor, ca urmare se poate folosi aceasta structura "sandwich". Daca in locul spumei se monteaza un alt material cu permeabilitate la vapori, pe intradosul peretelui exterior va aparea condens si mucegai ca urmare a temperaturii scazute.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • hakiuq
                      Incepator
                      • 28.iul.2014
                      • 7

                      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                      Ok, multă baftă! Probabil ați făcut cursul de auditor energetic și din calcule v-au reieșit 8cm (indiferent dacă anvelopa este din cărămidă, chirpici sau bolțari). Nu țin să vă contrazic cu nimic și îmi cer scuze dacă v-am necăjit cu ceva. Nu mă aflu la piață ca să mă cert cu cineva și nici nu simt nevoia de a fi "cocoș". Cu respect,

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2394

                        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                        Nici eu nu sunt aici pentru a ma certa sau a ma da "cocos".

                        Insa nu inteleg cum se poate stabili o grosime de 12 cm si atat. 12 cm pentru ce? Pentru pereti tuturor apartamentelor? Pentru tavanul ultimului etaj? Pentru pardoseala parterului?

                        Sau ultimele doua nu trebuiesc termoizolate?


                        Daca citeati despre cei 8 cm, vedeati ca nu conteaza restul structurii in contextul dat (scoaterea punctului de inghet din structura solida a peretelui pentru a evita ciclurile de inghet/dezghet ce deterioreaza peretii in timp).


                        Pot spune ca sunt de acord cu prima afirmatie a dvs, cea cu "Grosimea izolației unei clădiri se face în funcție de un calcul relativ laborios, ținând cont de materialele din care este construită locuința"
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 14971

                          Răspuns la: Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                          Postat în original de hakiuq
                          Ok, multă baftă! Probabil ați făcut cursul de auditor energetic și din calcule v-au reieșit 8cm (indiferent dacă anvelopa este din cărămidă, chirpici sau bolțari). Nu țin să vă contrazic cu nimic și îmi cer scuze dacă v-am necăjit cu ceva. Nu mă aflu la piață ca să mă cert cu cineva și nici nu simt nevoia de a fi "cocoș". Cu respect,
                          Pe ce piata va aflati totusi? Este destul de devreme sa percepeti mesajele altor utilizatori ca fiind altceva decat raspunsuri argumentate si la obiect. Discutiile libere si fara patima ne sunt folositoare tuturor.

                          Comentariu

                          • fizo
                            Incepator
                            • 28.mai.2011
                            • 28

                            Răspuns la: Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                            Salut! Nu mai stiu cum pot sa deschid un subiect , asa ca adresez aici o intrebare in legatura cu termoizolarea unui balcon.
                            Conditiile sunt acestea: Balcon ultimul etaj, cu acoperis izolat si inchis cu termopan (fara probleme de 3 ani de zile).
                            Balcon vecin de sub noi, nu e inchis , balconul nostru comunica pe o laterala cu balconul altui vecin, despartit de un zid de caramida de inaltime 1m. Deasupra acestui zid avem un panel pus tot de cei de la termopane.
                            Acum , ce vrem sa facem:
                            - montasem gresie si aplicasem un strat de ipsos pe parapet, fara vreun fel de izolatie, a rezistat binisor dar evident mucegai in zona de contact cu vecinul de langa, la baza geamului termopan, de asemenea gresia statea mereu uda pe timpul iernii si ff rece.
                            -asa ca acum am scos totul si o luam de la capat.
                            Am folosit deja tencuiala igrastop pt parapeti si am luat si sapa de la ei, zic ca are proprietati destul de bune, 0,086 w/mK (nu stiu dc aceasta valoare e suficienta)
                            Ceea ce nu stiu este:
                            -daca ar fi bine sa aplic si un extrudat de 2 sub sapa, pt proprietati mai bune
                            -daca este bine ca am izolat cu extrudat de 2 parapetele comun cu vecinul, pe la el (deci exterior balconului nostru)- dc nu cumva e o greseala si ar trebui dat jos si inlocuit cu expandat
                            -daca se impune izolarea podelei pe la vecinul de sub noi (ne permite) sau dc putem scapa de aceasta operatie, punând un extrudat de 2 sub sapa noastra
                            -in fine, balconul e ff mic, cred ca e necesar sa aplicam niste glafuri pe interior, ca sa nu se mai scurga pe zid condensul de la geamuri; nu stiu cum se aplica aceste glafuri, daca se aplica inainte de a tencui sau dupa; tencuiala s-a aplicat direct pe spuma de izolatie a termopanelor, oare a fost bine?

                            Si as dori sa stiu si daca muncitorii pot face greseli la aplicarea polistirenului, fiindca inteleg ca o aplicare defectuoasa poate face mai mult rau decat bine (cel care a pus la vecinul extrudat de 2 pe parapetele comun, a folosit un sac de adeziv pt un mp -lipire si spacluire- mi se pare cam mult, deci e posibil sa fi ramas multe spatii intre foile de polistiren
                            Practic, acest parapete care a fost cel cu probleme, are la ora asta: un rand de caramida plina pe lat, 2cm de tencuiala igrastop la noi si 2cm expandat la vecin pe balconul lui (aplicat pre repede pt a fi bine zic eu). E ok?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 14971

                              Răspuns la: Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                              Postat în original de fizo
                              Ceea ce nu stiu este:
                              -daca ar fi bine sa aplic si un extrudat de 2 sub sapa, pt proprietati mai bune
                              -daca este bine ca am izolat cu extrudat de 2 parapetele comun cu vecinul, pe la el (deci exterior balconului nostru)- dc nu cumva e o greseala si ar trebui dat jos si inlocuit cu expandat
                              -daca se impune izolarea podelei pe la vecinul de sub noi (ne permite) sau dc putem scapa de aceasta operatie, punând un extrudat de 2 sub sapa noastra
                              -in fine, balconul e ff mic, cred ca e necesar sa aplicam niste glafuri pe interior, ca sa nu se mai scurga pe zid condensul de la geamuri; nu stiu cum se aplica aceste glafuri, daca se aplica inainte de a tencui sau dupa; tencuiala s-a aplicat direct pe spuma de izolatie a termopanelor, oare a fost bine?

                              Si as dori sa stiu si daca muncitorii pot face greseli la aplicarea polistirenului, fiindca inteleg ca o aplicare defectuoasa poate face mai mult rau decat bine (cel care a pus la vecinul extrudat de 2 pe parapetele comun, a folosit un sac de adeziv pt un mp -lipire si spacluire- mi se pare cam mult, deci e posibil sa fi ramas multe spatii intre foile de polistiren
                              Practic, acest parapete care a fost cel cu probleme, are la ora asta: un rand de caramida plina pe lat, 2cm de tencuiala igrastop la noi si 2cm expandat la vecin pe balconul lui (aplicat pre repede pt a fi bine zic eu). E ok?
                              O izolatia cu polistiren extrudat pe pardoseala balconului este recomandata. Nu stiu daca este absolut obligatoriu sa trageti sapa pentru ca exista si variante mai bune pentru pardoseala din balcon, ce sa nu implice turnare in strat gros, de exemplu inchidere cu placi OSB.
                              Problema cuparapetul vecinului este legata de slaba izolare termica, adaugarea acestui strat pe respectivul perete este un lucru bun si poate fi facut atat cu polistiren extrudat cat si cu gipscarton si vata mienrala. Daca se izoleaza cu polistiren extrudat aveti grija sa fie din cel rugos, sa adere cat mai bine adezivul la suprafata lui.
                              Condensul pe geamuri nu ar trebui sa fie, sau sa fie destul de putin si sa nu curga pe pereti, ci doar superficial pe zona inferioara a sticlei. poate fi amenajata zona de glaf daca latimea acestuia permite. De regula un balcon inchis trebuie izolat pe suprafetele din exterior pentru a nu produce condens si sa fie aerisit bine daca se usuca rufe sau sun talte surse de umiditate.
                              Aveti foto cu balconul? Va rog sa postati cateva foto sa vedem exact zonele in cauza.

                              Comentariu

                              • fizo
                                Incepator
                                • 28.mai.2011
                                • 28

                                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                                Multumesc pentru raspuns!
                                Pentru partea de parapet comuna cu vecinul am folosit extrudat de 2 XPS zentyss lipit cu primus-adeterm ; nu stiu dc e rugos, e galben si l-am luat din Dedeman ; operatiunea a fost facuta acum 2 zile insa eu ma indoiesc ca s-a facut corect, deoarece toata treaba a durat 30 min cu tot cu decopertare si pus plasa si masa de spaclu; s-a consumat u sac de 25kg de primus, care se recomanda a fi folosit 5+4 kg pt un mp; drept pt care nu am vrut sa mai lucrez cu respectivul lucrator, de teama ca o sa ma puna sa cumpar o multime de saci sa puna pe podea extrudat, si apoi sapa.
                                In ce priveste sapa, vreau sa torn 2cm ; firma care vinde tipul asta de sapa sustine ca rezista la 2cm grosime si are proprietati : hidroizolanta in primul rand si apoi termoizolanta.
                                Ei spun ca 2cm de sapa e suficient pt termoizolare podea, si as putea sa nu mai pun si extrudat la mine, ci numai sa izolez la vecinul , sub podeaua mea.
                                Dar e nevoie de sfatul cuiva care a folosit produsul.
                                Incerc sa oun niste poze.
                                Dupa calculele mele, ar fi loc sa ne inaltam cu 3cm polistiren cu tot cu adeziv si 2 cm sapa; dar e necesar polistirenul? Ce riscuri pot aparea dc nu e lipit corect?
                                Vecinul de sub mine are o garsoniera neingrijita- podeaua baii lui, care duce in balcon,e umeda de la inundatii-infiltratii, si pe viitor ar putea sa se ajunga la afectarea rezistentei balconului (ma gândesc si eu).


                                Am uitat sa spun ca balconul de langa noi, cel cu care avem comun peretele de caramida, este si el neinchis , in bataia ploii (acoperisul blocului nu protejeaza mai deloc); deci apa de ploaie se prelinge pe zid si se poate infiltra si in balconul meu, nu?
                                Buna ziua, am revenit fara sa pun inca niste poze, nu am reusit inca.
                                Am insa nevoie de sfatul vostru si sper ca ma puteti ajuta.
                                Am discutat cu un "mester" despre aplicarea termosistemului pe podeaua balconului, si dnul respective a spus asa: balconul are panta destul de mare si nu se poate aplica direct polistirenul...Solutia lui : sa amestece un sac de sapa normala in adezivul de lipit, pt a realiza "cat de cat" planeitatea. De asemenea, sustine ca dupa ce pune polistirenul, stratul de sapa care va urma nu se va pune in "boloboc" pe motiv ca intra mult material , etc etc . Pe scurt , nu am inteles cum are de gand sa finalizeze cu gresia, la ochi sau nu, cu o mica panta sustine el, ca nu am nevoie de panta pe balcon (desi eu vreau sa aiba o panta maricica, sa pot spala des balconul).
                                Puteti sa-mi enumerate straturile care trebuie aplicate (tinand cont ca panta de acum e maricica) si pe scurt modul de aplicare? Sau mai bine sa-mi recomandati un "mester'?
                                Va rog frumos! O zi buna.

                                pun niste poze poate primesc si alte sugestii multumesc .
                                nu stiu de ce apar asa rasturnate ,eu le vad normal in calculator. nu-mi mai bat capul la ora asta.

                                Click image for larger version  Name:	balcon.jpg Views:	779 Size:	265.6 KO ID:	617599 Click image for larger version  Name:	parapet.jpg Views:	606 Size:	300.2 KO ID:	617600 Click image for larger version  Name:	podea.jpg Views:	609 Size:	248.0 KO ID:	617601
                                Ultima editare de fizo; 01.aug.2014, 13:05.

                                Comentariu

                                Procesare...