Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AskAsk
    Incepator
    • 23.nov.2015
    • 8

    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

    m-am lasat pacalit de marea reabilitare a blocului si m-am trezit in balcon cu o preafrumoasa placa de OSB. M-am gansit s-o acopar cu polistiren de 2 cm si apoi sa tencuiesc frumos. Cu ce sa lipesc polistirenul pe OSB?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

      Cu adeziv poliuretanic.

      Comentariu

      • danielH
        Incepator
        • 21.oct.2015
        • 22

        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

        Puteti folosi adezivul OSB Kleber care se gaseste si sub forma de pasta gata preparata

        Comentariu

        • lanister
          Incepator
          • 24.sep.2017
          • 3

          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

          am un balcon inchis cu geam termopan din pvc, si doresc sa-l izolez in partea de jos unde se afla pvc-ul. Ce materiale m-ar ajuta la izolare, fiind vorba de suprafata pvc.
          Multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

            Care zona mai exact? Se poate o foto?

            Comentariu

            • lanister
              Incepator
              • 24.sep.2017
              • 3

              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

              Buna,
              am pus 2 poze si doresc sa izolez partea de pvc de sub geam.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P_20170925_174632.jpg 
Afișări:	3845 
Mărime:	141,5 KB 
ID:	628992 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P_20170925_174610.jpg 
Afișări:	2116 
Mărime:	256,3 KB 
ID:	628993

              Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                Adica intreg panelul termoizolant? Va imaginati cam cum va arata aceasta acoperire? Ce panel este utilizat? Sunt probleme sau care este motivul pentru care doriti sa izolati?

                Comentariu

                • lanister
                  Incepator
                  • 24.sep.2017
                  • 3

                  Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                  Problema mea este ca doresc izolarea partii de jos a panelului, deoarece partea de pvc nu-mi ofera retinerea caldurii pe balcon, desi am calorifer acolo, si de aceea as dori sa izolez. In legatura cu acoperirea se poate pune zidarie decorativa, asa ca nu-mi fac griji despre aspect.

                  Problema este de retinere a caldurii pe perioada iernii, de aceea doresc sa izolez.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                    Va faceti griji pentru pierderea de caldura prin panel si profil. Totusi, balconul pierde caldura si prin tavan plus pardoseala. Depinde cum priviti problema in ansamblu, cat si unde doriti sa interveniti. Lipirea efectiva peste panel este posibila, sa spunem ca ar putea fi lipit un polistiren extrudat. Solutia oricum trebuie gandita complet, inclusiv cu glaf interior si inchidere peste tot, plus finisarea suprafetei.

                    Comentariu

                    • rhaduqu
                      Incepator
                      • 15.aug.2016
                      • 20

                      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                      Buna ziua,

                      Am un apartament cu 2 camere, la etajul 4, an finalizare 2016.
                      Din sufragerie, am usa care da in balcon.
                      Balconul este deschis, si din cate stiu, este izolat in exterior cu polistiren - structura lui fiind de BCA sau caramida (dintr-aceea cu gauri)
                      Balconul da la bulevard, deci se aude traficul, autobuzele, tramvaiele...

                      Din varii motive, as dori sa inchid balconul in partea superioara.
                      Ulterior, as dori sa fac pantofare subtiri pe peretii balconului, pana la nivelul geamului.
                      In restul spatiului imi imaginam ca voi pune sistemele de uscare rufe, care se extind si retrag pe peretele dinspre living.

                      In acest caz - ce ati recomanda sa verific/fac balconului pentru a ma asigura ca limitez (daca se poate, chiar sa elimin) sansele de condens/mucegai.
                      Ce imi recomandati in materie de geam termopan, pentru inchiderea balconului?
                      Imi puteti recomanda modelul de geam/ferestre/camere? (sunt total pe langa acest subiect)
                      Scopul ar fi sa izoleze fonic si in acelasi timp sa ajute cu diferentele de temperaturi pe perioada iernii.
                      Nu am posibilitatea sa trag calorifer pe balcon. In schimb, peretele din living care da spre balcon are calorifer pe el.

                      Va multumesc pentru ajutor si pentru ca ma corectati unde am fost neclar sau incorect.

                      Zi buna.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                        Parapetul cum este? Puteti posta foto cu balconul? Cum este amplasat fata de punctele cardinale?
                        O inchidere cu tamplarie este posibila si recomandat este cu tripan.
                        In lipsa incalzirii, uscarea va fi mai anevoioasa si trebuie lasat geamul deschis pentru a se elimina umezeala suplimentara. Are trebui sa aveti acoperis cel putin din panou sandvish de 5cm.

                        Comentariu

                        • aoprea
                          Incepator
                          • 07.ian.2007
                          • 9

                          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                          Buna ziua
                          anul acesta prin vara vreau sa fac un rk la balcon.
                          Sunt la etajul 4/4
                          actualmente balconul este inchis astfel:
                          - zidit pana la jumatate si izolat exterior cu termosistem de 10
                          - de la jumatate in sus este inchis cu un termopan din aluminiu (prima generatie de termopane de cel putin 15 ani vechime) atat in fata cat si pe laterale
                          - acoperisul este dintr-un panou tip sandvish cred ca de 3 sau 4 cm

                          Am doua variante si as dori un sfat:

                          1. Varianta simpla: in care schimb doar termopanele si acoperisul sandvish

                          2. Varianta mai complicata:
                          - dau jos termopanele vechi si acoperisul sandvish
                          - torn placa de beton (10 - 15 cm) cu armatura prinsa in bordura de beton a acoperisului de la bloc
                          - zidesc lateralele cu bca (75 mm sau 100 mm)
                          - pun termopan doar in fata balconului

                          Ce ma sfatuiti ?
                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                            Varianta 2 este exclusa din start pentru ca va trebui autorizatie de construire si nu cred ca balconul poate sustine noua structura de beton ce presupune si stalpi armati sau din metal. Este foarte costisitor si foarte posibil sa nu primiti aprobare. Acoperisul sandvish se poate schimba daca este cazul.

                            Comentariu

                            • aoprea
                              Incepator
                              • 07.ian.2007
                              • 9

                              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                              oki am inteles
                              ar mai fi varianta 3:
                              -zidesc cu bca de 75 mm lateralele
                              -pun un acoperish nou de tip sandvish
                              - termopan pe fata

                              si asa am nevoie de autorizatie ?
                              sau placa de jos va suporta zidirea pe laterale ?
                              e mai greu bca-ul de pe laterale decat daca as pune termopan si pe lateral ?

                              multumesc

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                                In mod normal BCA de 7.5 nu se foloseste la pereti exteriori si zidirea lateralelor doar cu BCA nu poate reprezenta unperete suficient de rezistent. In plus, ancorarea tamplariei de acest perete poate ridica probleme, daca acum poate va sta pe pozitie, la solicitari dinamice, la un cutremur, efectele vor fi negative.
                                Puteti pune o poza cu balconul actual, din exteriorul cladirii?
                                Reparatia balconului actual si cea pe care o recomand este inlocuirea tamplariei, inchdiere integral in tamplarie, partea inferioara din panel iar cea superioara din sticla.
                                Acoperisul,panourile sandvish se pot schimba daca sunt deteriorate sau prea subtiri.

                                Comentariu

                                Procesare...