Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

    Puteti realiza peretii, sau structura lor, inainte de a finisa pardoseala. Cu alte cuvinte, nu aplicati UD peste OSB.

    1. Acel covor de 6mm inainte de extrudatul de 5cm nu este necesar in principiu. Folia PEE peste extrudat poate fi si de 2mm, cu cat este mai subtire, cu atat pardoseala va fi mai putin elastica. Peste OSB este necesara alta folie de 2-3mm (PEE) pentru montarea corecta a parchetului laminat.

    2. Este putin probabil sa fie nevoie de o alta bariera de vapori la pardoseala din simplul motiv ca materialele utilizate la aceasta nu sunt permeabile la vapori. Extrudatul si OSB sunt ca si o bariera de vapori. de aceea atentie la imbianrile polistirenului si la evitarea suprapunerilor rosturilor intre extrudat si OSB. In cazul unei bariere de vapori pe pardoseala, regula de amplasare este aceeasi, pe partea calda a surpafetei adica intre OSB si izolatie, dar nu este cazul aici.

    Comentariu

    • errkey
      Incepator
      • 05.oct.2016
      • 56

      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

      Multumesc inca o data pentru raspunsul prompt.

      1. Nu stiam ca OSB e parte a finisajului... si da, am omis ca mai vine o folie si inainte de parchet. Dar cum credeti ca e mai bine cu profilele metalice, sa vina pe polistiren sau pe OSB? Mie mi s-ar parea cam fragil pe extrudat.

      2. Am inteles, nu e cazul. E mai bine sa intreb decat sa imi para rau. Legat de imbinari o sa incerc sa inchid cat mai bine polistirenul iar OSB-ul nu e problema, voi avea doar 2 bucati (spatiul e mic).
      Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

        Faceti structura metalica inainte de izolare. Izolatia pe pardoseala se va face ultima, in spatiul ramas..

        Comentariu

        • errkey
          Incepator
          • 05.oct.2016
          • 56

          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

          Dar sper sa nu fie gresit nici in cealalta varianta... Fiindca de la inceputul proiectului (cateva luni deja) m-am setat ca fac peretii ulterior izolarii pardoselii, mi-e cam greu sa ma resetez acum... Mai e si o chestiune de logistica, nu mai am spatiu in apartament si am planificat sa aduc profilele metalice (le tin in depozitul de unde le-am cumparat) pe masura ce "consum" altele: polistiren, osb, saci de adezivi, etc.
          Deci as ramane pe varianta initiala. Daca toate-s asezate si fixate cum trebuie la pardoseala (de aceea as tinde sa prind osb-ul mecanic de planseu) n-ar trebui sa apara probleme la pereti, nu? Nu am pretentia sa tina 100 de ani, dar macar cativa
          Va reamintesc dimensiunile balconului aprox. 395cm x 120cm si nu voi plasa mobilier greu, doar tranzit uman va fi.

          Imi propusesem zilele astea sa trec la asezarea polistirenului la pardoseala, sa bifez macar un rezultat notabil si la interior pana la sfarsitul anului Dar momentan, stau in dilema asta: pe care dintre straturi voi prinde UD-ul pentru structura peretilor. Prinderea pe OSB e aparent mai solida dar inteleg tot de pe forum ca acesta poate suferi modificari dimensionale (se poate lasa/deplasa daca preia deformarile parchetului de ex.). La prinderea pe polistirenul extrudat, acesta in sine mi se pare mie ca n-ar fi foarte solid (nu stiu...) dar poate are avantajul ca e mai imobil fiind prins sub greutatea OSB-ului. Poate-s temeri nefondate, dar n-am mai facut nciodata asa ceva, si fac estimari doar din imaginatie... Din experienta dvs. care este varianta preferabila, in conditiile date (intai pardoseala si apoi peretii)?
          Ultima editare de errkey; 19.dec.2016, 15:46.
          Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

            Dupa cum am spus, optiunea mea este montarea structurii direct pe pardoseala actuala si apoi termoizolarea spatiului ramas.
            Prinderea UD, indiferent pe ce se va sprijini, se va realiza obligatoriu in pardoseala de beton, strabatand sau nu straturile improprii pentru fixare cum ar fi izolatia si OSB.

            Comentariu

            • errkey
              Incepator
              • 05.oct.2016
              • 56

              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

              Postat în original de Gemini
              Prinderea UD, indiferent pe ce se va sprijini, se va realiza obligatoriu in pardoseala de beton, strabatand sau nu straturile improprii pentru fixare cum ar fi izolatia si OSB.
              Da, obligatoriu diblul/surubul vor intra cativa cm in placa beton/sapa, nu e problema aici. Doar ca n-am idee cum s-ar putea comporta in timp structura daca se sprijina pe polistiren/OSB...

              M-am gandit la o varianta putin diferita, si anume cea ilustrata in foto atasat.

              Asez polistirenul pe intreaga pardoseala, apoi perimetral pun scandura pe care voi sprijini UD-ul, iar in spatiul ramas vin cu OSB. Cred eu ca in acest fel as obtine atat un suport mai solid si stabil pentru profilul metalic dar si independenta fata de solicitarile asupra OSB, care nu s-ar mai propaga spre profile.

              Cum vi se pare?

              Click image for larger version  Name:	WP_20161222_003.jpg Views:	371 Size:	340.4 KO ID:	627474
              Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                Este si aceasta o varianta posibila. Acel strat de polistiren de 6mm nu isi are rostul sub placile de extrudat de baza, de 5cm.

                Comentariu

                • errkey
                  Incepator
                  • 05.oct.2016
                  • 56

                  Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                  Postat în original de Gemini
                  Acel strat de polistiren de 6mm nu isi are rostul sub placile de extrudat de baza, de 5cm.
                  Dupa ce aplic local folie PEE pe stratul suport ca sa mai compensez micile denivelari, ma gandeam sa vin cu acest 6mm pe toata pardoseala, pentru o mai buna uniformizare (si abia apoi extrudatul de baza 50mm). Dar daca nu aduce nimic in plus, sau poate sa dauneze in vreun fel, renunt la acest strat.
                  Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                    In legatura cu aceste straturi, se poate lipi extrudatul pe pardoseala si nu este nevoie de atatea straturi de umpelre care pot sta sau nu pe pozitie. Asezandu-se placa OSB peste polistirenul extrudat, micile denivelari ale suportului nu se vor mai resimti.

                    Comentariu

                    • errkey
                      Incepator
                      • 05.oct.2016
                      • 56

                      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                      Postat în original de Gemini
                      In legatura cu aceste straturi, se poate lipi extrudatul pe pardoseala si nu este nevoie de atatea straturi de umpelre care pot sta sau nu pe pozitie.
                      Asa aveam in plan initial. Problema acum ar fi legata de uscarea adezivului pe vremea asta. Am in balcon 2 dezumidificatoare, calorifer electric, aerisesc de 2-3 ori zilnic si destul de greu s-a uscat adezivul (cel de gresie, completarea la sapa). E-adevarat ca la polistiren ar veni un strat mai subtirel, dar oare nu exista riscul ca umiditatea/apa sa ramana captiva sub polistiren si sa creeze probleme?

                      Postat în original de Gemini
                      Asezandu-se placa OSB peste polistirenul extrudat, micile denivelari ale suportului nu se vor mai resimti.
                      Cu OSB-ul se pierd denivelarile, dar ma gandeam sa nu se taseze sau sa crape polistirenul daca nu e un plan perfect sub el. Totusi poate avand si el o anumita elasticitate..., nu stiu... nu pot estima.
                      Ultima editare de errkey; 25.dec.2016, 12:00.
                      Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                        Cand balconul nu este incalzit, este greu de lucrat cu mortare umede. Se usuca greu pentru ca pardoseala este rece iar acel calorifer nu ajunge sa o incalzeaza suficient, pierderile mari ale suprafetelor neizolate isi spun cuvantul.
                        OSB peste extrudat va realiza ceea ce se cheama repartizrea fortei pe surpafata, ceea ce nu va duce la situatia mentionata de dvs. O mica abatere de planeitate de cativa mm nu este semnificativa.

                        Comentariu

                        • errkey
                          Incepator
                          • 05.oct.2016
                          • 56

                          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                          Buna seara,

                          Revin dupa ceva vreme, timp in care am mai avansat cu lucrarea. Am mers pe varianta schitata in postul anterior, putin simplificata. Am lipit polistirenul extrudat de sapa cu adeziv, am etansat cu spuma spatiile ramase inspre pereti, intre placi, etc. Apoi am ridicat un perimetru cu teava rectangulara (20mm inaltime), ancorata in placa de beton bineinteles; peste care am prins deja UD-urile inferioare ale peretilor. O sa revin cu cateva foto edificatoare. In suprafata interioara ramasa urmeaza sa asez OSB-ul de 18mm si aici am unele intrebari:

                          1. In toate fisele tehnice vad acele rosturi de dilatatie <5mm intre placi si <15mm la perete. Eu avand suprafata asa mica (105x360cm) e nevoie de acel rost (f.) mare la perete (teava)? Practic voi avea doar 2 bucati, una placa aproape intreaga si cealalta taiata in L sa cuprind in aceeasi bucata si zona fostei usi (echivalent cam juma' de placa).

                          2. Sunt aproape convins ca voi vrea sa fixez placile OSB in vreun fel. Nu am incredere ca nu mi s-ar deplasa... M-am gandit sa fac tot o prindere mecanica, desi adancimea e destul de mare pana la placa de beton (diblurile rapide nici nu prind, doar conexpandul) si iar sunt niste gauri serioase de dat (...). In care/cate puncte ale placii ar trebui sa fac prinderea? In patru colturi si mijloc, pe laturi si mijloc, in cruce, in X, nu stiu...
                          Dar adezivul poliuretanic (inteleg ca exista pentru lipire OSB de polistiren) ar fi ok / ar tine suficient de bine? Acela cum se aplica? Pe toata placa, sau doar in linii/puncte?

                          Mai am un saculet dileme adunate, dar il descarc pe parcurs, cand ajung la operatiunile respective.

                          Multumesc.
                          Ultima editare de errkey; 23.mai.2017, 23:28.
                          Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                            1. Lasati rost de doar 5-6mm fata de perete si 3 mm intre placi.
                            2. pentru suprafata dvs. nu este necesara prindeera mecanica. Daca doriti, aplicati cateva cordoane de adeziv poliuretanic pe polistiren (din cordoane transevrsale pe lungimea placilor) apoi asezati placa de OSB. Lasati sa se usuce adezivul 15 minute si puteti continua lucrarea, pana la uscare mentineti o mica presiune pe placi pentru a nu se misca si sa stea pe pozitia de lipire.

                            Comentariu

                            • errkey
                              Incepator
                              • 05.oct.2016
                              • 56

                              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                              Momentan, am reusit sa decupez/potrivesc destul de ok, zic eu, cele 2 placi de OSB, cu rosturile aferente, etc; asta in ce priveste dimensiunea. In schimb, ma lovesc de o situatie legata de nivel...:

                              Suprafata cu totul are o mica inclinatie spre parapet (aprox. 2-3mm) despre care stiam; dar acum asezand OSB-ul am realizat ca si placile de polistiren mai mult sau mai putin fiecare, are o mica curbura (burta) spre mijloc (practic, la imbinarea nut&feder e la un nivel, iar spre centrul placii cu 0.5..2mm mai lasat) - suficient incat OSB-ul sa nu se culce chiar perfect, adica pe o suprafata maxima a polistirenului. Si apare situatia: cand calc in anumite zone se lasa putin, si se ridica putin placa OSB de capat... (E posibil sa se mai si aseze lucrurile, in a 2-a zi parca jocul nu mai era asa mare). Dar trebuie sa gasesc o solutie la nivel de OSB ca sa nu am surprize (sau sa fie minime) cand ajung la montarea parchetului...

                              Am cumparat si niste placi XPS de 3mm, dar nu am o idee prea clara cum ar trebui sa compensez. Ce variante mi-au trecut prin cap:
                              A. sa lipesc cu spuma cateva bucati/petice doar local unde este mai lasat (unde-s sub 2mm de ex. ce fac?)
                              B. sa vin cu un strat cu totul nou integral din XPS 3mm transversal (deci pe lungimea balconului) pe extrudatul de 5cm (care e pe latime, foto 5) incercand sa dau un nou nivel mai corect (din adeziv poliuretanic? nu stiu daca merge)
                              C. dupa ce am stabilit pozitia OSB si l-am lipit sa fac niste gauri in el si sa injectez adeziv poliuretanic pe unde banuiesc ca sunt goluri
                              D. o combinatie intre astea
                              E. sa iau din polistiren cu abraziv/flex unde e mai inalt (nebunie!?)
                              (cu adeziv mineral cred ca nu se mai poate lucra intre 2 suprafete de polistiren)

                              Intrebare: Este ok daca am izolat cu spuma toate rosturile polistiren-perete, polistiren-polistiren? (deci sa ramana rosturi doar la OSB si apoi parchet)

                              Atasez cateva fotografii.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	A.jpg 
Afișări:	324 
Mărime:	401,8 KB 
ID:	628545 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	B.jpg 
Afișări:	317 
Mărime:	412,7 KB 
ID:	628546 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	C.jpg 
Afișări:	318 
Mărime:	342,2 KB 
ID:	628547 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	E.jpg 
Afișări:	270 
Mărime:	385,5 KB 
ID:	628548 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	D.jpg 
Afișări:	307 
Mărime:	348,2 KB 
ID:	628549
                              Ultima editare de errkey; 31.mai.2017, 10:31.
                              Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                                Cel mai usor lipiti cu adeziv poliuretanic, aplicati cateva benzi si asezati placa, cu ceva presat pentru a mentine pozitia pana la intarirea adezivului. Abaterea este din cazua placilor de OSB. In caz de nevoie, se pot fixa pe mijloc, mecanic, cate 2 dibluri.

                                Comentariu

                                Procesare...