Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

    Adica intreg panelul termoizolant? Va imaginati cam cum va arata aceasta acoperire? Ce panel este utilizat? Sunt probleme sau care este motivul pentru care doriti sa izolati?

    Comentariu

    • lanister
      Incepator
      • 24.sep.2017
      • 3

      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

      Problema mea este ca doresc izolarea partii de jos a panelului, deoarece partea de pvc nu-mi ofera retinerea caldurii pe balcon, desi am calorifer acolo, si de aceea as dori sa izolez. In legatura cu acoperirea se poate pune zidarie decorativa, asa ca nu-mi fac griji despre aspect.

      Problema este de retinere a caldurii pe perioada iernii, de aceea doresc sa izolez.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

        Va faceti griji pentru pierderea de caldura prin panel si profil. Totusi, balconul pierde caldura si prin tavan plus pardoseala. Depinde cum priviti problema in ansamblu, cat si unde doriti sa interveniti. Lipirea efectiva peste panel este posibila, sa spunem ca ar putea fi lipit un polistiren extrudat. Solutia oricum trebuie gandita complet, inclusiv cu glaf interior si inchidere peste tot, plus finisarea suprafetei.

        Comentariu

        • rhaduqu
          Incepator
          • 15.aug.2016
          • 20

          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

          Buna ziua,

          Am un apartament cu 2 camere, la etajul 4, an finalizare 2016.
          Din sufragerie, am usa care da in balcon.
          Balconul este deschis, si din cate stiu, este izolat in exterior cu polistiren - structura lui fiind de BCA sau caramida (dintr-aceea cu gauri)
          Balconul da la bulevard, deci se aude traficul, autobuzele, tramvaiele...

          Din varii motive, as dori sa inchid balconul in partea superioara.
          Ulterior, as dori sa fac pantofare subtiri pe peretii balconului, pana la nivelul geamului.
          In restul spatiului imi imaginam ca voi pune sistemele de uscare rufe, care se extind si retrag pe peretele dinspre living.

          In acest caz - ce ati recomanda sa verific/fac balconului pentru a ma asigura ca limitez (daca se poate, chiar sa elimin) sansele de condens/mucegai.
          Ce imi recomandati in materie de geam termopan, pentru inchiderea balconului?
          Imi puteti recomanda modelul de geam/ferestre/camere? (sunt total pe langa acest subiect)
          Scopul ar fi sa izoleze fonic si in acelasi timp sa ajute cu diferentele de temperaturi pe perioada iernii.
          Nu am posibilitatea sa trag calorifer pe balcon. In schimb, peretele din living care da spre balcon are calorifer pe el.

          Va multumesc pentru ajutor si pentru ca ma corectati unde am fost neclar sau incorect.

          Zi buna.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

            Parapetul cum este? Puteti posta foto cu balconul? Cum este amplasat fata de punctele cardinale?
            O inchidere cu tamplarie este posibila si recomandat este cu tripan.
            In lipsa incalzirii, uscarea va fi mai anevoioasa si trebuie lasat geamul deschis pentru a se elimina umezeala suplimentara. Are trebui sa aveti acoperis cel putin din panou sandvish de 5cm.

            Comentariu

            • aoprea
              Incepator
              • 07.ian.2007
              • 9

              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

              Buna ziua
              anul acesta prin vara vreau sa fac un rk la balcon.
              Sunt la etajul 4/4
              actualmente balconul este inchis astfel:
              - zidit pana la jumatate si izolat exterior cu termosistem de 10
              - de la jumatate in sus este inchis cu un termopan din aluminiu (prima generatie de termopane de cel putin 15 ani vechime) atat in fata cat si pe laterale
              - acoperisul este dintr-un panou tip sandvish cred ca de 3 sau 4 cm

              Am doua variante si as dori un sfat:

              1. Varianta simpla: in care schimb doar termopanele si acoperisul sandvish

              2. Varianta mai complicata:
              - dau jos termopanele vechi si acoperisul sandvish
              - torn placa de beton (10 - 15 cm) cu armatura prinsa in bordura de beton a acoperisului de la bloc
              - zidesc lateralele cu bca (75 mm sau 100 mm)
              - pun termopan doar in fata balconului

              Ce ma sfatuiti ?
              Multumesc

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                Varianta 2 este exclusa din start pentru ca va trebui autorizatie de construire si nu cred ca balconul poate sustine noua structura de beton ce presupune si stalpi armati sau din metal. Este foarte costisitor si foarte posibil sa nu primiti aprobare. Acoperisul sandvish se poate schimba daca este cazul.

                Comentariu

                • aoprea
                  Incepator
                  • 07.ian.2007
                  • 9

                  Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                  oki am inteles
                  ar mai fi varianta 3:
                  -zidesc cu bca de 75 mm lateralele
                  -pun un acoperish nou de tip sandvish
                  - termopan pe fata

                  si asa am nevoie de autorizatie ?
                  sau placa de jos va suporta zidirea pe laterale ?
                  e mai greu bca-ul de pe laterale decat daca as pune termopan si pe lateral ?

                  multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                    In mod normal BCA de 7.5 nu se foloseste la pereti exteriori si zidirea lateralelor doar cu BCA nu poate reprezenta unperete suficient de rezistent. In plus, ancorarea tamplariei de acest perete poate ridica probleme, daca acum poate va sta pe pozitie, la solicitari dinamice, la un cutremur, efectele vor fi negative.
                    Puteti pune o poza cu balconul actual, din exteriorul cladirii?
                    Reparatia balconului actual si cea pe care o recomand este inlocuirea tamplariei, inchdiere integral in tamplarie, partea inferioara din panel iar cea superioara din sticla.
                    Acoperisul,panourile sandvish se pot schimba daca sunt deteriorate sau prea subtiri.

                    Comentariu

                    • madalina.popa087
                      Incepator
                      • 08.mar.2017
                      • 9

                      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                      Salutare,

                      Va rog frumos să mă ajutați în a găsi cea mai bună soluție pentru a închide balconul cu hidroizolația și termoizolația aferente.
                      Apartamentul este situat la etajul cinci al blocului (bloc de patru etaje peste care s-a ridicat încă un etaj și mansarda).
                      Constructorul nu l-a închis cu zidarie, ci a prins de placa un profil de fier, peste care a adaugat unul de lemn, a pus polistiren extrudat intre sipcile verticale ale profilului, dupa care a inchis in interior cu gips carton, deasupra tamplarie PVC si asta a fost. La acoperis au izolat cu vata de sticla. Vara este infernal de cald, iarna il poti folosi pe post de beci. Fostul proprietar l-a avut asa sapte ani.
                      Initial am dorit sa il inchidem cu tamplarie de sus pana jos, geamuri termopan si panouri pvc, astea la sugestia unui constuctor si poate asa ar fi ramas daca, dupa doua saptamani nu mi-ar fi comunicat ca nici acum nu s-au apucat de tamplarie, acest lucru in conditiile in care a demolat partial balconul.

                      Am inteles ca inchiderea balconului cu acele panouri in partea de jos nu ar fi atat de buna, nu ofera acea termoizolatie dorita si nici rezistenta chiar daca sunt prinse si pe laterale si in placa. De altfel cadrul de metal urma sa fie indepartat si rezistenta intregii structuri ar fi fost mult mai mica. Am un vecin care are apartament tot la etajul cinci ca si mine care si-a inchis balconul cu astfel de tamplarie si spunea ca este multumit.
                      Care ar fi cea mai indicata metoda prin care as putea totusi sa il inchid?
                      Ce materiale sa folosesc pentru termo si hidro izolatie la acoperis atunci cand va fi inchis cu gips carton?
                      Ce materiale sa folosesc pentru termo si hidro izolatie pentru podea, in momentul in care voi dori sa pun gresie?
                      Daca as veni cu o zidarie, cea mai ingusta posibila, peste acel profil metalic ar fi o problema pentru rezistenta placii(acoperisul balconului vecinului)? Mentionez ca toti vecinii au balcoanele inchise. Cu ce as putea sa inchid pe exterior fara sa elimin cadrul de metal?
                      Atasatgasiti poze pentru o mai buna intelegere a situatiei.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0568.jpg 
Afișări:	1923 
Mărime:	264,1 KB 
ID:	629985 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2192.jpg 
Afișări:	3335 
Mărime:	329,2 KB 
ID:	629986 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2193.jpg 
Afișări:	3207 
Mărime:	409,4 KB 
ID:	629987 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2194.jpg 
Afișări:	1900 
Mărime:	220,2 KB 
ID:	629988 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2196.jpg 
Afișări:	2540 
Mărime:	216,9 KB 
ID:	629989 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2198.jpg 
Afișări:	1823 
Mărime:	286,5 KB 
ID:	629990

                      Va multumesc!

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                        Se poate face lucrarea pe zone distincte.
                        1. La parapet, se poate inchide exteriorul cu placa de OSB. Peste OSB se izoleaza exterior cu polistiren si se finiseaza in partea superioara, cu glaf de exterior, etans pe toc.
                        La interior, parapetul se poate izola din nou in structura creata si se va inchide la interior tot cu OSB sau cu gipscarton.
                        2. Acoperisul trebuie intai ermetizat, se poate aplica acelasi sistem ca la parapet cu un plus de izolatie sub acoperis, la interior.
                        3. Pardosela se va izola cu un polistiren extrudat de 3-5cm dupa cum se poate. Inainte de aceasta se va repara pentru a fi plana. Peste izolatie se poate adauga un strat de folie PEE si parchet laminat.
                        Se poate etansa si izola foarte bine acest balcon, dar trebuie ceva munca.

                        Comentariu

                        • madalina.popa087
                          Incepator
                          • 08.mar.2017
                          • 9

                          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                          Vă mulțumesc! Să înțeleg că nu este recomandabilă situația în care s-ar folosi tâmplăria de PVC, geamuri plus panouri? Vă întreb deoarece tot mai mulți o recomanda însă proprietățile întregii structuri de PVC ar lasa de dorit.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                            Am plecat cu ideea de renovare de la structura actuala, pastrand tamplaria existenta. Sigur ca se poate inchide inpartea inferioara cupanel termoizolant dar comparativ cu solutia anterioara va fi mai slab izolanta termic.
                            Depinde cat si cum optati sa interveniti pe structura actuala.

                            Comentariu

                            • adilika
                              Incepator
                              • 04.apr.2010
                              • 15

                              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                              Buna seara.

                              Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in termoizolarea balconului si inchiderea acestuia. Atasez cateva fotografii pentru o imagine mai buna. Vreau sa-l inchid cu termopan. Vreau sa OCOLESC zidirea cu bca pana la jumatate si izolare pe exterior cu polistiren, deoarece vreau ca structura sa fie cat mai usoara. Balconul se afla la etajul 3 din bloc cu 4 etaje. Vecinul de la 4 asa a inchis cu bca, polistiren si termopan, iar planseul cu gresie. O greutate imensa deoarece din ce stiu balconul suporta intre 150/200Kg pe metru patrat, iar suprafata este de 4 m patrati. Planseul este foarte inclinat deoarece a fost proiectat pentru spalare si scurgerea apei. Diferenta de nivel pe lungimea planseului fiind de 10cm. Vecina de la 2 nu are inchis balconul. Ce vreau eu sa fac ar fi inlaturarea sticlei de jos cea cu insertie de sarma, si inlaturarea cornierului si a geamurilor superioare. Pe scheletul original al balconului pe exterior as placa cu panou sandwich de 60mm pana la jumatate, balustrada avand 1m inaltime. Pe interior schelet din cd si ud, vata de sticla, bariera vapori si rigips verde iar de la jumatate in sus termopan. M-am gandit si la varianta cu doar termopan pe exteriorul balustradei de sus pana jos, iar pe interior la fel pana la jumatate rigips cu tot tacamul, dar nu imi permite maginea de la exterior, in imagine se vede de la teava din planseu pana la marginea exterioara nu am decat 5cm iar termopanul este mai gros deatat. Plafonul vreau sa-l izolez la fel cu schelet ud,cd, vata sticla bariera vapori si rigips. Planseul vreau sa-l indrept si sa-l inalt undeva la 15cm cu lemn nu stiu sa ma exprim dar ceva in genul cofraj sau scara in care sa pun vata de sticla si acoperit cu osb dupa care parchet. In balcon dupa cum se vede nu am sa am montat decat aragazul. SUGESTII? Sunt deschis la orice atat timp cat nu pun multa greutate pe balcon. Balconul are 240x150cm.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0488.jpg 
Afișări:	4766 
Mărime:	376,9 KB 
ID:	631022 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0490.jpg 
Afișări:	3992 
Mărime:	191,0 KB 
ID:	631023 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0480.jpg 
Afișări:	5190 
Mărime:	290,6 KB 
ID:	631024 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0477.jpg 
Afișări:	3255 
Mărime:	231,3 KB 
ID:	631025 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0483.jpg 
Afișări:	3456 
Mărime:	387,1 KB 
ID:	631026 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0486.jpg 
Afișări:	3197 
Mărime:	325,6 KB 
ID:	631027 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0496.jpg 
Afișări:	3227 
Mărime:	257,0 KB 
ID:	631028 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0494.jpg 
Afișări:	3231 
Mărime:	326,8 KB 
ID:	631029 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0499.jpg 
Afișări:	3209 
Mărime:	292,6 KB 
ID:	631030

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                                Se poate face ce spuneti. Inainte de toate ar trebui sa curatati tot ce "cade"si sa acoperiti cu un mortar zonele de armatura descoperite.
                                Pentru pardoseala nu este nvoie sa va inaltati asa mult. Se poate face o izolare cu polisiren extrudat si apoi acoperire directa cu parchet (cu folia de rigoare) , nefiind o suprafata incarcata foarte tare.
                                Montarea panourilor sandvish se poate face dar sa izolati imbinarile sa nu aveti infiltratii in izolatia interioara.

                                Comentariu

                                Procesare...