Inchiderea si termoizolarea balconului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • marius_mc
    Incepator
    • 10.feb.2012
    • 83

    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

    a patit cineva ceva cu osb-ul?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

      Atat timp cat nu exista o sursa de umezeala, placile de OSB nu vor avea de suferit iar in plus, exista OSB de interior si OSB de exterior. In afara de OSB, exista si alte placi pe baza de ciment, Aquapanel, Betonyp etc.

      Comentariu

      • marius_mc
        Incepator
        • 10.feb.2012
        • 83

        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

        cred ca o sa pun doar polistiren extrudat si o sa sper ca si vecinul de aub mine sa inchida balconul

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

          Nu aveti neaparat vreo legatura cu inchiderea sau neinchiderea balconului vecinului. Atat timp cat izolati la dvs. va fi in regula oricum ar fi balconul vecinului. Se poate doar polistirenul extrudat dar depinde ce montati peste acesta. O pardoseala flotanta se poate monta direct peste polistirenul extrudat in caz ca nu vor fi solicitari semnificative, altfel va fi mai dificil.

          Comentariu

          • marius_mc
            Incepator
            • 10.feb.2012
            • 83

            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

            vreau sa montez gresie

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

              In acest caz, va recomand un OSB de 12mm peste placile de polistiren extrudat pentru a monta corect si durabil gresia.

              Comentariu

              • marius_mc
                Incepator
                • 10.feb.2012
                • 83

                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                se sisteaza tot o saptamana. piticu s-a imbolnavit de la masa de la hotel si e internat

                Comentariu

                • fizo
                  Incepator
                  • 28.mai.2011
                  • 28

                  Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                  Salut, va mai deranjez si eu cu o intrebare?
                  Noi inca nu ne-am decis ce facem cu balconul ala, deoarece am dat numai de mesteri tampiti care nu vor altceva decat sa lipeasca extrudatul pe ce-o fi, si apoi sa placheze cu gresie.
                  La sapa aia termoizolatoare am renuntat ca nu aveam incredere.
                  Avem un mester care stie sa toarne o sapa, sa monteze gresie, dar trebuie sa-i zicem noi ce si cum, fiindca , altfel el o ia pe aratura.
                  Deci ne aflam in stadiul asta
                  - am scos mozaicul ala afurisit din balcon (am castigat 2cm)..au ramas niste gauri pe alocuri, mai mari si mai mici- cred ca fusese pus direct pe placa de beton
                  -mesterul a facut niste sapa si a umplut gaurile
                  -imediat dupa asta, a "uns" cu niste adeziv CM11 ca sa niveleze suprafata , cica (strat de max 2mm am acceptat eu)
                  -adezivul a prins bine, dar in locurile unde a bagat sapa , asta suna a gol, evident.
                  Intrebare: este din cauza ca a pus, imediat, peste ea un strat (fie si foarte subtire) de CM11?
                  Asta o tine pe-a lui ca suna din cauza ca nu era suportul bun, si nu l-a verificat , s-a grabit . Eu zic ca minte.
                  -in fine, dupa vreo 4 -5 zile, a turnat iar niste sapa pe o portiune din mijlocul balconului, fiindca avea panta prea mare acolo. Cam in zona unde era scurgerea. Nu foarte groasa. Vreo 2cm.
                  Cica vrea sa lipeasca extrudatul acuma, ca sapa se usuca repede.....

                  Cat de repede se poate, deci , lipi pe suportul asta?
                  Ce parere aveti despre ce face asta ? Nu-mi spuneti ca ar trebui scoase toate porcariile pe care le pune?

                  Si nici nu stiu daca e OK sa lipesti extrudatul pe o suprafata care nu e plana, ba, mai mult, are tot felul de asperitati de la sapa aia, de la adeziv...Cu ce se poate slefui, eventual , sapa?
                  Stie cineva ce ar trebui , cu exactitate , facut , la momentul asta?

                  In afara de a-l da pe asta afara...ca oricum altul mai breaz nu se gaseste....
                  Ultima editare de fizo; 22.aug.2014, 23:18.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                    Nu este chiar asa rau. Sunatul a gol poate fi de la stratul suport, de regula. Noile petece nu ar trebui sa sune a gol decat daca sub ele se afla zone umflate. Daca suprafetele nu sunt mari, se pot lasa asa. Micile asperitati ale surpafetei nu ar trebui sa deranjeze, se pot razui. Mare parte dinele vor intra in masa polistirenului, cei 2-3mm si nu vor deranja sau vor fi inglobate in adezivul de placare daca se va utiliza vreunul. Daca au trecut cevate zile bune, uscate, sa spunem 5 zile, puteti acoperi acea zona de sapa si nu vor fi probleme. Razuirea se face cu un spaclu mai solid, cu o scula de razuit sau o dalta mai lata, cu ce aveti la indemana.
                    Ultima editare de Gemini; 26.aug.2014, 08:51.

                    Comentariu

                    • fizo
                      Incepator
                      • 28.mai.2011
                      • 28

                      Mersi mult pt raspuns. pun o poza sa vedeti cum arata podeaua. S-a uscat apa ce cursese ieri prin gaura, dar maine ploua din nou...trebuie facut ceva inainte de a pune extrudatul.

                      Am uitat sa intreb: inainte de a lipi extrudatul cu ceresit CT 85 pe stratul Acela de CM11 si partial SAPA, e necesar amorsare? Mesterul zice ca trebuie neaparat amorsat macar cu aracet. Exista amorsa Ceresit la cantitati mici, (am vazut numai la 5kg...) ca sa nu folosim aracet, sau nu e obligatorie amorsarea?

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140825_112741.jpg 
Afișări:	339 
Mărime:	229,2 KB 
ID:	618529
                      Ultima editare de Gemini; 26.aug.2014, 08:50.

                      Comentariu

                      • marius_mc
                        Incepator
                        • 10.feb.2012
                        • 83

                        Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                        buna ziua.
                        acum astept termopanul ca sa pot gletui apoi lucrez pe pardoseala.
                        mi-e cam frica sa lucrez pe scaun la etajul 9.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                          Postat în original de fizo
                          Mersi mult pt raspuns. pun o poza sa vedeti cum arata podeaua. S-a uscat apa ce cursese ieri prin gaura, dar maine ploua din nou...trebuie facut ceva inainte de a pune extrudatul.Am uitat sa intreb: inainte de a lipi extrudatul cu ceresit CT 85 pe stratul Acela de CM11 si partial SAPA, e necesar amorsare? Mesterul zice ca trebuie neaparat amorsat macar cu aracet. Exista amorsa Ceresit la cantitati mici, (am vazut numai la 5kg...) ca sa nu folosim aracet, sau nu e obligatorie amorsarea?
                          Amorsarea cu aracet este STRICT INTERZISA. Daca doriti sa respectati neaparat pasii, se poate amorsa dar nu este chiar obligatoriu sa va dati peste cap. Exista si amorse la 1 litru daca doriti neaparat, de la alti producatori. Eu va spun ca se poate si fara amorsare la o suprafata de acest gen. De ce cu Ceresit CT 85 cand exista si variante mai accesibile pentru acest tip de lucrare. Exista varianta Ceresit Thermo Universal, doar 20 lei sacul fata de 3x cat este Ceresit CT85. Recomandarea este facuta doar pentru ca acesta din urma este prea bun pentru importanta lucrarii de fata. Haideti ca nu arata rau ce se vede in foto, asa cum reiesea din mesajul anterior.

                          Comentariu

                          • fizo
                            Incepator
                            • 28.mai.2011
                            • 28

                            Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                            CT 85 asta era vreo 37-40 lei parca in dedeman si ne-a ajuns un sac la suprafata noastra. De fapt a mai ramas un sfert, dar maine il vom ruga sa mai dea o mana de masa de spaclu Ca se vad cativa cm de plasa...saracul mester.
                            In fapt nu e deloc scump!!! dar produsul e MULT MAI BUN. Adica pentru 15 lei nu merita?! Producatorul spune ca are si proprietati de izolare termica...
                            Pe amorsa am mai dat 15 lei, deci nu ne omoara.
                            Cat despre ARACET , ideea asta era a unuia dintre cei cu care am discutat , inainte de a gasi un nou mester
                            Ca sa vezi ce idei au mesterii nostri prin bucuresti.
                            Ideea este ca am luat si CM17 sa lipim gresia, si vom lua si sapa CN85 (sau de la mapei) si tot nu ne omoara, ca ne ajunge tot un sac! Asa ca nu conteaza 30 de lei in plus.
                            Ce te faci insa cu mesterul, ca nu a mai preparat niciodata o sapa ca asta......deh.
                            Concluzie: cheltuim nu stiu cat sub gresie, pe materiale, si punem o gresie ieftina lol...asa zicea unul, ca el nu ar cheltui in viata lui 300 lei pe cimenturi, extrudat, si adezivi , sa puna o gresie de 100 lei .LOL.

                            Voiam sa va spun ceva, legat de tencuiala aia Igrastop pe care am dat-o pe pereti.
                            Asta seara era rece afara, si parapetul exterior al balconului era RECE.
                            Ei bine, inauntru, unde era data tencuiala, parapetul era CALD! Nu mint, mesterul ne-a atras atentia. Ma rog, cu geamurile deschise. etc. Dar era chiar calda, adica se simtea la mana...prin palpare.
                            Poate e totusi buna de ceva, si nu degeaba am cheltuit 500 lei sa dam 5 saci de Igrastop pe parapetele ala. Chiar daca mesterul a dat-o pe pereti vai de mama ei...consumand si un sac in plus, din pacate (normal, trebuiau sa ajunga 4!). La pretul de 150 lei manopera, pt acei 4 mp suprafata...
                            Prin urmare, poate materialele astea scumpe isi merita banii...si or invata si mesterii, in timp, sa umble cu ele. Deh.
                            Si, in concluzie, ce credeti? e scump cu Igrastopul asta? 400+150 manopera (nu stim dc e mult sau putin) e mult mai scump decat izolatia cu polistiren si bariera de vapori, si rigips, etc etc...o groaza de pasi, si manopera la fiecare strat? E drept ca trebuie finisat cu ceva, nu stim inca cu ce, dar practic daca mesterul ala avea habar sa driscuie frumos, trebuia acum dat numai cu lavabil...
                            Ultima editare de fizo; 26.aug.2014, 23:48.

                            Comentariu

                            • marius_mc
                              Incepator
                              • 10.feb.2012
                              • 83

                              Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                              imi dau si eu cu parerea, dar unele tencuieli sau mai bine zis amestecuri de var ciment etc. emana caldura cand se usuca

                              Comentariu

                              • fizo
                                Incepator
                                • 28.mai.2011
                                • 28

                                Răspuns la: Inchiderea si termoizolarea balconului

                                Tencuiala e data de mai mult de 3 saptamani.
                                S-o fi incalzit de la soare in timpul zilei, si o fi pastrat caldura..ca are mult aer.
                                Acum, daca tot vorbim despre igrastopul asta, chiar v-as fi cerut parerea: sa zicem ca o finisam cu niste CT 127 , aplicat direct, fara strat intermediar de glet grosier.
                                Habar nu am daca merge, ca e foarte granulata.
                                Oare daca pe balcon se face abur (de la geamul de la baie)..si se face mult...e posibil din nou sa se strice stratul asta? Sa apara igrasie in timp?
                                Oricum, tencuiala asta trebuie acoperita, ca se tot faramiteaza, cad bobite mici din ea.

                                Comentariu

                                Procesare...