Prindere vas WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eraser1
    Membru
    • 22.aug.2010
    • 106

    Prindere vas WC

    Va salut

    Am o dilema . trebuie sa prind bideul si Wc-ul in baie . Sistemele de prindere sunt cu 2 dibluri in forma de L care vin bagate in gresia de jos .
    Problema e urmatoarea: cele 2 dibluri ce vor fixa pe podea wc-ul il vor trage in jos pentru a-l tine fix. Problema este ca baia are data "cadere" la gresie si acum cand pun WC jos pe podea si ma apas pe el spre in spate ( dupa cum il vor trage si diblurile) ramane un gol de aprox 1 cm in partea din fata wc-ului ( gol intre podea=gresie si wc ) . Se cam clatina /balanseaza fata spate..... ce pot sa pun in acel gol ca sa fixez WC?? sa nu intre nici apa sub el adr si sa stea fix . Montaje kit nu tine am incercat dar nu sta lipit pe gresie si pe portelanul din care e facut wc-ul ? Ce sa pun ?
    --
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Cum dibluri in L pentru prinderea pe pardoseala?
    Cele in L sunt pentru agatare pe perete.

    Chiar daca ai pardoseala in panta nu are cum sa balancane, se aseaza exact pe panta si va fi inclinat corespunzator. Balancaneala apare doar atunci cand suprafata de asezare nu este plana, indiferent ca este orizontala sau inclinata.
    Daca vrei sa il asezi in plan orizontal perfect, va trebui sa suplimentezi pe partea de panta respectiva cu ceva realizat dintr-un material suficient de solid, rezistent la apa si care sa asigure un aspect placut.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • eraser1
      Membru
      • 22.aug.2010
      • 106

      #3
      Postat în original de VYS
      Cum dibluri in L pentru prinderea pe pardoseala?
      Cele in L sunt pentru agatare pe perete.

      Chiar daca ai pardoseala in panta nu are cum sa balancane, se aseaza exact pe panta si va fi inclinat corespunzator. Balancaneala apare doar atunci cand suprafata de asezare nu este plana, indiferent ca este orizontala sau inclinata.
      Daca vrei sa il asezi in plan orizontal perfect, va trebui sa suplimentezi pe partea de panta respectiva cu ceva realizat dintr-un material suficient ude solid, rezistent la apa si care sa asigure un aspect placut.
      Si care ar fi acel material??? AI dreptate ca supraf nu e plana ......

      diblurile in L practic se prind in gresie intoarse cu baza mica de la L in sus ( un L intors) si astfel trag in jos wc-ul capatul mic de la L intrand intr-un orificiu .
      --

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        A le prinde invers inseamna sa nu le mai poti scoate vreodata de sub gresie decat cu spargerea finisajului.

        De ce nu cumperi diblurile drepte, speciale pentru wc?
        Nu ai decat sa cauti un fel de cauciuc mai dur sau un plastic din care sa decupezi o bucata pe forma necesara. Momentan nu am vreo idee ce ai gasi prin comert insa este clar ca iti trebuie ceva ce nu se gaseste de cumparat.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Nu inteleg ce set de fixare aveti ....
          Daca vreti sa montati vasul - drept - nu aveti alta solutie decit sa folositi ca material de adaos o bucata de gresie si SILICON sanitar cit cuprinde . DUPA ! fixare si intarire umpleti la fata vasului , la imbinarea cu gresia , cu silicon , asteptati sa se intareasca , apoi montati o banda siliconica de etansare .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Alta varianta, poti decupa gresia in zona unde se aseaza vasul WC si apoi sa se aseze perfect iar daca mai este cazul sa ii faci din mortar un mic soclu.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • apanoiu
              Membru Marcant
              • 10.mai.2010
              • 643

              #7
              Eu am avut tot cam asa ceva la o baie, am folosit cm16 si am umplut spatiul dintre buza si gresie. Nu se mai misca.
              DIY

              Comentariu

              • eraser1
                Membru
                • 22.aug.2010
                • 106

                #8
                Postat în original de apanoiu
                Eu am avut tot cam asa ceva la o baie, am folosit cm16 si am umplut spatiul dintre buza si gresie. Nu se mai misca.
                cm 16 se lipeste asa bine de gresie?? e foarte lucioasa gresia mea
                --

                Comentariu

                • apanoiu
                  Membru Marcant
                  • 10.mai.2010
                  • 643

                  #9
                  atunci ii dai cu cm 17. se lipeste si de piele daca nu ai manusi bune.

                  M-am gandit ca ar mai fi o solutie mai rapida, cu o ancora chimica (henkel, cf950 de ex., costa 50 roni), cu WC-ul pus la forma dorita se injecteaza pe perimetru si se finiseaza cu deget/carpa ca sa arate bine. in 15 minute ar trebui sa poti dansa pe scaun(cu conditia sa stea bine in dibluri, se poate folosi ancora chimica si acolo)

                  Ancora aceasta este ca un ciment care se intareste rapid.
                  DIY

                  Comentariu

                  • ioan prodan
                    Membru Marcant
                    • 10.nov.2008
                    • 365

                    #10
                    Nu stiu de ce doriti sa se lipeasca wc-ul de gresie.Ati spus ca aveti acele L-uri ptr fixat (din plastic cred )Intre wc si gresie puteti pune ciment alb sau gri dupa care acoperiti parte exterioara cu silicon sanitar alb opac.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #11
                      Va pot spune cum am facut eu : am trasat pe gresie conturul exact al vasului si am pus in interiorul conturului cateva "mamaligi" din adezivul folosit la lipirea gresiei (CM 11), apoi am plasat in pozitie vasul, l-am strans bine cu suruburile de montaj si, dupa 48 de ore, am chituit cu CE40 rostul dintre vas si gresie. Fixare perfecta !
                      V-am atasat si o poza (scuze pt. calitatea ei)
                      Fișiere Atașate
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • pboby
                        Incepator
                        • 15.aug.2010
                        • 18

                        #12
                        Fixare WC pe gresie

                        Buna ziua,

                        Am o problema.

                        Am in baie incalzire in pardoseala.
                        Trebuie sa montez Wc-ul si Bideul.
                        problema este ca nu pot da gauri pardoseala pt fixare.
                        Am incercat sa-l lipesc cu silicon sanitar ( ceresit cs25) dar nu tine (s-a desprins).
                        Cu ce pot lipi WC-ul pe gresie care sa reziste la umezeala si mai ales la miscare ?

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1554

                          #13
                          Se poate vedea cu un aparat de detectare unde este traseul din pardoseala si apoi executati gaurile de fixare a vasului WC fara a afecta circuitele.
                          Altfel, puteti utiliza un adeziv de montaj cum ar fi Moment Total Fix.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Cine a montat incalzirea in pardoseala n-a tinut cont de amplasarea wc-ului ? Eu cred ca da , si acolo nu sint tevi . Daca sint ...buni instalatori .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • lemnaru gabriel
                              Incepator
                              • 05.ian.2012
                              • 22

                              #15
                              se poate fixa perfect cu un adeziv ( poliuretan cauciucat )... care se foloseste la lipirea parbrizelor auto ..... fara nici o prindere mecanica ....garantat

                              Comentariu

                              Procesare...