Casa pasiva - casa fara surse de incalzire

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabi2018
    Incepator
    • 01.aug.2017
    • 26

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa pasiva -

    Am un prieten care m-a convins sa imi pun. Si nu imi pare rau deloc.
    Va invit pe la mine!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      Răspuns la: Casa pasiva - casa fara surse de incalzire

      Postat în original de gabi2018
      Filtrele de praf vi le puteti face din material filtrant G3, eu am gasit la metru.
      Si sunt lavabile. O sa coste cativa lei. Cele de polen sunt mai scumpe, daca aveti probleme cu alergiile. Iar cu poluarea, intr-adevar nu aveti ce face. Problema majora de exemplu in Bucuresti nu e nivelul de noxe ( adica alea greu de inlaturat prin filtre) ci cantitatea de pulberi in suspensie. Cica suntem campioni prin Europa. Pentru astea ajuta G3-ul.
      Da, probabil o parte din pulberile in suspensie le poate retine, procentual nu pot spune cit anume. Nu spun ca este scump filtrul in sine dar instalatia in sine e mai complicat de realizat si pus in practica. Daca ar fi sa o cumpar,cred ca nu sunt multe variante, cele care au efect sunt voluminoase, greu de montat la un apartament. Probabil varianta artizanala, cu ventilator si baterie de filtre, ar fi cea mai pretabila. Stiti ceva de acest gen de vinzare si de unde se pot comanda?
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        Răspuns la: Răspuns la: Casa pasiva - casa fara surse de incalzire

        Eu am altceva in cap, care imi pare mai eficient. Nu stiu daca s-a mai gindit cineva varianta de a monta bateria de filtre si ventilatorul in subsol (in cazul meu in boxa, care este curata, nu este umiditate si nici mirosuri) si dusa teava de 110 sus in apartament. Avantajul major este temperatura, in sensul ca vara trage aer racoros iar iarna ,mai cald ca afara,orcum. La mine in boxa nu este praf iar la ferestruica care exista la boxa pot pune si acolo ceva filtre, sa nu vina praf de afara. Micul neajuns ar fi traseul destul de lung,ce ar necesita un la modul ideal un ventilator performant, cu turatie variabila, pt a putea fi reglat debitul de aer ce soseste in casa.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • gabi2018
          Incepator
          • 01.aug.2017
          • 26

          Răspuns la: Răspuns la: Casa pasiva - casa fara surse de incalzire

          Postat în original de Temelye
          Eu am altceva in cap, care imi pare mai eficient. Nu stiu daca s-a mai gindit cineva varianta de a monta bateria de filtre si ventilatorul in subsol (in cazul meu in boxa, care este curata, nu este umiditate si nici mirosuri) si dusa teava de 110 sus in apartament. Avantajul major este temperatura, in sensul ca vara trage aer racoros iar iarna ,mai cald ca afara,orcum. La mine in boxa nu este praf iar la ferestruica care exista la boxa pot pune si acolo ceva filtre, sa nu vina praf de afara. Micul neajuns ar fi traseul destul de lung,ce ar necesita un la modul ideal un ventilator performant, cu turatie variabila, pt a putea fi reglat debitul de aer ce soseste in casa.
          Iti trebuie un ventilator centrifugal, care sa dezvolte suficienta presiune.
          Insa nu as trage din subsol pentru ca exista riscul de a trage si concentratii mai mari de Radon. No way! Cauta alta varianta de admisie.

          Comentariu

          • gabi2018
            Incepator
            • 01.aug.2017
            • 26

            Răspuns la: Răspuns la: Casa pasiva - casa fara surse de incalzire

            Am vazut ca pe partea de centrale de ventilatie pentru case au aparut niste solutii interesante, de la Wafe, niste cehi parca, le aduc astia de unde mi-am luat descentralizatele Sevi.
            Au certificare Passive House, eficienta foarte buna si recuperare de umiditate, de care uneori iarna e nevoie, cand aerul devine prea uscat.
            Acum cu ce vin nou, comparativ cu Zehnderul de l-a pus Buhnici, e functionarea pana la -30 de grade fara baterie de preincalzire si recuperarea umiditatii nu prin membrana permeabila la vapori a recuperatorului, ci printr-un sistem de inversare a fluxului in recuperator.
            EFS, enthalpic flap system. Interesant, promite performante foarte bune. ventilatie-recuperare.ro/produs/centrala-ventilatie-recuperare-caldura-wafe-350/
            Am inteles ca recuperatoarele cu membrana ERV clasice, ca la Zehnder, in timp se colmateaza si trebuie schimbat recuperatorul.
            Ultima editare de Gemini; 11.feb.2018, 17:09.

            Comentariu

            Procesare...