Desfundare canalizare cu aer comprimat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SaschArt
    Incepator
    • 18.apr.2009
    • 24

    Desfundare canalizare cu aer comprimat

    Am probleme cu canalizarea care se infunda anual, apartamentul meu are canalizare proprie pana in reteaua comuna, adica pana in colectorul din fata.
    As vrea sa gasesc o solutie potrivita sa curat rapid si eficient canalizarea, am incercat metoda clasica cu sarpele dar in acest moment caut o solutie mai buna. La iesire am o supapa pe care as putea amplasa etans un compresor, ce parere aveti, sa investesc in asa ceva, ce compresor ar fi potrivit?

    A folosit cineva pistolul cu aer comprimat de http://www. dmail.ro/prodotto/147046-113/1/Casa-si-birou/Curatenie-si-igiena/Pistol-cu-aer-comprimat-pt-desfundarea-tevilor.html , cat de eficient este? Sistemul pare bun numai ca ma gandesc ca daca nu reuseste sa desfunde nu cumva infunda teava si mai tare?
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Desfundarea se face cu sarpele si apa , din ambele parti ale tevii infundate ...restul sint prostii ... Aerul , chiar si sub presiune , nu poate indeparta depunerile iar orice depunere ramasa , aduna altele .
    Eficient ar fi , dar nu cred ca aveti cum , apa sub presiune , dar nu vad cu ce puteti sa aduceti apa la peste 100 bari ...
    Din pacate smecheria de a avea canalizare separata de restul blocului , pt a nu va refula in casa , are si un revers : folosind numai dvs acea canalizare , nu exista circulatie de apa suficienta pt a asigura spalarea " naturala " deci exista depuneri ...+ ca nu se stie cit de bine ati facut dvs ce-ati facut , diametre si panta .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • SaschArt
      Incepator
      • 18.apr.2009
      • 24

      #3
      Am auzit persoane care au folosit cu succes pistolul de presiune. Intr-adevar caderea nu este foarte buna, contructia si plasamentul apartamentului nu permite o cadere suficienta.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Tratati cauza si nu efectul.
        Identificati zona unde se infunda canalizarea, identificati cauza (exploatarea instalatiei, configuratia ei etc.) si actionati in vederea remedierii acesteia.

        In cazul dvs. complicatiile nu ar trebui sa fie mari, traseul este relativ scurt si se poate rezolva problema cu deranj si cheltuiala minima. Ce supapa spuneti ca aveti in partea finala? Daca este o clapeta antirefulare aceasta necesita intretinere, curatare si probabil din aceasta cauza aveti probleme.

        Comentariu

        • SaschArt
          Incepator
          • 18.apr.2009
          • 24

          #5
          Da asta incercam sa facem. Supapa este plasata in apartament, da este o clapeta antirefulare, nu are cum sa fie problema de aici, dopul este la cel putin 5m de dupa supapa.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Pentru a avea acces usor la acea zona cu probleme, schimbare de directie sau ce aveti acolo, se poate amplasa o piesa de curatire cu dop.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            Procesare...