Intrebare siguranta automata

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • makeronne
    Incepator
    • 01.dec.2010
    • 6

    Intrebare siguranta automata

    Salutare,

    Am si eu o nelamurire. am cumparat o siguranta automata bipolara moeller
    pe ea scrie pln4 - C10/1N
    intrebarea mea este cati watti ar trebui sa suporte maxim aceasta siguranta.
    eu am avut impresia ca aceasta siguranta este de 10 amperi si dupa unele calcule care le-am vazut pe forum am inteles ca ar trebui sa suporte 2200 watti maxim.
    problema este ca am legat la ea un cuptor electric (consum 3.1 kw maxim), o masina de spalat (consum 2.2 kw) si un aspirator (consum 1.4 kw). le-am lasat sa mearga 5 minute in continuu pe toate legate la aceasta siguranta, cablul a inceput sa se inmoaie, s-a si incalzit, dar siguranta nu da niciun semn sa sara.

    este normal?

    va multumesc.
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    Trebuia sa sara din prima cand conectai un consumator mai mare de 2200 -2300 W. Siguranta e defecta daca nu a sarit nici la 6KW.
    La asemenea consumuri iti trebuie coloane separate. Pe o colana cu cablu de 2,5 merg cam 16A-20A.
    Daca spui ca s-a incalzit cablul inseamna ca ai depasit capacitatea de transport a acestuia, iar consecintele pot fi urate.
    Regandeste instalatia si arunca siguranta.

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      Discutia trebuie sa se desfasoare in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...9512&start=105
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      Procesare...