Clapeta antirefulare montaj si intretinere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #16
    Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

    Nu cunosc cine le face sau cine le-a adus , banuiesc ca nu extraterestrii . Nici nu vad importanta daca sint facute in fabrica sau un atelier , sau poate diferenta este ca astea nu au eticheta " versace " .
    Surub prea lung ? Eu vad alta problema , nu ma leg de aspect ! Surubul trebuie sa fie lung pt a putea fi usor inlocuit deoarece este " consumabil " ...rugineste in timp . Se putea pune altul scurt si estetic dar din alama , la alt pret .
    Important este ca functioneaza .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #17
      Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

      Surubul trebuie sa fie lung pt a putea fi usor inlocuit deoarece este " consumabil " ...rugineste in timp .
      Nu inteleg, daca surubil este mai lung se inlocuieste mai usor decat unul mai scurt ?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #18
        Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

        Postat în original de spik1
        Nu inteleg, daca surubil este mai lung se inlocuieste mai usor decat unul mai scurt ?
        Da , este mai practic cind este montata clapeta in locuri mai greu accesibile . Deci problema a ramas surubul ????
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2342

          #19
          Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

          De ce v-ati ofuscat asa repede ?
          V-ar fi mai usor sa desfaceti piulita (ruginita) de pe surubul (ruginit) inca o data mai lung decat partea utila , mai ales intr-un loc greu accesibil ?
          Nu este o problema in sine, dar un cititor neavizat poate fi gresit informat.
          Numai de bine !

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #20
            Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

            Postat în original de spik1
            De ce v-ati ofuscat asa repede ?
            ......
            Nici vorba , si chiar nu ma streseaza surubul acela ...am altele pe cap !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2342

              #21
              Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

              OK, dar aveti grija, astfel de lucruri marunte va pot face viata grea , daca le ignorati !
              Noapte linistita !

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                #22
                Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                Domnule Mircea, nu a spus nimeni ca trebuie sa fie de o anumita firma sau sa aiba parul cret, era doar o dorinta de identificare a produsului, dat fiind ca dvs. ati facut rost de el.
                Restul afirmatiilor tendentioase, le ignor, nu fac o pasiune din ele. Conteaza si acel surub, pentru mine poate spune multe, insa conteaza si alte detalii privind modul de inchidere si rezistenta clapetei respective.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12204

                  #23
                  Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                  Ati vazut in link-ul pus de mine ca firma respectiva vinde acelasi produs . Am sa ma interesez , sa vedem cine este producatorul. Parerea mea este ca discutam de unul mic , o firma mica ce se ocupa cu bricolatul lor , acoperind o lipsa de pe piata . In ce priveste rezistenta , clapeta este infinit mai robusta decit la clapetele normale .
                  Am pus doua poze la rezolutie mai mare pt a vedea " ingineria " .
                  Fișiere Atașate
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2342

                    #24
                    Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                    Mda, materialele sunt robuste, sudura in schimb....este de 2 lei !
                    Nu pricep deloc, sa folosesti materiale bune si sa clachezi la sudare...este pacat de munca...in sfarsit, asa este in RO , sigur este o lipsa de piata si ca tot romanul : se vinde !

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      #25
                      Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                      Postat în original de spik1
                      [...] sigur este o lipsa de piata [...]
                      Despre ce lipsă este vorba?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #26
                        Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                        ....lipsa de produs pe piata ..... )
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12204

                          #27
                          Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                          Referitor la sudura , caci vad ca facem disectie ...
                          Daca teava era din pvc , era lipita si nu arata asa . Eu zic ca teava este din PP ( polipropilena ) deci nu vorbim de sudura ci de polifuziune . In cazul asta aspectul nu cred ca are importanta , important este ca polifuziunea este eterna !
                          Concluzia ar fi ca piesa este de calitate !!!
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2342

                            #28
                            Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                            Sudura prin polifuziune, este denumirea corecta a procedeului. In functie de cum este executata poate fi buna sau mai putin buna, dar eterna ...niciodata !
                            Cele bune !
                            PS Concluzie : nu se vede nicio calitate la sudura prin polifuziune la produsul cumparat de dumneavoastra !

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12204

                              #29
                              Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                              Postat în original de spik1
                              Sudura prin polifuziune, este denumirea corecta a procedeului. In functie de cum este executata poate fi buna sau mai putin buna, dar eterna ...niciodata !
                              Cele bune !
                              PS Concluzie : nu se vede nicio calitate la sudura prin polifuziune la produsul cumparat de dumneavoastra !
                              Dvs faceti o mare confuzie sau nu stapiniti termenii . Va suna in cap ,cunoscut , termenul de sudura ca find un procedeu de lipire al materialelor . De LIPIRE !!!! Polifuziunea nu insemna materiale " lipite " ci fuzionate si care la sfirsitul procesului sint corp comun . Tocmai ca pt cei neavizati termenul de polifuziune nu spunea nimic , s-a folosit termenul de "sudura prin polifuziune " ....dar este total eronat .
                              Daca aveati posibilitatea sau curiozitatea sa taiati o IMBINARE ( niste fitinguri , teava ) prin polifuziune ati fi vazut diferenta , si tot atunci ati fi constatat ca la suprafata exista un surplus de material inestetic DAR in grosimea materialului nu se poate face diferenta intre cele doua piese .
                              Da , asta este marea calitate a polifuziunii , este eterna , in contextul : cit rezista teava , atit rezista si imbinarea sau sa fiu mai clar , indestructibila .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • iordantonio
                                Incepator
                                • 18.nov.2011
                                • 45

                                #30
                                Răspuns la: Clapeta antirefulare montaj si intretinere

                                Eu am cautat clapeta de capat, dar nu am gasit decat clapeta de intercalat pe teava, facuta in Polonia, vreo 160Ron si am taiat-o in doua si-am montat partea cu clapeta in capatul tubului, in canalul din strada. Am preferat s-o tai si sa o transform in clapeta de capat din trei motive: spatiul ocupat in canal, greutatea mai mica de suportat pe capatul tubului de 110 si eliminarea acelui spatiu ca o cutie de dupa clapeta, unde sigur se depozitau depuneri, care ar fi necesitat curatari periodice; asa, ce trece de clapeta cade direct jos in canal. Nu a mai plouat asa mult ca sa refuleze si nu stiu cum va functiona, dar am montat-o sa fie clapeta cat mai dreapta , ca sa stea perfect vertical cand sta inchisa; am caderea tubului foarte mica si mie teama sa nu ramana resturi de mizerie pe tub, la iesire unde-i clapeta. La unele modele de clapete au incorporate deasupra chiar un fel de bula de boloboc, ca sa te orientezi la montaj sa fie perfect dreapta. Nu inteleg cum va deschide clapeta aceea "sudata", din poza, care e in diagonala fata de teava, pe cand toate clapetele de firma vad ca sunt montate perpendicular pe teava, adica pozitia lor de inchidere trebuie sa fie perfect verticala, ptr. ca greutatea ei la deschidere sa nu impiedice, evacuarea si sa se deschida cat mai usor la orice firicel de apa.
                                Ultima editare de iordantonio; 16.iun.2013, 02:25.

                                Comentariu

                                Procesare...