+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Constructie temelie

Constructie temelie

Buna,
    De curand mi-am inceput a ridica casa. In prima faza mi-am sapat santul fundatiei, 40cm latime, 1,10-1,20 m adancime, in aceeasi zi am si turnat betonul (B100).
    Imediat a doua zi, constructoul s-a apucat sa imi cofreze, a bagat fierul legat, facut mustatile din fier in sus pentru stalpii de sustinere, bagat tevile pentru apa, canal, dupa 2-3 zile de munca, deja mi-a turnat elevatia (70cm inaltime)(b200). Totul ok pana acu.
    A doua zi deja a decofrat toata elevatia. A lasat sa se usuce inca 3 zile, apoi a chemat o masina sa imi aduca balast si mi la bagat cu vola(16 to) in toate camerele. S-a urcat sus si a compactat pietrisul. Dupa alte 2 zile deja mi-a turnat si radier-ul (B150)(10 cm), cu folie dedesubt pentru hidroizolatie. Credeti ca e ok cum s-a procedat??
    Vizual, nici placa, nici elevatia nu prezinta urme de fisuri, deformari, etc ... Am avut discutie cu anumite persoane si mi-au spus ca temelia trebuie sa stea cofrata minim 10 zile apoi ca nu ar fi trebuit sa se urce nenea cu vola pe elevatie, ca s-ar putea sa apara fisuri ... , apoi intre radier si elevatie nu am pus plasa sudata, nea proiectantu mi-a zis ca nu trebuie ca nu pun obiecte pe radier foarte grele (doar mobilier, etc) si ingrop banii aiurea.
    Alta chestie, la zidarie ei imi zic ca e ok sa zidim peretii exteriori cu bca pus pe 200mm, nu pe 240mm, ca oricum fac izolatie de 10 cm exterior si nu trebuie..., acu, care e parerea voastra?

Aveti un plan de constructie ? Constructorul este o persoana juridica ?

Am proiectul in lucru, dar am inceput deja lucrarea. Da, are firma de constructii.

Cereti proiectantului detalii de executie la stalpi ,grinzi si placi (are sigur cateva la indemana).Aceste elemente sunt capitale la o casa .
    Nu mergeti doar pe mina constructorului ;idealul lui este sa termine lucrarea cat mai repede si sa isi primeasca banii la fel.

Citat Postat în original de cuticco
    Am proiectul in lucru, dar am inceput deja lucrarea. Da, are firma de constructii.
    Sustin si eu mesajul anterior de a cere urgent de la proiectant detalii de executie.

proiectantul i-a dat detaliile de executie, dar constructorul mi-a zis ca bca-ul e ok sa il pui si pe 200mm zid exterior, in sensul asta economisesc 6 paleti bca pe toata casa, ca oricum sustinerea nu e pe pereti. De aia am cautat constructii din bca si m-am uitat cum e pus. La unele case am vazut jos pus pe 240 latime,si sus pe 200mm, dar la foarte multe pe 200mmperetii exteriori toata casa. Ma doar intrebam. In fine, am luat o decizie si i-am zis sa le puna pe 240, ca oricum sunt mai in camp deschis, iar putin mai multa izolatie nu strica.

Stalpii ce dimensiune/compozitie au ?
    In ce judet construiesti?

Construiesc in Suceava, stalpii au in compozitie bare fier de 16, legate cu fier de 6 in rame parca. Betonul o sa fie B250 iar marimea stalpilor din beton din 24x24cm

am mai vazut constructori de astia care se grabesc sa-ti ia banii
    pana te dumiresti tu ce si cum nu mai ai ce face, se astupa, trece la etapa urmatoare...; nu-s sigur da pare cam scurta durata...
    la fel si cu bca u- pare cam subtire, dar ar tb respectat proiectul
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

Pune niste poze .
    O parere in plus nu strica .Daca nu ai bani sa platesti un inginer constructor pentru controlul pe etape al lucrarii documenteazate singur (bibloteca ,librarie ).
    De exemplu

carti.info/carte.php?c_id=88765

E foarte buna pentru faza la care esti si timpul pe care il ai . Sunt date esentiale prezentate pe scurt .

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Temelie
    De danielai în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.05.2010, 11:04
  2. Unire temelie !
    De bogdanfnf` în forumul General
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.11.2009, 16:57
  3. Temelie
    De ctin_victor în forumul Hidroizolatii