Bosch GBH 4-32 DFR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rudy2007
    Membru
    • 07.oct.2007
    • 112

    Bosch GBH 4-32 DFR

    salut;ma intereseaza,daca cineva care a si exploatat aceasta scula poate sa spuna citeva idei,despre rotopercutorul BOSCH,GBH 4-32 DFR?am inteles ca este cam greu,ca acel schimbator de sens se defecteaza,la partea electrica se duce statorul?ati intimpinat probleme cu el?mersi
    a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....
  • rudy2007
    Membru
    • 07.oct.2007
    • 112

    #2
    Re: bosch GBH 4-32 DFR/pareri pro?contra?

    Postat în original de rudy2007
    salut;ma intereseaza,daca cineva care a si exploatat aceasta scula poate sa spuna citeva idei,despre rotopercutorul BOSCH,GBH 4-32 DFR?am inteles ca este cam greu,ca acel schimbator de sens se defecteaza,la partea electrica se duce statorul?ati intimpinat probleme cu el?mersi
    sau ,daca intre acesta si omologul de la makita,HR 3000 SAU HR3200[Ccel cu AVS] exista diferente de fiabilitate?
    a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

    Comentariu

    • ghita26
      Incepator
      • 27.iul.2010
      • 4

      #3
      makita e de departe cea mai buna varianta

      Comentariu

      • rudy2007
        Membru
        • 07.oct.2007
        • 112

        #4
        Postat în original de ghita26
        makita e de departe cea mai buna varianta
        imi cer scuze, :P stiu ca din punct de vedere,servis ,calitate,randament cel mai bun,in romania,este cu sculele makita,gama profesionala,dar as intreba de bosch,GBH 4-32 DFR,in sensul de ce hibe ,defecte ,probleme ati intimpinat?sunt pe cale sa fac rost de unul,nou,la jumate de pret si nu sunt decis inca;mersi!
        a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

        Comentariu

        • rudy2007
          Membru
          • 07.oct.2007
          • 112

          #5
          Postat în original de ghita26
          makita e de departe cea mai buna varianta
          am de 2 ani,makita hr 3000 si functioneaza bine! :P
          a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

          Comentariu

          • autom
            Incepator
            • 08.oct.2009
            • 79

            #6
            Eu am asa ceva. Pot spune ca nu este la inaltimea asteptarilor.

            Daca pretul este ok fata de magazin si este ff putin folosita , ia-l. Daca nu, reorienteaza-te.

            Parca nu are atata putere pe cat au alte ciocane cu aceasi clasa.

            Comentariu

            • pierrepapen
              Incepator
              • 13.feb.2011
              • 25

              #7
              eu am unul de aproape 2 ani si sunt multumit de el, ce pot sa spun ca inca nu am efectuat lucrari de daltuire ( de spart prea mult..), o singura utilizare la decopertat tencuiala de pe o casa... dupa aproximativ 20 de min a inceput sa ,, friga rau de tot,,... pentru o utilizare numai la dat gauri si spart mai putin merita..daca pretul pe care il cumperi este bun ... (in magazin este aproape 2000 eu zic ca merita...)
              calitatea inainte de toate...

              Comentariu

              • rudy2007
                Membru
                • 07.oct.2007
                • 112

                #8
                Postat în original de autom
                Eu am asa ceva. Pot spune ca nu este la inaltimea asteptarilor.

                Daca pretul este ok fata de magazin si este ff putin folosita , ia-l. Daca nu, reorienteaza-te.

                Parca nu are atata putere pe cat au alte ciocane cu aceasi clasa.
                mersi de raspuns
                a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                Comentariu

                • rudy2007
                  Membru
                  • 07.oct.2007
                  • 112

                  #9
                  Postat în original de pierre papen
                  eu am unul de aproape 2 ani si sunt multumit de el, ce pot sa spun ca inca nu am efectuat lucrari de daltuire ( de spart prea mult..), o singura utilizare la decopertat tencuiala de pe o casa... dupa aproximativ 20 de min a inceput sa ,, friga rau de tot,,... pentru o utilizare numai la dat gauri si spart mai putin merita..daca pretul pe care il cumperi este bun ... (in magazin este aproape 2000 eu zic ca merita...)
                  mersi de raspuns; sincer,cum am mai discutat si cu alti meseriasi ce au folosit bosch,mi-ar fi placut sa fac rost de un GBH 4 DRE,modelul clasic de la bosch,ce nu se mai fabrica,3,5 jouli en. de percutie,750 watti,ce este un model fiabil si deosebit de robust,practic si usor de intretinut,ca un buldozer,dar ...asta e...mai vine si" noul "din urma;nu,nu am sa-l folosesc intens,mai mult la gaurire,,ocazional la daltuire....;pentru daltuire este ,de 5 ani ,merge bine,GBH 5-40 CE si GSH 5 E/pikamer, ambele SDS-max,care la lucrarile ,de renovare ,in apartamente ,case ,se descurca excelent; am avut un AEG PN 3500 ,dar s-a defectat si nu a mai meritat reparatia ,la bucuresti,desi a fost "un cal de povara" reusit,ma cam deranja comutatorul de operatii,nu se potrivea in tot deauna ,dar era bun in mare;oricum ,sculele SDS-PLUS,in betoane armate de la blocurile lui ceausescu sunt pentru gaurit si rar de tot pentru daltuit....;o seara faina;o sa il i-au miine;
                  a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                  Comentariu

                  • DYC
                    Membru marcant
                    • 28.iul.2008
                    • 386

                    #10
                    Re: Bosch GBH 4-32 DFR

                    Postat în original de rudy2007
                    salut;ma intereseaza,daca cineva care a si exploatat aceasta scula poate sa spuna citeva idei,despre rotopercutorul BOSCH,GBH 4-32 DFR?am inteles ca este cam greu,ca acel schimbator de sens se defecteaza,la partea electrica se duce statorul?ati intimpinat probleme cu el?mersi

                    Sunt curios de unde ati auzit aceste lucruri? Nu sunt mare fan Bosch comparativ cu alte marci dar nu am intalnit 4-32 cu probleme la schimbatorul de sens sau la stator; este o masina fiabila din pct meu de vedere care se poate utiliza in multe aplicatii fiind sds plus/max.
                    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                    Comentariu

                    • rudy2007
                      Membru
                      • 07.oct.2007
                      • 112

                      #11
                      Re: Bosch GBH 4-32 DFR

                      Postat în original de DYC
                      Postat în original de rudy2007
                      salut;ma intereseaza,daca cineva care a si exploatat aceasta scula poate sa spuna citeva idei,despre rotopercutorul BOSCH,GBH 4-32 DFR?am inteles ca este cam greu,ca acel schimbator de sens se defecteaza,la partea electrica se duce statorul?ati intimpinat probleme cu el?mersi

                      Sunt curios de unde ati auzit aceste lucruri? Nu sunt mare fan Bosch comparativ cu alte marci dar nu am intalnit 4-32 cu probleme la schimbatorul de sens sau la stator; este o masina fiabila din pct meu de vedere care se poate utiliza in multe aplicatii fiind sds plus/max.
                      buna;am auzit de la un nene ce lucreaza la un srvice,echinox,resita si care repara ,de peste 10 ani de zile,scule ,makita ,cu motoare cu benzina etc;mi-a povestit,ca au fost unele firme,ce au cumparat astfel de rotopercutor,ce monteaza intensiv termoizolatii pe fatadele blocurilor,cu polistiren expandat,unde se efectueaza zeci de mii de gauri in beton armat,etc;pe scurt,mi-a recomandat makita,descriindu-mi ca exista unele inconveniente la acest produs,ca e prea greu,ca nu are destula energie de percutie,ca sunt probleme la schimbatorul de sens,la una s-a defectat statorul,etc;[bine,nici eu nu i-am spus ca am gasit acest produs la 1/2 din valoarea pe piata,NOU!]de aceea am si intrebat ,pe cei ce au exploatat ,in conditii de santier,acest rotopercutor,pareri pro si contra;oricum ,mersi de raspuns;radu
                      a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                      Comentariu

                      • felishvet
                        Incepator
                        • 22.sep.2007
                        • 98

                        #12
                        Am unul din 2008 expluatat moderat si nu in regim de santier. Chiar ieri am largit doua usi la o casa si am daltuit in caramida cu el.Are forta si mi-am facut treaba rapid. Am dat gauri in betoane si caramida cu fi 25 lejer, e urat cand agata o armatura m-a durut putin antebratul de la smucitura; am dat cu 68 in beton si merge bine. Daca reusesti sa nu schimbi inclinatia masinii merge daca nu decupleaza arborele. Merge cu 82 in caramida ; in beton nu am incercat. Nu am folosit mandrina interschimbabila e cam greu pt gauri in metal sau lemn (aprox 5 kg). E posibil sa aiba hibe dar crezi ca la o firma sunt sculele exploatatte corect ? Am vazut niste mesteri care lucrau cu hilti si isi bateau joc de ele, habar nu aveau ca sunt cei mai tari. " Ma doare-n ...., ca doar nu e a mea! " Poate sa fie hr 3210 C de doua ori mai bun, dak e original pretul de 1.000 ron e imbatabil!

                        Comentariu

                        • DYC
                          Membru marcant
                          • 28.iul.2008
                          • 386

                          #13
                          Pentru polistiren expandat se folosesc gauri mici, deci acele firme probabil ca utilizeaza sds plus de la Makita (2450-2470 si derivate), cam aceste modele sunt folosite.
                          Totul tine de ce anume doriti sa faceti cu ea, daca aveti nevoie de dibluri si o daltuire de faianta de exemplu si un model mai mic va este suficient, insa daca doriti sa faceti treceri prin pereti/placa sau daltuiri mai dificile mergeti spre sds-max.
                          GBH 4-32 este o masina convenabila si la pret intreg, are o fiabilitate sporita si datorita faptului ca are ulei pt. ungere si nu vasilina; problema cu schimbatorul de sens la care se referea "nenea" apare de la schimbarea functiilor in mers fara oprirea completa a masinii, dar acest defect apare la toate rotopercutoarele daca nu sunt folosite corespunzator.
                          Sfatul meu este nici sa nu stati pe ganduri daca aveti un pret bun si masina este potrivita pentru lucrarile dvs.
                          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                          Comentariu

                          • rudy2007
                            Membru
                            • 07.oct.2007
                            • 112

                            #14
                            Postat în original de felishvet
                            Am unul din 2008 expluatat moderat si nu in regim de santier. Chiar ieri am largit doua usi la o casa si am daltuit in caramida cu el.Are forta si mi-am facut treaba rapid. Am dat gauri in betoane si caramida cu fi 25 lejer, e urat cand agata o armatura m-a durut putin antebratul de la smucitura; am dat cu 68 in beton si merge bine. Daca reusesti sa nu schimbi inclinatia masinii merge daca nu decupleaza arborele. Merge cu 82 in caramida ; in beton nu am incercat. Nu am folosit mandrina interschimbabila e cam greu pt gauri in metal sau lemn (aprox 5 kg). E posibil sa aiba hibe dar crezi ca la o firma sunt sculele exploatatte corect ? Am vazut niste mesteri care lucrau cu hilti si isi bateau joc de ele, habar nu aveau ca sunt cei mai tari. " Ma doare-n ...., ca doar nu e a mea! " Poate sa fie hr 3210 C de doua ori mai bun, dak e original pretul de 1.000 ron e imbatabil!
                            mersi de raspuns;am luat scula si e ok;
                            a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                            Comentariu

                            • rudy2007
                              Membru
                              • 07.oct.2007
                              • 112

                              #15
                              Postat în original de DYC
                              Pentru polistiren expandat se folosesc gauri mici, deci acele firme probabil ca utilizeaza sds plus de la Makita (2450-2470 si derivate), cam aceste modele sunt folosite.
                              Totul tine de ce anume doriti sa faceti cu ea, daca aveti nevoie de dibluri si o daltuire de faianta de exemplu si un model mai mic va este suficient, insa daca doriti sa faceti treceri prin pereti/placa sau daltuiri mai dificile mergeti spre sds-max.
                              GBH 4-32 este o masina convenabila si la pret intreg, are o fiabilitate sporita si datorita faptului ca are ulei pt. ungere si nu vasilina; problema cu schimbatorul de sens la care se referea "nenea" apare de la schimbarea functiilor in mers fara oprirea completa a masinii, dar acest defect apare la toate rotopercutoarele daca nu sunt folosite corespunzator.
                              Sfatul meu este nici sa nu stati pe ganduri daca aveti un pret bun si masina este potrivita pentru lucrarile dvs.
                              mersi de raspuns;totul e ok; am luat-o ;intradevar e ok,la pret,la tot,multumesc pentru lamuriri;radu;sunt chiar impresionat,nu ma asteptam sa fie asa de practica,acum mai trebuie sa o pun si la treaba;sunt de profesie electrician [lucrez la enel-banat/la inlocuit contoare electrice,masura,exploatare] si o sa o folosesc la gaurit mai mult,6mm pina la 22mm[beton,caramida] ,iar de daltuit,in caramida mai mult sau foarte rar in beton[nu are rost sa o fortezi in beton,aresurorile mai mari];la doze,canal taiat cu flexul ,corectii de locasuri de doze etc;nu o foloseste decit subsemnatul si asta doar cind apare un ciubuc;deci, e o scula ce chiar imi place;sanatate tuturor si spor la treaba,pina la urma trebuie sa faca bani,nu? hai pa!
                              a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                              Comentariu

                              Procesare...