Cum se aplica vata minerala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • saurel
    Incepator
    • 15.apr.2007
    • 7

    Cum se aplica vata minerala

    Cum se poate monta vata de sticla cu folie de AL (la sul) pentru izolarea tavanului si crearea barierei de protectie vapori?
    Din pacate am cumparat 3 suluri de astfel de vata si acum la montaj nu stiu cum s-o montez pentru a crea bariera de protectie vapori.
    Tavanul este dublu caroiaj iar vata este de 5cm.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Puteti posta foto cu tavanul respectiv?

    In principiu vata se aseaza in interiorul structurii urmarind sa avem o suprafata izolata in mod continuu, fara goluri de aer. Se realizeaza etansarea imbinarilor fasiilor de vata la nivelul foliei existente pe vata, utilizand o banda adeziva aluminizata.
    Deasemenea, orice strapungere se etanseaza cu banda adeziva respectiva.

    Comentariu

    • saurel
      Incepator
      • 15.apr.2007
      • 7

      #3
      Atasez cate poze. Grinda care se vede este de 10cm. Deci practic cum se poate monta vata de sticla cu folie de AL. Am pus o fasie si m-am impotmolit.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Intreg spatiul dintre capriori trebuie umplut cu izolatie. Stratul amplasat intre capriori este de 5cm in acest moment?

        Ati utilizat bridele cele mai mici si nu exista suficient spatiu intre profile si capriori pentru a ampalsa corect al doilea strat de vata minerala cu folie de aliminiu.
        Acest al doilea strat ar trebui sa acopere si evident sa izoleze si partea de caprior si nu doar sa amplasam bariera de vapori peste caprior deoarece lemnul poate asigura un transfer de umiditate, dinspre exterior spre interior.

        Ce puteti face acum:
        -in locul fasiei de vata cu folie de aluminizata aplicati vata simpla
        -montati vata cu grosimea de 5cm cu folie aluminizata intre profilele CD si etansati imbinarile acesteia peste profilele metalice

        In total vor fi 15 cm de vata, nu este suficient pentru un confort foarte bun la mansarda insa este un minim posibil.

        Comentariu

        • saurel
          Incepator
          • 15.apr.2007
          • 7

          #5
          Postat în original de Gemini
          Intreg spatiul dintre capriori trebuie umplut cu izolatie. Stratul amplasat intre capriori este de 5cm in acest moment?
          In acest moment statul montat este de 10cm, este montat peste grinzile din imagine. Spatiul ramas este de 10cm (grosime grinda) + spatiul de la grinda la fata profilului CD (aproximativ 3.5-4 cm

          Postat în original de Gemini
          Ati utilizat bridele cele mai mici si nu exista suficient spatiu intre profile si capriori pentru a ampalsa corect al doilea strat de vata minerala cu folie de aliminiu.
          Nu am putut sa ma las mai jos datorita inaltimii tavanului 2.50

          Postat în original de Gemini
          Acest al doilea strat ar trebui sa acopere si evident sa izoleze si partea de caprior si nu doar sa amplasam bariera de vapori peste caprior deoarece lemnul poate asigura un transfer de umiditate, dinspre exterior spre interior

          Ce puteti face acum:
          -in locul fasiei de vata cu folie de aluminizata aplicati vata simpla
          -montati vata cu grosimea de 5cm cu folie aluminizata intre profilele CD si etansati imbinarile acesteia peste profilele metalice.
          Sa inteleg ca vata de sticla cu folie de AL trebuie sa o montez cu folia de AL la fata profilului CD adica in lungimea acestuia nu transversal ca in imagine.
          Datorita spatiului ramas de 3-4.5 cm, o sa apara o compresie a vatei de sticla, e vreo problema?
          Cam cat se recomanda ca marginea fasie de vata cu folie de AL sa se suprapuna pe profilul CD? La vata fara AL, recomandarea era ca fasia sa se taie mai lata cu 1 cm fata de latimea spatiului in care se monta.

          Postat în original de Gemini
          In total vor fi 15 cm de vata, nu este suficient pentru un confort foarte bun la mansarda insa este un minim posibil.
          In total o sa iasa max 24 cm, e suficient?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Cum intentionati sa aplicati stratul cu folie nu avea cum sa iasa 25cm insa daca spuneti ca ajungeti la acesta grosime a izolatiei atunci este bine.

            Sa inteleg ca vata de sticla cu folie de AL trebuie sa o montez cu folia de AL la fata profilului CD adica in lungimea acestuia nu transversal ca in imagine. Datorita spatiului ramas de 3-4.5 cm, o sa apara o compresie a vatei de sticla, e vreo problema? Cam cat se recomanda ca marginea fasie de vata cu folie de AL sa se suprapuna pe profilul CD?
            Daca trebuie sa acoperim si partea de caprior va trebui ozitionat asa cum v-am spus, intre profilele CD. Adaugati vata si in spatele profilelor, in zona goala a acestuia. Latimea este aceeasi, cu circa 1-2 cm cat sa se poata autosustine.
            Avand in vedere ca in spatele acestui strat este tot vata minerala de sticla, comprimarea generala va fi nesemnificativa si nu afecteaza faptul ca aveti de 3 - 4,5 cm spatiul in care amplasati vata de 5cm cu folie.

            Ati spus ca vata minerala, primul strat de 10 cm este dincolo de grosimea capriorului, puteti sa ne prezentati structura mansardei in acea zona, pana la invelitoare?

            Comentariu

            • saurel
              Incepator
              • 15.apr.2007
              • 7

              #7
              Nu am avut timp sa fac poze insa am schitat structura tavanului. peste grinzile de 10cm mai sunt niste grinzi amplasate transversal pe primele intre care am montat vata de 10cm.
              Am evidentiat cu rosu acele grinzi.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Am inteles structura respectiva.
                Recomandarile anterioare raman valabile.

                Este foarte important ca bariera de vapori - folia aluminizata de pe stratul final de vata minerala sa fie perfect etansa la imbinari, pe contur si la orice strapungere.

                Comentariu

                • saurel
                  Incepator
                  • 15.apr.2007
                  • 7

                  #9
                  Am incercat sa montez vata de 5 cu folie de AL intre profilele CD asa cum am discutat, problema este ca nu se sustine, aluneca. Am incercat sa folosesc si banda autoadeziva pentru a lipi marginea foliei de profil, dar fara succes, se dezlipeste si cade (folia avand impuritatii pe spate de la vata de sticla pe care a fost aplicata). Deci cum sa fac? Nu a mai montat nimeni vata de sticla cu folie de aluminiu pe tavan (folia fiind lipita de vata, nu separat)?

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Daca ai taiat-o cu ~2cm mai mare decat spatiul nu ar trebui sa cada de acolo, mai ales ca se agata fibrele vatei de cele ale stratului existent.

                    Foloseste banda autoadeziva aluminizata.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • saurel
                      Incepator
                      • 15.apr.2007
                      • 7

                      #11
                      Postat în original de VYS
                      Daca ai taiat-o cu ~2cm mai mare decat spatiul nu ar trebui sa cada de acolo, mai ales ca se agata fibrele vatei de cele ale stratului existent.

                      Foloseste banda autoadeziva aluminizata.
                      Pai asa am facut, am taiat-o cu 2 cm mai mare. Probabil doua persone ar putea sa monteze, unul sa tina si altul sa lipeasca.

                      Daca tot nu am pus rigipsul, mai trebuie sa fac un perete despartitor, cum e recomandat sa-l fac inainte sa pun rigipsul sa ma leg cu profilele direct de profilele de tavan sau sa pun rigipsul si sa aplic profilele de la perete peste acesta? Care ar fi avantajele/dezavantajele (fonic, rezistenta erc.)?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Realizati structura peretelui inainte de a placa cu gipscarton, asigurand puncte de legatura pe zone cat mai stabile si rezistente.

                        Comentariu

                        • saurel
                          Incepator
                          • 15.apr.2007
                          • 7

                          #13
                          Postat în original de Gemini
                          Realizati structura peretelui inainte de a placa cu gipscarton, asigurand puncte de legatura pe zone cat mai stabile si rezistente.
                          In acest caz intre profilele CD si UW se mai izoleaza cu ceva pentru ca am vazut ca daca se tin profilele CD in pachet lipite intre ele (spate in spate) apar zone de oxidare albe si ulterior rugina chiar daca sunt zincate.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            La ce izolatie va referiti intre profile?
                            Acele puncte ce le vedeti pe profile apar deoarece sunt depozitate in conditii necorespunzatoare - umiditate ridicata.

                            In cazul in care se pun in opera (in aplicatiile interioare) nu vor exista aceste conditii si nu vom avea acelasi fenomen.
                            In contact cu profilele metalice se aplica doar banda de etansare, pe spatele acestora, spre stratul suport.

                            Comentariu

                            • saurel
                              Incepator
                              • 15.apr.2007
                              • 7

                              #15
                              Postat în original de Gemini
                              La ce izolatie va referiti intre profile?
                              Acele puncte ce le vedeti pe profile apar deoarece sunt depozitate in conditii necorespunzatoare - umiditate ridicata.

                              In cazul in care se pun in opera (in aplicatiile interioare) nu vor exista aceste conditii si nu vom avea acelasi fenomen.
                              In contact cu profilele metalice se aplica doar banda de etansare, pe spatele acestora, spre stratul suport.
                              ma gandesc ca in suprafetele de contact dintre structura metalica a peretelui despartitor si structura metalica a tavanului (intre profile CD si UW100), fiind suprafete de contact de 6x10cm, tabla pe tabla, in timp sa nu se produca acelasi fenomen de oxidare si ruginire.
                              Intrebarea era daca in aceste suprafete de contact se mai pune ceva pentru izolare intre profilul CD si UW100.
                              Nu se poate folosi banda de etansare in aceste suprafete de contact la fel ca in cazul in care profilul UW se monteaza direct pe placa de rigips?

                              Comentariu

                              Procesare...