Lucrari fonoizolare apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #31
    Daca merita nici nu mai conteaza banii investiti, la un moment dat.

    Comentariu

    • 2kappa
      Incepator
      • 04.mai.2011
      • 23

      #32
      Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

      Revin cu impresii:
      1) daca vecinul de deasupra este nesimtit puteti sa va mutati si cu un etaj mai jos ca tot degeaba, acum merg fara jena pe calcaie (un dum dum de cireada) iar ala micu sare din pat, deci adio zgomot impact, in rest sunt ok informatiile scrise anterior
      2) NU PROCEDATI LA IZOLATIA PODELEI CUM AM FACUT EU! Desi am lasat spatiu generos intre parchet si perete sau intre osb/ pal si perete au aparut in luna aprilie zgomote ciudate, unele venind de sub parchet sau din parchet. La o mica constatare nu am avut ce sa observ decat ca parchetul s-a lungit...si atinge de marginile camerei, podeaua flotanta in unele locuri s-a lasat, parchetul scartaie de mama focului, noaptea este teribil de enervant. Am pus Sano cu ceara nediluat astfel incat sa se imbibe bine parchetul dar efectul este de scurta durata. Amintesc ca peste OSB am venit cu izolatie fonica de 6 mm + cea de parchet AQUA de 3 si este posibil atat timp cat temperaturile au fost joase acestea sa se fi comportat ca si un material dur. La momentul actual scartaie si primul meu gand este sa scot tot, sa torn sapa + incalzire + gresie.
      Ultima editare de 2kappa; 29.apr.2012, 08:02.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #33
        Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

        Presupun ca "loviturile de ciocan" nu au fost luate in calcul la executia lucrarii pentru ca dupa cum am discutat cu ceva vreme in urma, acestea nu se pot izola doar cu izolatia tavanului, dat fiind ca aceste zgomotele se transmit prin structura blocului si nu doar pe cale aeriana. Oricum, presupun ca nazdravaniile micutului vecin se manifesta doar punctual si sunt un farmec al varstei.
        Ati montat parchet din PVC in baie?
        Cat a fost distanta lasata fata de perete si cat s-a dilatat?

        Comentariu

        • 2kappa
          Incepator
          • 04.mai.2011
          • 23

          #34
          Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

          Subiectul este in voga pe toate forumurile: copii, muzica, bormasina, sex, catel si alte aparate de facut zgomot. Nazdravaniile micutului erau tare placute urechilor daca erau doar la anumite intervale. Din pacate parintii micutului sunt acaparati de pc toata ziua si uita ca micutul are nevoie de miscare in aer liber...asa ca deschid geamul ca e mai simplu si voila cele 2 plimbarici recomandate de medic pe zi. Nu se astampara decat atunci cand ,,fac semn cu boofer-ul'' sau mai trag si eu o injuratura pe romaneste. In timpul saptamanii nu prea bag de seama ca sunt plecat iar seara mai ies la o plimbare datorita incalzirii globale. A nu se intelege ca urasc copii sau ceva de genul dar frate scoate copilul afara sa cunoasca natura, ciorile si alte minunatii ale patriei noastre. Servici si casa cu program de lauze de 6 ore ca deh asa e la stat, ultima oara acum 2 zile i-am vazut cand au plecat cu masina (pe care bineinteles o tin in fata blocului ca sa aibe si ei masina) si aratau precum cadavrele de la morga, albi, slabi si cu o privire de zombie, pierduti in spatiu, rupti de lume.
          In fine, la capitolul zgomot, am dat de inteles ca daca depasesc limitele bunului simt rezolvam altfel. Imi doresc si eu conform recomandarii medicale pe care o detin (am fermoar de la glezna pana la gat) un pic de liniste in casa mea si mai ales in orele de odihna.
          Cand micutul avea 2 luni si eu am dat un pic de muzica (doar un pic) de ziua mea, desi eu nu dormeam noptile ca alerga cu micutul plangand prin toata casa la 3 dimineata, a venit ca sa i cresc copilul ca ea nu poate sa il cresca in conditiile alea. Nu am vrut sa o intreb al cui este copilul ptr ca patul fusese zgaltait si de un taximetrist dinaintea si in timpul conceptiei, ca deh... nimfomania era in floare din moment ce barbatelul lucra de noapte sau statea ca prostul la coltul strazii sa o urmareasca (asa este in orasele astea mari si unde nu te cunoaste nimeni, iti faci de cap). Eu mai ieseam afara la un suc cu baietii din colt ca tare aprig era nenea taximetristul.
          In baie am izolat cu extrudat, sapa si gresie podeaua.
          In restul camerelor si hol, extrudat, adeziv osb-polistiren, folie de 6mm + folie de 3mm aqua stop, parchet. Marginile au fost mai scurte cam de 1 cm pe latura. Probabil era umflat/ ridicat la momentul montajului sau ceva de genul. Cert este ca am o scartaiala de iti vine a pleca din casa. Mai pot sa fac 2 exercitii inainte de a decoperta totul:
          1) pun inca un rand de parchet peste actualul si mai tai ceva din vechiul si sper sa se consolideze
          2) dau jos parchetul, foliile si trag un rand de sapa, apoi vin cu aquastop si parchet fara folie 6 mm
          Astept ceva sfaturi daca aveti, va multumesc.
          Ultima editare de 2kappa; 30.apr.2012, 16:21.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #35
            Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

            Ce e folia aia Aqua?
            Daca scartaie ceva este de la denivelarile peste care s-a asezat laminatul altfel nu vad de ce sa aiba probleme.
            Nu acoperi cu alt laminat ca poate face la fel, vezi care este problema exacta si apoi decide.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • 2kappa
              Incepator
              • 04.mai.2011
              • 23

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

              Nu ma grabesc, studiez problema de circa o luna si imi este greu sa mai fac ceva mai ales ca ne pregatim de bebe. Va tin la curent. Am atasat poza cu folia aquastop.
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de 2kappa; 02.mai.2012, 06:01.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #37
                Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                O descriere a foliei in cauza: "Folie din polietilenă expandată acoperită cu un strat de LDPE de 30 µm, foarte elastică, cu rigiditate scazută dinamic ; este o spuma din PEE ecologic cu celule închise şi astfel nu absoarbe umiditatea ; stabilitate înaltă, ameliorare eficienta a zgomotului ; bune proprietăţi antifonice şi anticondens, bun izolator termic."

                Asa cum s-a spus, cauza scartaitului este modul de rezolvare a stratului suport pe care s-a montat laminatul. Parchetul nu a fost aclimatizat la miontare? La 1 cm spatiu de dilatare nu ar trebui sa fie probleme daca laminatul era aclimatizat, mai ales ca presupun ca aveti camere normale si nu lungimi foarte mari de ordinul a 8-10m.
                Sunt multe zone unde scartaie sau doar cateva, iar acestea sunt localizate exact pe imbinari?

                Comentariu

                • 2kappa
                  Incepator
                  • 04.mai.2011
                  • 23

                  #38
                  Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                  Din pacate scartaitul se regaseste pe 80% din suprafata. In unele locuri atinge parchetul si preponderent la tocuri de usa (probabil o fi decupat cat mai fest cei doi nene care au montat). Marele avantaj este ca cele 4 incaperi pot fi refacute individual (nu sunt interconectate). Ce banuiesc eu: la montaj nu s-a verificat planeitatea sapei, normal ca au aparut diferente preluate de cele 2 folii si stratul de adeziv osb/polistiren, iar la primul val de caldura in care s-a inmuiat si folia de 6mm + decupajul fest al extrudat/ osb/ parchet a condus la minunea asta.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #39
                    Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                    80% inseamna o suprafata foarte mare ceea ce nu ma duce cu gandul direct la problema lipsei de planeitate a stratului suport. Lipsa de planeitate a placii debeton se putea compensa intr-o anumit amasura de stratul de polistinre si cel de OSB. O pardoseala din OSB ar trebui sa fie suficient de plana pentru a se aseza foarte bine laminatul, mai ales ca sunt si foliile specifice, aplicate intre aceste straturi.
                    Exista posibilitatea ca placile de OSB sa nu fie lipite pe polistiren si simplul contact intre suprafata OSB si polistiren sa fie sursa ce genereaza zgomotul, datorita suprafetei lucioase.

                    Comentariu

                    • 2kappa
                      Incepator
                      • 04.mai.2011
                      • 23

                      #40
                      Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                      Sigur este o problema de planeitate. Trebuia ca dupa aplicare OSB sa trag un strat de nivelare. Acum ca am pus pe cineva sa calce pe el si eu m-am uitat cu lanterna s-a vazut clar ca sunt diferente chiar si de 5 mm. Trebuie sa scot parchetul, trag sapa, pun doar aquastop, renunt la folia de 6 mm deoarece are slabe proprietati de sustinere dupa o perioada si este posibil sa renunt si la parchet deoarece nu prea imi inspira incredere. Urmatorul pas este sa gasesc un parchetar de meserie, sa strang banuti pentru ca sigur trebuie si o mana de vinarom si sa strang putina rabdare si timp liber. Majoritatea parchetarilor au zis sa nu cumpar din magazinele mari si sa ma orientez spre magazinele de profil ca este alta calitate. Pe un forum ma sfatuiau sa pun pudra de bebelus ca se repara.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #41
                        Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                        OSB-ul trebuia sa fie in plan. Era suficient unsingur stratde folie sau placi de izolatie intre parchet si OSB, faptul ca ati utilizat atat folia PEE cat si placile de polistiren subtire nu este recomandat dat fiind ca suprafata devine destul de flexibila. Pudra se pune altundeva, nu este cazul aici.

                        Comentariu

                        • 2kappa
                          Incepator
                          • 04.mai.2011
                          • 23

                          #42
                          Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                          Chiar functioneaza pentru o perioada de circa 2 saptamani imbibarea parchetului cu solutie de spalat cu ceara de la SANO. Raman la solutia asta mai ales ca vremurile se anunta pline de turbulente si nu mai investesc nimic.

                          Comentariu

                          • MIRONA.BAGIUIANI
                            Incepator
                            • 25.mar.2013
                            • 2

                            #43
                            Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                            Va rog frumos sa-mi spuneti daca investitia dvs. a avut efect, si eu sunt intr-o situatie similara si nu stiu de unde sa incep cu investigatiile,

                            Mirona

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #44
                              Răspuns la: Lucrari fonoizolare apartament

                              Postat în original de MIRONA.BAGIUIANI
                              Va rog frumos sa-mi spuneti daca investitia dvs. a avut efect, si eu sunt intr-o situatie similara si nu stiu de unde sa incep cu investigatiile
                              Parcurgeti tpicul de la capat si veti intelege toata discutia, exista un raspuns al utilizatorului legata de efectul obtinut:
                              Postat în original de 2kappa
                              Am lasat sa treaca cateva zile pentru a ma edifica asupra rezultatului.1) zgomotele de impact al vecinilor de deasupra au scazut semnificativ pana la un prag destul de acceptabil si care nu mai imi face probleme2) din exterior nu se mai aude deloc sau parca ar fi la o distanta considerabila3) din interior, altii fata de cei de deasupra, nesemnificativ4) dinspre subsol, zeroMentionez: camera este goala si are ecou, presupun ca dupa ce voi monta mobila, tablouri, samd, rezultatul o sa fie mult mai bun.Multumit 100 % ca am reusit sa imi recapat linistea caminului si am crescut confortul termic. Am ramas cu ceva materiale si mi-am propus sa rezolv si dormitorul nr.2.
                              http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post486714

                              Comentariu

                              Procesare...