Igrasie pe tavan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Florin ENACHE
    Incepator
    • 14.apr.2015
    • 15

    #31
    Răspuns la: Igrasie pe tavan

    solutia e izolarea puntilor termice generatoare de umiditate si implicit mucegai

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 195

      #32
      Răspuns la: Igrasie pe tavan

      Indraznesc sa pun si eu o intrebare referitoare la igrasie pe tavan . Stau la bloc tip vila P+2, eu lucuiesc la etajul 2/2, blocul este acoperit cu tigla ,contructia este 1982, iar incalzirea pana acum cativa ani se facea cu sobe pe lemne , din momentul cand am trecut la incalzirea pe centrala termica au inceput si problemele referitoare la igrasia pe tavan . Sotia sterge cu solutii antimucegai aproape regulat din luna in luna , mai rar vara , dar tot nu scapan de acest inconvenient . Am desfacut in pod sa vad termoizolarea tavanului , si am gasit urmatoarea situatie :Peste placa de aprox 15 cm am gasit carton , peste carton am gasit un rand de caramida BCA de 10 cm si apoi o sapa de 5 cm . Se mai poate face ceva suplimentar acestei lucrari ? Mentionez ca temperatura in casa oscileaza intre 21,5- 22,5. Aerisirea camerelor se face zilnic , baia are geamul propriu , in bucatarie exista hota cu evacuare in afara locuintei . Rog o solutie din partea dumneavostra .

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #33
        Răspuns la: Igrasie pe tavan

        Bca folosit ca termoizolatie ? Parerea mea este sa scoateti sapa si bca ul afara , daca va fi pod circulabil faceti in caroiaj de lemn in care asezati vata minerala 10-15 cm sau polistiren , apoi puneti o folie si poditi cu scandura .
        Daca este un inconvenient mare sa scoateti sapa si bca ul , atunci faceti termoizolatia deasupra sapei .
        Nici nu e de mirare ca aveti igrasie pe tavan avand ca " termoizolatie " straturi reci .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1411

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

          Postat în original de coby
          Bca folosit ca termoizolatie ? Parerea mea este sa scoateti sapa si bca ul afara ,.
          Asadar BCA-ul nu este un izolator termic,trebuie eliminat.
          Ma intreb atunci cati proprietari de locunte vor trebui sa inlocuiasca BCA-ul, din pereti, pt ca nu este un bun izolator.
          Dta ai casa din BCA?
          Da.
          Trebuie inlouit bca-ul.
          Cum poti face asta?
          Nu ai grinzi, nici centuri.
          Si totusi te lauzi cu casa ta .
          Careia pe buna dreptate nu-i trebuie termoizolatie.
          Atunci, bca - izolator sa nu.
          Sau exista inlocuitori?
          Ultima editare de mirceaknap; 25.oct.2015, 01:45.

          Comentariu

          • paul_78
            Membru
            • 08.feb.2009
            • 195

            #35
            Răspuns la: Igrasie pe tavan

            Asa a fost facut blocul in 82, locatarii nu au intermenit cu nimic asupra constructiei ! In concluzie pot pune polistiren sau vata minerala peste straturile pe care le-am descris sau trebuie eliminate definitiv acele straturi ?
            Referitor la circulatie in pod , este un pod comun ptr toti locatarii dar pe meni ma doare cel mai rau eu stau la 2 si eu sunt afectat , dar pe toti i-i doare undeva ! Suprafata este undeva la 80 mp. Eu ma gandeam la un polistiren extrudat de 30 mm , apoi plasa armare si o sapa peste .

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

              Postat în original de mirceaknap
              Asadar BCA-ul nu este un izolator termic,trebuie eliminat.
              Ma intreb atunci cati proprietari de locunte vor trebui sa inlocuiasca BCA-ul, din pereti, pt ca nu este un bun izolator.
              Dta ai casa din BCA?
              Da.
              Trebuie inlouit bca-ul.
              Cum poti face asta?
              Nu ai grinzi, nici centuri.
              Si totusi te lauzi cu casa ta .
              Careia pe buna dreptate nu-i trebuie termoizolatie.
              Atunci, bca - izolator sa nu.
              Sau exista inlocuitori?
              Bca ul se foloseste la ziduri si binenteles cu o grosime peste 35 cm si nu ca termoizolant al unui strat de beton ci de sine statator !
              Bca ul de 10-15 cm nu poate fi folosit pe post de termoizolatie la o placa de beton de 15 cm , pentru ca nu asta este rolul lui .
              Tu faci in continuare ironii si joci rolul prostul pentru ca te plictisesti sau esti chiar prost si ti place sa semnalizezi ?


              Postat în original de paul_78
              .. Eu ma gandeam la un polistiren extrudat de 30 mm , apoi plasa armare si o sapa peste .
              Este prea putin ; un 5 cm minim si inlaturat acel strat rece din bca cu sapa .
              Ultima editare de coby; 25.oct.2015, 11:13.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • paul_78
                Membru
                • 08.feb.2009
                • 195

                #37
                Răspuns la: Igrasie pe tavan

                Ok am inteles ideea . Ptr faptul ca este f greu sa car acel bca jos , pot sa-l folosesc dupa ce pun polistirenul apoi sa-l asez peste ? Asta daca mai pot scoate ceva intreg din el .
                S-ar putea sa am surpriza sa-l scot bucatele , sau mai rau in pod oamenii destepti sa fi folosit resturile ramase de la constructia blocului ! Acum am inteles si ideea cu stratul rece , inainte ca locatarii sa treaca la centrale termice foloseau sobe cu lemne , iar cosurile fiind in pod era f cald chiar si iarna , acum daca nu mai este folosit acest procedeu s-a terminat cu caldura in pod !

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #38
                  Răspuns la: Igrasie pe tavan

                  Dupa ce asezi extrudatul , da , ai putea refolosi bca ul si ce mai e acolo , amesteci cu ciment si nisip si fac o "sapa" cat sa fie protejat extrudatul daca se paseste pe suprafata ( eu asa as face ) .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #39
                    Răspuns la: Igrasie pe tavan

                    Izolarea cu bca s-a folosit la greu , iar mai nou revine ...http://www.bca.md/ro/sensacionnaja-z...-multipor.html
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #40
                      Răspuns la: Igrasie pe tavan

                      Postat în original de Mircea G
                      Izolarea cu bca s-a folosit la greu , iar mai nou revine ...http://www.bca.md/ro/sensacionnaja-z...-multipor.html
                      Am vazut si eu ca este vorba de ziduri nicidecum de plansee .. oricum "ideea " nu este una geniala nici pe departe => o placa de gips carton cu folie si termoizolatie de vata bazaltica , la aceeasi grosime , bate " sistemul " futurist !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • paul_78
                        Membru
                        • 08.feb.2009
                        • 195

                        #41
                        Răspuns la: Igrasie pe tavan

                        Initial asa am vrut sa fac eu pe tavan , vata , cadru metalic , folie si rigips verde , dar mai bine stopez cauza decat sa o astup . In plus mi-e frica ca la interior sa nu se formeze altele sa inbolnavesc copii in casa ! Cel mai sigur cred ca aplic varianta lui coby .

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #42
                          Răspuns la: Igrasie pe tavan

                          De curiozitate intreb : e posibil ca radiatorul din camera/camere sa fie subdimensionat/e ? Pe ce temperatura ambientala folositi incalzirea ?
                          P.S. Tot trebuie sa faceti termoizolatia deasupra , asta in primul rand .
                          Ultima editare de coby; 25.oct.2015, 20:35.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • paul_78
                            Membru
                            • 08.feb.2009
                            • 195

                            #43
                            Răspuns la: Igrasie pe tavan

                            Nu este subdimensionat , din contra l-am schimbat cu unul mai mare , la o camera de 14 mp am montat calorifer de 1400 cm , si eu tot la asta m-am gandit dar se pare ca nu asta a fost cauza . Temperatura in camera oscileleaza intre 21,5- 22,5 asa este setat si montat acolo ambientul , este camera cea mai racoroasa si am obtat sa-l pun acolo , in restul camerelor temperatura urca si la 24 de grade . Inca o data ma repet acest lucru s-a intamplat in momentul cand am trecut de la incalzirea pe lemne la centrala termica .
                            Stau in acea locuinta de 15 ani si nu am avut aceste probleme . Ferestrele le am schimbate cu aproape 5 ani inainte de a trece la incalzirea pe ct .

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

                              Postat în original de coby
                              Am vazut si eu ca este vorba de ziduri nicidecum de plansee .. oricum "ideea " nu este una geniala nici pe departe => o placa de gips carton cu folie si termoizolatie de vata bazaltica , la aceeasi grosime , bate " sistemul " futurist !
                              Exista atat BCA de izolatie cat si BCA de zidarie. Se foloseste atat la pereti cat si la plansee. Nu vorbesc de anii 2000 ci despre anii comunismului cand solutiile de izolare termica erau reduse. O sa gasiti multe terase de bloc cu blocuri de BCA sub sapa sau zgura.

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

                                Postat în original de Gemini
                                Exista atat BCA de izolatie cat si BCA de zidarie. Se foloseste atat la pereti cat si la plansee. Nu vorbesc de anii 2000 ci despre anii comunismului cand solutiile de izolare termica erau reduse. O sa gasiti multe terase de bloc cu blocuri de BCA sub sapa sau zgura.
                                Corect = pe vremuri demult apuse .
                                Acum sunt alte solutii mult mai bune , nu ?
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...