Igrasie pe tavan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #46
    Răspuns la: Igrasie pe tavan

    Acum sunt si alte solutii sau mai bine spus avem la indemana o paleta mai larga de solutii. Aceasta nu inseamna ca toate solutiile vechi sunt de aruncat, uneori ne prind bine chiar daca nu sunt moderne, insa ne pot satisface anumite cerinte sau ne pot avantaja.
    Alegerea se face de la caz la caz.

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1417

      #47
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

      Postat în original de coby
      Bca ul se foloseste la ziduri si binenteles cu o grosime peste 35 cm si nu ca termoizolant al unui strat de beton ci de sine statator !
      Bca ul de 10-15 cm nu poate fi folosit pe post de termoizolatie la o placa de beton de 15 cm , pentru ca nu asta este rolul lui .
      Si totusi sa folosit si inca mai este o alternativa viabila.
      Totusi nu fiti asa "rautacios" cu BCA-ul ca nu va facut decat bine pana acum.
      Daca nu stiati ca sa folosit si inca se mai foloseste la termoizolari nu este treaba mea.
      Eu pot sa va mai spun ca se folosea si la izolarea stalpilor si grinzilor de beton cu un rezultat destul de bun.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #48
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

        Postat în original de mirceaknap
        Si totusi sa folosit si inca mai este o alternativa viabila.
        Totusi nu fiti asa "rautacios" cu BCA-ul ca nu va facut decat bine pana acum.
        Daca nu stiati ca sa folosit si inca se mai foloseste la termoizolari nu este treaba mea.
        Eu pot sa va mai spun ca se folosea si la izolarea stalpilor si grinzilor de beton cu un rezultat destul de bun.
        S-a folosit si se mai foloseste pentru ca e mai ieftin si mai usor de pus in opera dar ceea ce nu stiu beneficiarii este ca proprietatile bca-ului folosit ca termoizolatie pt o masa de beton este cam degeaba ! Facand o comparatie intre o termoizolatie din bca de 10 cm aplicat pe un perete de beton si o termoizolatie de polistiren de 10 cm aplicat pe acelasi perete de beton , polistirenul castiga detasat rolul de termoizolatie . Haideti sa nu atribuim bca-ului calitatile care nu le are in anumite conjuncturi si la anumite grosimi ; nu comparam mere cu prune ...
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1417

          #49
          Răspuns la: Igrasie pe tavan

          BCA-ul se monta in cofrag inainte de turnare, nu neaparat ca placare cum credeti dvs.
          Asigura "ruperea" termica.
          Daca, ulterior se izola fatada sau nu, este alta poveste.

          Comentariu

          • mirceaknap
            Living Legend
            • 05.mar.2011
            • 1417

            #50
            Răspuns la: Igrasie pe tavan

            Acum sa trecem si la lucrurile de actualitate.
            @paul_78
            puteti lasa straturile existente.
            Montati un strat de polistiren extrudat de 3 cm, plus thermobeton de cel utin 7 cm.
            In acest fel scapati de marea corvoada de a scoate molozul.
            Aveti si doua straturi de termoizolatie noi + o pardoseala circulabila.
            Totul cu o greutate minima/mp.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #51
              Răspuns la: Igrasie pe tavan

              Postat în original de mirceaknap
              Acum sa trecem si la lucrurile de actualitate.
              @paul_78
              puteti lasa straturile existente.
              Montati un strat de polistiren extrudat de 3 cm, plus thermobeton de cel utin 7 cm.
              In acest fel scapati de marea corvoada de a scoate molozul.
              Aveti si doua straturi de termoizolatie noi + o pardoseala circulabila.
              Totul cu o greutate minima/mp.
              Nu mai sfatuiti prostii . Care 2 straturi de termoizolatie ? Ce face cu masa de beton a placii si stratul de bca ca sa le incalzeasca ? Numa tampenii spuneti si perseverati . Adica peste 25 de cm sa mai adauge inca 10 cm ? De ce trebuie sa fie acel " moloz" pe post de termoizolatie cand acesta nu si face efectul ?
              In fond fiecare alege cum sa si faca termoizolatia . Din pacate exemple proaste de sfaturi cum da @ mirceanap is mai peste tot si lumea mai si crede ... personal , ma deranjeaza genul asta de postari rau voitoare .


              Postat în original de mirceaknap
              BCA-ul se monta in cofrag inainte de turnare, nu neaparat ca placare cum credeti dvs.
              Asigura "ruperea" termica.
              Daca, ulterior se izola fatada sau nu, este alta poveste.
              Care e diferenta intre a placa cu bca sau a fi turnat in cofrag ?? Nu e acelasi lucru dpdv termic ? Daca e turnat in cofrag izoleaza mai bine decat daca e placat , peretele ? Vorbesti sa te afli in treaba , fara sa judeci .
              Ultima editare de coby; 27.oct.2015, 02:31.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • mirceaknap
                Living Legend
                • 05.mar.2011
                • 1417

                #52
                Răspuns la: Igrasie pe tavan

                @coby
                Tie nu trebuie să-ți dau nici o explicație.
                Nu am de ce.
                Rămâi visător lângă calculator.
                Cine trebuie să înțeleagă va înțelege.

                Comentariu

                • paul_78
                  Membru
                  • 08.feb.2009
                  • 209

                  #53
                  Răspuns la: Igrasie pe tavan

                  Bun acum chiar sunt fara directie si nu mai stiu ce sa inteleg .
                  Care sunt riscurile sa pun izolatia peste stratul deja existent ? Sa presupunem ca in locul placii de 15 cm aveam una mai groasa , nu tot acelasi lucru se intampla ?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #54
                    Răspuns la: Igrasie pe tavan

                    Daca inca aveti acoperisul cu straturile intacte, pana la hidroizolatia veche, se poate adauga izolatie din polistiren expandat fara a avea vreo problema si nu trebuie sa acoperiti suprafata cu ceva anume. Este cea mai la indemana varianta, deranj minim.
                    Nu este clar de ce aveti condens si mucegai pe tavane, in afara de schimbarea solutiei de incalzire, s-a mai schimbat altceva? Ati trecut la o varianta mai performanta si ar fi trebuit sa nu aveti astfel de probleme daca se incalzeste la fel.
                    Ultima editare de Gemini; 02.nov.2015, 17:27.

                    Comentariu

                    • paul_78
                      Membru
                      • 08.feb.2009
                      • 209

                      #55
                      Răspuns la: Igrasie pe tavan

                      In afara de tipul de incalzire nu s-a mai schimbat nimic . Din contra am destupat o gaura de aerisire la debara care era obturata de vechiul proprietar , gaura duce afara si am vrut sa am o ventilatie cat mai naturala !
                      In rest nimic !

                      Comentariu

                      • paul_78
                        Membru
                        • 08.feb.2009
                        • 209

                        #56
                        Răspuns la: Igrasie pe tavan

                        Desi au trcut doi ani de la postul anterior , cautand sute de sfaturi problema nu s-a rezolvat . Am montat deasupra unui dormitor izolatia formata din polistiren expandat de 5 cm , si prblema persista . Am montat doar la o camera ptr a face o proba sa nu arunc banii pe fereastra .Am mai primit un sfat sa cumpar vata minerala cu strat de aluminiu pe care sa o asez in cadre de lemn prinse in sapa apoi sa acopar cu placi OSB ptr a fi circulabil in conditii minime .Mentionez ca sub nici o forma nu se poate interveni la indepartarea stratului de BCA si sapa asezate pe planseu . Nu-mi da voie sa fac acesta operatiune . Se destabilizeaza structura acoprisului . Patratii care sustin acoperisul din tigla sunt asezati pe placa de beton apoi s-a facut umplutura cu stratul de BCA si sapa , practic sunt prinsi in acele straturi .

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #57
                          Răspuns la: Igrasie pe tavan

                          Puteti sa ne aratati foto cu probleme actuale?

                          Comentariu

                          • paul_78
                            Membru
                            • 08.feb.2009
                            • 209

                            #58
                            Răspuns la: Igrasie pe tavan

                            Poza , cred ca este ceva din care sa reiasa ceva.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #59
                              Răspuns la: Igrasie pe tavan

                              Un cadru mai larg era mai bun. Din ce se vede, problema nu este la tavan. Ce se afla la nivelul petelor de pe peret, dincolo de acesta si la imbinarea planseu - perete?

                              Comentariu

                              • paul_78
                                Membru
                                • 08.feb.2009
                                • 209

                                #60
                                Răspuns la: Igrasie pe tavan

                                La fel este si pe tavan , este mai pronuntat la imbinarile planseului cu peretii !
                                In camerele unde am zugravit in toamna 20-30 cm pe pereti si la fel pe tavan unde se face imbinarea este ud , parca cineva toarna apa. Mai pun o aeroterma catarata pe sus de usuca . Daca nu usuc sau sotia nu sterge apare imediat mucegaiul .

                                Comentariu

                                Procesare...