Igrasie pe tavan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adyhaav
    Incepator
    • 16.mai.2011
    • 3

    Igrasie pe tavan

    Buna ziua
    Am o mare problema aparuta odata cu aceasta iarna. Acum 2 ani mi-am izolat apartamentul pe exterior cu polistiren de 10. Vecinul de deasupra(ultimul etaj) nu a efectuat aceasta operatie . Anul trecut nu am avut probleme, deoarece ce era igrasie la peretele dinspre nord am rezolvat prin lucrarile care se fac de regula, respectiv dat jos pana la placa, amorsa antimucegai si asa mai departe. In iarna care a trecut a inceput sa-mi apara igrasie pe tavan pe la unele colturi, in tot apartamentul, datorita faptului ca vecinul de deasupra nu a locuit in apartament( l-a apucat dorul de radacini si s-a mutat la tara, apartamentul ramanand neancalzit ). La scara noastra toti au centrala. Ce ma sfatuiti sa fac pentru a scapa de igrasia aparuta? Va rog sa-mi indicati metoda si materialele pe care sa le folosesc in lupta mea cu igrasia. Precizez ca geamurile sunt termopan iar temperatura pe timp friguros nu scade sub 21 grade. In speranta ca m-am facut inteles, va multumesc anticipat pentru timpul acordat si posibilul raspuns.
    Cu stima,
    Adrian
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Puteti sa postati cateva foto cu zonele afectate?

    Din mesajul dvs. inteleg ca aveti mucegai pe acele zone.
    Primul pas este curatarea mucegaiului cu o solutie specifica - antimucegai.

    Daca nu se va inclazi spatiul de deasupra, singura solutie este termoizolarea tavanului, lucrare destul de costisitoare si care provoaca deranj interior.

    Daca zonele nu sunt foarte mari, se poate incerca un control mai bun al umiditatii interioare (probabil putin crescute datorita etanseitatii apartamentului izolat) insa intr-un fel veti asigura si o incalzire a vecinului.

    Comentariu

    • adyhaav
      Incepator
      • 16.mai.2011
      • 3

      #3
      Igrasie pe tavan in colturile camerelor

      Va multumesc pentru promptitudine. Suprafetele afectate nu sunt mari, poate doar in baie unde se intinde in lungul tavanului spre peretele exterior pe o latime de aproximativ 50-60 cm iar in dormitor e o singura zona, curios, pe tavan la imbinarea cu peretele interior ce da spre scara blocului, pe o zona centrala cu o suprafata de aproximativ 30 cm/120 cm.
      Deci, rugamintea mea e sa ma indrumati cum sa procedez si ce materiale sa folosesc, respectiv care sunt mai indicate.Se rade tavanul pana la placa sau se da simplu cu solutia antimucegai ( care e cea mai indicata solutie? ) Nu as fi la prima lucrare in propria casa dupa indicatiile gasite pe forum. Ma intereseaza ce materiale sa folosesc pentru a scapa de aceasta napasta. E posibil ca in aceasta vara sa-si puna polistiren si cei de deasupra. Banuiesc ca au si ei probleme deoarece au niste geamuri rabatate permanent desi nu stau aici, ceea ce m-a dus cu gandul ca le-a cam mucegait prin casa neincalzind-o si neavand peretii izolati.
      Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
      Va multumesc anticipat.
      Cu stima,
      Adrian
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Nu este nevoie de indepartarea starturilor de pe tavan, doar aplicarea solutiei antimucegai pe zonele afectate si acestea se vor curata. Sunt diverse solutii antimucegai pe piata, de exemplu Ceresit Stop Mucegai.

        Daca se izoleaza apartamentul de deasupra, prin exterior, este un lucru bun insa nu este o garantie 100% ca vor disparea problemele pe tavanul dvs.

        Dupa curatarea zonelor cu solutii aantimucegai se poate realiza o izolatie in sistemul cu profile metalice pentru gipscarton, izolatie in interiorul structurii (polistiren sau vata minerala, plus bariera de vapori) si inchiderea cu gipscarton de 12,5mm. Spatiul pierdut este de circa 5-6cm din inaltimea tavanului.
        Gasiti pe forum exemple concrete de lucrari realizate in acest fel, de diversi utilizatori, de exemplu http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=32670&start=0
        Chiar daca in topicul indicat este o lucrare de fonoizolare, are si rol de izolatie termica.

        Comentariu

        • adyhaav
          Incepator
          • 16.mai.2011
          • 3

          #5
          Va multumesc pentru raspuns dar nu risc micsorarea baii care oricum e mica, cabina de dus fiind pusa pe un piedestal impreuna cu masina de spalat. Daca as folosi metoda indicat ar trebui sa dezmembrez cabina.... prea complicat. Prefer sa dau jos totul pana la placa, sa incerc tratarea cu o solutie pe care poate mi-o recomandati dumneavoastra, sa gletuiesc, sa finisez si eventual sa caut un var antimucegai cu un efect de durata si care sa nu mai permita trecerea din perete a racelii din placa. Daca nu gasesc nimic din ce doresc, voi apela la solutia dumneavoastra.
          Va multumesc pentru timpul acordat si pentru posibilele sfaturi pentru solutia pe care doresc sa o adopt. Nu cred ca nu se gasesste un astflel de var si o solutie care sa protejeze tavanul.
          Cu stima,
          Adrian Hozoc

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #6
            Aveti aerisire in baie?
            Existenta unei guri de evacuare a aerului incarcat cu vapori poate contribui la diminuarea condensului aparut pe tavan.

            Daca la pereti poate fi o problema spatiul pierdut, la tavan cred ca lucrurile stau putin diferit.

            Comentariu

            • marcarlan
              Incepator
              • 27.iun.2011
              • 1

              #7
              Eliminarea cauzelor aparitiei condensului si igrasiei

              Buna.
              Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu anul trecut.
              Sfatul meu este ca dupa ce cureti zonele afectate de igrasie ( cu solutii antimucegai) sa realizezi o izolatie pe interior a tavanului si a peretilor dinspre exterior. eu de exemplu am folosit un material nou de izolatie, aktivtherm, care este practic un glet termoizolant. Izoleaza foarte bine, nu mai lasa sa se piarda caldura in exterior, ci o pastreaza in interiorul camerei. Sfatul meu e sa nu pui polistiren la interior...crede-ma, iti apare igrasia in scurt timp din nou.

              Bafta

              Mesaj editat de PowerMC
              Atentie la mesajele publicitare!

              Comentariu

              • popmircea
                Incepator
                • 18.nov.2011
                • 1

                #8
                Igrasie pe tavan la ultimul etaj, bloc cu acoperis

                Buna ziua.
                Am cumparat recent un apartament intr-un bloc de caramida construit in 1960. Apt. e la etajul 3/3, blocul are acoperis. Apartamentul are geamuri termopan si 3 pereti exteriori izolati pe exterior cu polistiren expandat de 10cm. Temperatura medie in apt. e de 19-20gr. Centrala imi voi pune abia la primavara. De cand a inceput sa fie frig afara, mi-au aparut pete de mucegai pe tavan de-a lungul peretilor izolati. In aceste zone, tavanul e umed si rece, spre deosebire de centrul camerei, unde tavanul are cam aceeasi temperatura cu a peretilor izolati.
                Dezumidificatorul de la Ceresit e ineficient in cazul meu, la fel ca si toate solutiile pe baza de clor pe care le-am incercat pana acum.
                As incerca sa izolez local podul (doar in lungul peretilor exteriori) o rama cu latimea de 50 cm ar acoperi suprafata cu igrasie. Nu stiu insa care este cea mai buna solutie in acest sens.

                Va multumesc anticipat pentru orice idee

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15093

                  #9
                  Daca aveti acoperis puteti aplica foarte usor o izolatie din polistiren expandat pe toata suprafata apartamentului sau daca nu doriti acest lucru puteti merge pe o izolatie perimerala dar ceva mai lata decat cei 50cm, de exemplu 1 m pentru a depasi zonele de influenta termica din zona colturilor. Izolatia exterioara pana la ce inaltime merge fata de nivelul la care se termina peretele blocului? Daca se poate aplica izolatie astfel incat sa continuati izolatia exterioara si sa va opriti in pod, la 1 metru de fatada este foarte bine, reusiti sa izolati coltul care ridica probleme. Ca si sortiment de polistiren puteti utiliza polistirenul expandat EPS A100 de la Austrotherm.
                  Dezumidificatorul va ajuta sa reduceti umiditatea interioara insa nu poate izola puntile termice iar solutiile antimucegai curata efectele mucegaiului si protejeaza pe perioade scurte de timp, atat cat ramane activa substanta.

                  Comentariu

                  • cristi00005
                    Incepator
                    • 16.ian.2012
                    • 0

                    #10
                    am probleme cu mucegaiul , am folosit solutia aia in sticla rosie de la bizon , pe moment il arde complet dar dupa doua luni reapare iarasi. care ar fi solutia? ceva vopsea antimucegai?
                    jucarii sexuale , aparate de muls , sex shop cluj , sex sop , epilat cluj , butoni , truse de machiaj , narghilea , ceasuri silicon

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15093

                      #11
                      Este normala o astfel de situatie atat timp cat cauza problemei nu este indepartata ci doar efectul (mucegaiul).
                      Pe ce suprafete apar problemele, va rog detaliati.

                      Comentariu

                      • bulba grig
                        Membru Marcant
                        • 27.oct.2011
                        • 361

                        #12
                        Răspuns la: Igrasie pe tavan

                        Avem urmatoarea problema . Stau la casa , am o baie mare de 3/4 , in care pana anul trecut faceam cald si ACM cu un boiler pe foc de lemne . De anul acesta , am scos boilerul si am montat calorifer de 1200 si am tras reteaua de ACM din camera centralei . Tavanul din baie este facut de mai multi ani din rigips verde pe cadru , peste un strat de vata de 10 cm , dusumeaua podului , podul casei si tabla galvanizata pe casa . Geamul si usa sunt din termopan . DE CEVA VREME , pe jumatate din tavan au aparut pete de mucegai !!! De ce numai pe jumatate de tavan ? de ce acum cand am calorifer in baie? CE ESTE DE FACUT , SOLUTII !???!!! multumesc .

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #13
                          Răspuns la: Igrasie pe tavan

                          Aveti montata o folie bariera de vapori intre rigips si vata , la tavan ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 361

                            #14
                            Răspuns la: Igrasie pe tavan

                            Nu . Cum pot face asa ceva ? am spus ordinea - rigips , vata , podea pod ?

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #15
                              Răspuns la: Igrasie pe tavan

                              Problema e ca vaporii din baie au migrat in vata ; sincer sa va zic trebuie vazut cat de afectata este vata de sub gips carton , posibil ( nu bag mana in foc ) , sa trebuiasca sa schimbati si vata si astfel va trebui refacut tot tavanul .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...