Casa la cheie cu 55000 euro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mitzaem
    Incepator
    • 17.mai.2011
    • 3

    Casa la cheie cu 55000 euro

    Buna ziua,
    In aceasta toamna as dori sa incep sa imi ridic casa mea. Nu am experienta, deci sunt in cautare de sfaturi si de ce nu, de oameni care sa ma ajute.
    Bugetul meu pentru casa este de 55000 euro pentru a o aduce la cheie.
    Vreau sa fie pe 2 nivele, parter + etaj, si cam 60-70mp utili pe nivel.

    Prima intrebare a mea ar fi: in momentul de fata, cu preturile materialelor de constructii si cu mana de lucru, este posibil cu acest buget sa o ridic? Pentru ca nu vreau sa raman cu ea neterminata.
  • rcd
    Incepator
    • 24.sep.2004
    • 32

    #2
    Este greu dar nu chiar imposibil.
    Incearca sa tii volumetria cat mai simpla, fara brizbriz-uri si fara alte trasnai. Desi ai buget mic nu fa rabat de la calitate la structura de rezistenta si la acoperis. Celelalte se mai pot upgrada pe parcurs, la structura de rezistenta e mai greu si mult mai costisitor.

    Apoi la finisaje nu te arunca la finisaje f scumpe. Cumpara materiale bune si fii atent la punerea lor in opera. Chiar daca folosesti materiale mai ieftine, ele isi fac treaba pentru care au fost proiectate atat timp cat le folosesti conform instructiunilor producatorului.

    Calculeaza f bine si cumpara beton de la statie si nu folosi beton facut in curte decat la trotuare si la gard. Pune pe hartie costurile REALE pentru a malaxa 1m3 de beton in curte si ai sa vezi ca esti mai avantajat daca il cumperi direct de la statie.

    Si nu in ultimul rand fereste-te de atitudinea tipic romaneasca "merge si asa sefu, garantez eu pentru asta"
    Taranul de oras e cel mai prost animal (Parazitii)

    Comentariu

    • mitzaem
      Incepator
      • 17.mai.2011
      • 3

      #3
      Imi poate recomanda cineva o firma sau un constructor bun din Timisoara, cu care as putea discuta mai multe detalii ? Multumesc

      Comentariu

      • ics
        Membru Marcant
        • 16.sep.2009
        • 624

        #4
        in regie proprie e posibil sa te incadrezi, cu o firma nu prea
        tb sa le platesti TVA, impozit...
        indiferent cu cine o faci ia-ti un diriginte de santier priceput si de incredere: astfel eviti greseli majore de executie, umflari de preturi, evaporari de materiale...
        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

        Comentariu

        • mitzaem
          Incepator
          • 17.mai.2011
          • 3

          #5
          sunt 2 proiecte care mi-au starnit interesul.
          ceva asemanator as dori sa incerc sa ridic:

          www. proiectetip.ro/proiecte_case/detalii/187/Casa-Awstudio[/url]
          https://www. proiect-e-case.ro/proie...-casa-AW021-44

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            incearca la cateva firme sa obtii un antecalcul cu constructie "la cheie"...
            daca ti se pare acceptabil costul oferit de vreuna, inchei un contract bine pus la punct si ai scapat de griji...

            Comentariu

            • Alex_T
              Incepator
              • 15.mai.2011
              • 1

              #7
              Re: Casa la cheie cu 55.000euro

              Postat în original de mitzaem
              Buna ziua,
              In aceasta toamna as dori sa incep sa imi ridic casa mea. Nu am experienta, deci sunt in cautare de sfaturi si de ce nu, de oameni care sa ma ajute.
              Bugetul meu pentru casa este de 55.000euro pentru a o aduce la cheie.
              Vreau sa fie pe 2 nivele, parter + etaj, si cam 60-70mp utili pe nivel.

              Prima intrebare a mea ar fi: in momentul de fata, cu preturile materialelor de constructii si cu mana de lucru, este posibil cu acest buget sa o ridic? Pentru ca nu vreau sa raman cu ea neterminata.
              Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu. Eu acum ma apuc de una cu un singur nivel, fara mansarda, 85 mp utili. 55.000 de euro la cheie sunt insuficienti, dupa parerea mea, insa depinde foarte mult de proiectul ales, calitatea materialelor, echipa etc. Constructia aleasa de mine costa 45.000 de euro fara mobilier. Costul constructiei la rosu este neglijabil comparativ cu restul cheltuielilor pentru finisaje.
              Succes.

              Comentariu

              • vegabony
                Incepator
                • 24.mar.2006
                • 16

                #8
                informatie

                daca mai sunteti interesat(a) sunati : 0740712507

                Comentariu

                • dan2011
                  Incepator
                  • 15.apr.2011
                  • 2

                  #9
                  Re: Casa la cheie cu 55000 euro

                  Postat în original de mitzaem
                  Buna ziua,
                  In aceasta toamna as dori sa incep sa imi ridic casa mea. Nu am experienta, deci sunt in cautare de sfaturi si de ce nu, de oameni care sa ma ajute.
                  Bugetul meu pentru casa este de 55000 euro pentru a o aduce la cheie.
                  Vreau sa fie pe 2 nivele, parter + etaj, si cam 60-70mp utili pe nivel.

                  Prima intrebare a mea ar fi: in momentul de fata, cu preturile materialelor de constructii si cu mana de lucru, este posibil cu acest buget sa o ridic? Pentru ca nu vreau sa raman cu ea neterminata.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Admin.MC
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2005
                    • 974

                    #10
                    Re: Casa la cheie cu 55000 euro

                    Postat în original de dan2011
                    Postat în original de mitzaem
                    Buna ziua,
                    In aceasta toamna as dori sa incep sa imi ridic casa mea. Nu am experienta, deci sunt in cautare de sfaturi si de ce nu, de oameni care sa ma ajute.
                    Bugetul meu pentru casa este de 55000 euro pentru a o aduce la cheie.
                    Vreau sa fie pe 2 nivele, parter + etaj, si cam 60-70mp utili pe nivel.

                    Prima intrebare a mea ar fi: in momentul de fata, cu preturile materialelor de constructii si cu mana de lucru, este posibil cu acest buget sa o ridic? Pentru ca nu vreau sa raman cu ea neterminata.
                    Va rog sa prezentati mai multe informatii referitoare la casa pe care o promovati.

                    Comentariu

                    Procesare...