Cant ABS si rotunjire colt

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrianbodor
    Incepator
    • 18.apr.2008
    • 12

    Cant ABS si rotunjire colt

    Buna,

    Asa cum am o nelamurire in privinta canturilor de ABS, am inteles ca pot fi aplicate doar cu masini speciale dar nu stiu este cum iau masurile pentru fiecare piesa de PAL...

    sa zicem ca vreau sa fac un simplu cub de PAL, piesele le masor impreuna cu cei 2mm aferent cantului? daca laturile unei piese sunt 500x500 atunci impreuna cu acest cant masurile vor fi 504x504mm?

    Daca as masura strict la piesa de PAL atunci la asamblare marginile ar fi mai inaltate datorita cantului de ABS de 2mm.

    Referitor la a 2-a nelamurire; Am o placa de PAL care va servi ca si tablier la o masa, colturile sunt in 90 grade dar as dori sa le rotunjesc si sa aplic un cant de PVC. Cu ce se rotunjesc marginile in sfert de cerc? Pendular? dar asa nu risc sa-mi sara melamina pe partea inferioara?

    Multumesc anticipat
  • titro
    Incepator
    • 26.apr.2011
    • 12

    #2
    Masina care aplica ABS-ul face o prefrezare de 2 mm, deci tu trebuie sa dai dimensiunile finale, piesa se va taia la aceste dimensiuni, dupa care la aplicarea cantului se vor freza 2 mm inainte de aplicarea cantului

    Rotunjirea se face cu o freza cu cutit pt caneluri si cu un sablon sau cu pendularul dupa care se slefuieste cu o masina de slefuit si banda abraziva cu granulatie mica

    Comentariu

    • ChiBo
      Membru Marcant
      • 26.iul.2010
      • 506

      #3
      Postat în original de titro
      Masina care aplica ABS-ul face o prefrezare de 2 mm, deci tu trebuie sa dai dimensiunile finale, piesa se va taia la aceste dimensiuni, dupa care la aplicarea cantului se vor freza 2 mm inainte de aplicarea cantului?
      prefrezare?...........

      Comentariu

      • marius_gl
        Membru
        • 06.feb.2010
        • 197

        #4
        sa zicem ca vreau sa fac un simplu cub de PAL, piesele le masor impreuna cu cei 2mm aferent cantului? daca laturile unei piese sunt 500x500 atunci impreuna cu acest cant masurile vor fi 504x504mm?

        Daca as masura strict la piesa de PAL atunci la asamblare marginile ar fi mai inaltate datorita cantului de ABS de 2mm.
        Depinde cum vrei sa arate cubul tau! Eu las, de regula, cei doi mm in afara "nivelului" cubului, ca sa spun asa! Sunt, insa, situatii cand cantul ABS, se doreste a fi la nivel cu restul; problema e ca ramane acea fanta datorita frezarii rotunjite sau tesite a ABS-ului datorata masinii de aplicat ABS! Sincer sa fiu, pentru un client neinitiat, nu e evident acest lucru!

        Comentariu

        • mihai bonda
          Membru
          • 29.ian.2012
          • 144

          #5
          Postat în original de titro
          Masina care aplica ABS-ul face o prefrezare de 2 mm, deci tu trebuie sa dai dimensiunile finale, piesa se va taia la aceste dimensiuni, dupa care la aplicarea cantului se vor freza 2 mm inainte de aplicarea cantului

          Rotunjirea se face cu o freza cu cutit pt caneluri si cu un sablon sau cu pendularul dupa care se slefuieste cu o masina de slefuit si banda abraziva cu granulatie mica
          EU STIAM CA TREBUIE SA DAI DIMENSIUNEA FINALA MINUS PARTILE CANTUITE....corectatima daca gresesc

          Comentariu

          • andrei.mi
            Membru
            • 12.feb.2011
            • 116

            #6
            Salut.
            Masinile (profesionale) cu care se aplica ,cantul abs ,au posibilitatea sa frezeze.Deci se pot taia piesele scazind din dimensiunile finale grosimea cantului,aplicarea cantului facindu-se fara frezare prealabila (o frezare oricum se va face ,dar va fi de aprox.0.4 mm),sau se pot taia piesele fara a se scadea grosimea cantului ,dar atunci trebuie sa specificati ca la aplicarea cantului trebuie sa se prefrezeze 2 mm.

            Comentariu

            Procesare...