Amenajare cămară (debara)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cfs
    Incepator
    • 28.apr.2011
    • 44

    Amenajare cămară (debara)

    As dori sa amenajez o debara ca si spatiu de depozitare pentru diverse produse de uz casnic, cu rafturi exact pe conturul peretilor.

    Din ce material sa le fac (metalice? PAL? am inteles ca merg si din rigips)

    Se ocupa cineva cu astfel de lucrari pe aici?
    (locatie: Bucuresti)

    Multumesc de sfaturi.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2240

    #2
    Ar fi util sa postati imagini cu debaraua actuala.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • jericho
      Incepator
      • 15.dec.2010
      • 15

      #3
      merg si cu rigips insa nu prea merita munca...
      Multumesc, Mihai

      Comentariu

      • cfs
        Incepator
        • 28.apr.2011
        • 44

        #4
        pai e o debara clasica, forma dreptunghiulara, usa in partea din stanga

        As face cu rafturi metalice, dar vreau sa fie facute cat mai aproape de conturul debaralei

        daca se ocupa cineva cu astfel de lucrari, sau imi poate spune de unde sa cumpar cele necesara, il rog sa posteze aici

        Multumesc

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1228

          #5
          Postat în original de cfs
          As face cu rafturi metalice, dar vreau sa fie facute cat mai aproape de conturul debaralei
          ai intrebat la magazinele din zona ta?

          eu am dat comanda la un magazin cu masurile, nr. de rafturi, profil conform cu greutatea dorita, alea alea si asa l-au facut
          este din metal, asamblare fara suruburi

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12200

            #6
            Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

            Din experienta dvs , niste polite de rafturi ( 145x50 ) metalice , cornier laminat 25x25x3 si " fund " din osb de 10 , rezista fara sa se lase ???
            Pe rafuri vor fi diferite materiale si scule sau chestii de camara !!! .
            Ideea este sa nu fiu nevoit sa impart in doua deschiderea de 145 .
            Cel care va suda " obiectul " spune ca rezista ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

              Depinde de greutatea care va sta pe ele , ca sa nu aveti surprize : puneti sa sudeze un platband vertical , sudat de fiecare polita la jumatatea distantei ( 145/2 ) pe partea exterioara a laturii lipite de perete ( si in fata daca nu va deranjeaza desi nu e neaparat ), acest platband sudat are rolul de a mentine distanta intre polite ajutand la consolidarea lor .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12200

                #8
                Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                Postat în original de coby
                Depinde de greutatea care va sta pe ele , ca sa nu aveti surprize : puneti sa sudeze un platband vertical , sudat de fiecare polita la jumatatea distantei ( 145/2 ) pe partea exterioara a laturii lipite de perete ( si in fata daca nu va deranjeaza desi nu e neaparat ), acest platband sudat are rolul de a mentine distanta intre polite ajutand la consolidarea lor .
                Nu pot sa estimez greutatea dar mai bine sa fiu prevazator . Si meseriasul mi-a spus ca va suda un platband pe jumatate , pe spate . Problema este daca sa las in fata deschis , sudez inca un rind de picioare la jumatate sau maresc cornierul si ramine polita deschisa ?!
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #9
                  Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                  Depinde iar cu ce anume umpleti rafturile daca sant voluminoase si grele , atunci va trebui un cornier mai sanatos ceva de 4-5 mm grosime ca sa nu sudati "picioare " in fata .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12200

                    #10
                    Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                    Imi pierd timpul de pomana si-mi macin nervii fara rost . M-am dus sa cumpar material si doar inspiratia m-a facut sa masor grosimea cornierului ...2,2 fata de 3,0 afisat . Bip, bip ...si am plecat dar am " cotit " si proiectul .
                    Costul fierului , osb pt polite si laterale , vopsea , suruburi , manopera mea , stresul + timpul , ma costa mai mult decit ce-am gasit : rafturi din pal , SH dar stare buna . Doua rafturi , din care unul va fi modificat , ma costa cu tot cu transport si manopera sub prima varianta si cu minim de stres . Revin cu poze cind va fi gata .
                    ....si pt garaj am avut un proiect asemanator si m-am scos cu niste rafturi cumparate , la un pret super ok .... de aici si ideea !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #11
                      Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                      as fi vrut sa va sugerez altceva , dar nu ati cerut alternativa
                      exista in magazinele de bricolaj niste sisteme simple metalice - niste rigle metalice cu gauri specifice pt suporti de polite din metal care se aplica pe perete ( pe verticala ) si in ele se fixeaza suportii metalici care s de diferite adancimi in functie de ( adancimea spatiului ) , ca si cost is f convenabile. Se preteaza in garaj de minune , poate nu toate politele trebuie la aceeasi adancime ( latime ) .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • FilipT
                        Membru Marcant
                        • 15.feb.2009
                        • 695

                        #12
                        Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                        Postat în original de coby
                        as fi vrut sa va sugerez altceva , dar nu ati cerut alternativa
                        exista in magazinele de bricolaj niste sisteme simple metalice - niste rigle metalice cu gauri specifice pt suporti de polite din metal care se aplica pe perete ( pe verticala ) si in ele se fixeaza suportii metalici care s de diferite adancimi in functie de ( adancimea spatiului ) , ca si cost is f convenabile. Se preteaza in garaj de minune , poate nu toate politele trebuie la aceeasi adancime ( latime ) .
                        Ceva link sau poza ne puteti arata? Ma intereseaza si pe mine aceasta solutie.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #13
                          Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                          habar n am cum le zice dar maine dau o fuga la praktiker si le fac o poza si voi posta si denumirea lor , promit
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12200

                            #14
                            Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                            Postat în original de coby
                            as fi vrut sa va sugerez altceva , dar nu ati cerut alternativa
                            exista in magazinele de bricolaj niste sisteme simple metalice - niste rigle metalice cu gauri specifice pt suporti de polite din metal .........
                            La stiu si le-am studiat . Ca pret nu sint chiar convenabile , si sistemul este gen -polita - iar eu vreau gen dulap , cu fund si laterale ...
                            Pt garaj am gasit 4 rafturi metalice identice dar mai inguste si le-am sudat doua cite doua ( fata in fata ) si intre ele , apoi am pus niste policarbonat ( il aveam ) la spate si laterale . S-a incadrat la mare fix si este rezistent . Urmeaza sa fac rost de niste cutii de plastic pt a face amenajarea finala .
                            * poze cind va merge incarcarea !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #15
                              Răspuns la: Amenajare cămară (debara)

                              Ceea ce mi a placut la sistemul acela e ca poti sa pui diferiti suporti chiar si pt o unealta de exemplu si poti regla cand vrei distanta intre polite pretul il voi comunica maine cu amanunte , dupa ce ma duc sa le vad
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...