Racord PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • o7idiu
    Incepator
    • 05.iun.2011
    • 4

    Racord PVC

    Am dat de un mare impas in refacerea instalaltiei de canalizare a apelor menajere si sper ca pe acest forum sa ma poate ajuta cineva. Impasul consta in faptul ca nu stiu cu ce ma pot lega la restul de teava de pvc (110), care se termina in ghena principala. Trebuie sa scot bucata de teava de 4 cm, care a mai ramas, din racordul de tip T al ghenei??- daca da cum?(respectivul racrod este lipit si sudat termic de restul instalatiei). O mufa cu duble elastometre nu mai se poate prinde de cei 15 mm care au mai ramas descoperiti....in cazul unui conector pvc de trecere 100/110 exista si adezivi speciali pt lipirea unor astfel de tevi?

    Multumesc anticipat!
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Trebuie sa scoti acea bucata de teava ramana pe ramificatie.
    Am avut si eu o situatie de acest gen la una din bai, am facut astfel:
    -cu o panza de ferestrau am crestat bucata de teava ramasa, pe interior, in 3-4 locuri
    -cu o surubelnita destul de subtire si rezistenta am inceput sa slabesc (eventual bati usor cu un ciocanel) lipitura realizata cu codez intre ramificatie si bucata ramasa - reusind sa dezlipesc cele doua parti pe bucati, aici trebuie mare atentie sa nu fortezi prea tare si sa spargi peretele ramificatiei, daca este foarte veche poate fi casanta
    -am reusit sa scot partea ramasa la interior si am introdus o teava nou pe care am lipit-o cu codez
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • o7idiu
      Incepator
      • 05.iun.2011
      • 4

      #3
      mersi mult..am sa incer maine si optiunea ta..ma mai gandeam la o varianta cu un racord 100/110dar cred ca ma complic..revin cu poze!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • o7idiu
        Incepator
        • 05.iun.2011
        • 4

        #4
        app..am mai primit un sfat de la cineva sa incerc sa incalzesc lipitura cu o flacara..oare se inmoaie codezula ala la cald??

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Acel racord are diametrul exterior mai mic decat ai tu la interiorul la ramificatia cu mufa ramasa.
          Poti incerca si cu sulflanta insa nu cred ca se intampla ceva deosebit.
          Codezul vechi este casant, cu alte cuvinte este posibil sa nu adere foarte bine la cele doua suprafete de PVC ci mai mult tine piesele presate.
          Cu sulfanta ai grija sa nu deformezi ramificatia din PVC, este sensibila la caldura excesiva.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de o7idiu
            app..am mai primit un sfat de la cineva sa incerc sa incalzesc lipitura cu o flacara..oare se inmoaie codezula ala la cald??
            Am desfacut asa ceva , de n ori . Se foloseste o lampa cu gaz : se incalzeste usor si apoi cu o surubelnita se deformeaza si desface teva din interior . Cu calm si rabdare , functioneaza .
            Daca din greseala sau prea mult zel deformati si mufa , o curatati dupa racire , de materialul ramas lipit ,o incalziti si o calibrati apoi cu o teava noua .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              #7
              metoda uzuala este cu lampa cu gaz cum s-a spus si mai sus, in mod normal nici nu ar trebui sa fie lipita acolo, ar trebui sa aibe o garnitura de cauciuc dar probabil ca este un model diferit

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Tevile vechi din PVC nu aveau garnitura ci erau lipite la imbinari.
                Eu unul nu am avut lampa cu gaz si nu cred ca orice are asa ceva.
                Daca utilizati lampa, aveti grija sa nu ardeti/coaceti teava (daca nu aveti experienta).
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #9
                  Postat în original de VYS
                  Daca utilizati lampa, aveti grija sa nu ardeti/coaceti teava (daca nu aveti experienta).
                  corect, flacara trebuie miscata tot timpul

                  in cazul dat se poate incalzi interior

                  Comentariu

                  • o7idiu
                    Incepator
                    • 05.iun.2011
                    • 4

                    #10
                    Am rezolvat astazi dupa 1 ora de migaleala dar am reusit sa scot piesa .
                    Initial am taiat piesa la fata racordului din ghena. Ulterior, am folosit o dalta subtire de 5 mm si lunga de 7 cm, confectionata dintr-un spaclu, cu care am batut intre cele doua tevi milimetru cu milimetru, de jur imprejur. Cu migala am reusit sa sparg lipitura de CODEZ (adezivul cu care erau lipite). La sfarsit am crestat teava interioara intr-un singu loc pe lungime, si piesa de 4 cm a iesit ff usor.
                    Am evitat sa folosesc flacara pt k nu stiu cat de casant este PVC-ul ghenei.

                    Comentariu

                    • dumitrescu
                      Membru marcant
                      • 14.sep.2008
                      • 330

                      #11
                      Am evitat sa folosesc flacara pt k nu stiu cat de casant este PVC-ul ghenei.[/quote]

                      PVC-ul este casant rece nu atunci cind il incalzesti.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de dumitrescu
                        Am evitat sa folosesc flacara pt k nu stiu cat de casant este PVC-ul ghenei.

                        Ati riscat cu " ciocanitul ' dar bine ca s-a rezolvat . Pt remedierea problemei va trebui sa folositi tot teava PVC lipita, in continuare , sau macar un stut PVC lipit apoi PP cu garnitura .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        Procesare...