Cum realizez o canalizare exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • [Wanted]
    Incepator
    • 18.iun.2011
    • 9

    Cum realizez o canalizare exterioara

    Buna ziua,

    Am si eu o intrebare la dumneavoastra ... am construit o casa si o fosa exact cum este in planul de mai jos

    Vreau sa stiu cum realizez canalizarea exterioara .. ce materiale trebuie folosite ... la cat se sapa santul ... la ce adancime , ce inclinatie, daca cumva se pune nisip in sant ?? pietris ?? se izoleaza conducta ?? trebuie facut camin ??


    Mentiozez ca in planul atasat linile albastre de la baie si bucatarie arata iesirile canalizarii din fundatie ( vreo 80cm sub pamant)
    Fișiere Atașate
  • [Wanted]
    Incepator
    • 18.iun.2011
    • 9

    #2
    Am atasat un plan mai exact ... raportat cat de cat la dimensiunile dintre fosa / casa
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Plecand de la punctul de iesire din fundatie, cei ~80 cm, trebuie sa realizati trasuel de legatura la fosa dvs.
      La fosa aveti o anume cota la care trebuie sa ajungeti, sper sa fie suficienta pentru a avea o panta a traseului ce poate fi de maxim 2% adica vom creste adancimea de pozare cu maxim 2cm pe fiecare metru al canalizarii. Mai exact, la o lungime de 10m a traseului vom cobori cu maxim 20cm.
      Va trebui sa achizitionati teava de canalizare pentru exterior de 110 sau 125mm in functie de cum aveti fosa si iesirea din casa, o ramificatie pentru a lega traseul ce vine de la bucatarie.
      Se sapa santul, se adauga un strat de pietris si nisip apoi se pozeaza respectand panta pe tot traseul.
      Nu este necesar nici un fel de izolatie pentru conducta, se va afla sub adancimea de inghet.

      Comentariu

      • bilyirita
        Incepator
        • 26.sep.2004
        • 13

        #4
        Salutare!
        Sunt in aceeasi situatie si vreau sa va intreb: are ceva daca e diferenta de elevatie e mai mare intre casa si fosa?La mine casa e cu vreo 2m mai sus decat fosa si, bineinteles si la mine bucataria e in alt colt al casei

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Este mai rau daca nu avem diferenta de nivelintre cele doua puncte, iesirea din casa si fosa.
          Diferenta de nivel se calculeaza intre punctul de iesire al tevii de canalizare din fundatie si intrarea in fosa, nu intre cota elevatiei casei si fosa. pe zona elevatiei traseul canalizarii poate fi vertical.

          Comentariu

          • cik
            Membru
            • 13.iun.2006
            • 181

            #6
            Va salut!

            Am o intrebare referitor la o racordare pentru canalizare. Nu am vrut sa deschid alt topic.
            Locuiesc la casa, iar prin curte, prin fata casei mele trece teava de 110 al unchiului meu. Doresc sa fac o baie si sa ma racordez la conducta lui. Ca sa trag separat ar insemna sa sparg vreo 5 m prin curte pana la canalizare. M-am interesat si nu exista racord tip ''ȘA'' pentru aceasta dimensiune.
            Daca tai din teava, cum montez ramificatia?
            Cum ar trebui sa ma racordez la aceasta conducta, incat sa nu creez probleme unchiului meu?

            Va multumesc!
            Seara buna!

            Comentariu

            • cik
              Membru
              • 13.iun.2006
              • 181

              #7
              Va salut!

              Am rezolvat. Am folosit doua imbinari care le-am tras peste conducta. O sa atasez poze.


              Numai bine!

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #8
                Varianta cu sa de bransament nu merge datorita dimensiunii tevii de canalizare, a ramas doar varianta utilizarii ramificatiilor si observ ca deja ati rezolvat problema.
                Asteptam poze side talii de la executia lucrarii, felicitari pentru reusita.

                Comentariu

                • lauradum2002
                  Incepator
                  • 16.iun.2007
                  • 2

                  #9
                  efectuare canalizare exterioara

                  buna ziua.
                  locuiesc intr-o casa a unei intreprinderi care are canalizare proprie (fosa septica).suntem 6 familii si avem apartamentele la parter pe lungimea casei. distanta de la casa la fosa este de 50 m . prin fata casei se face un sant de 80 cm adancime pentru schimbarea conductei de apa .in curtea intreprinderii exista si canalizare care este legata la canalizarea orasului . odata cu saparea santului pt schimbarea conductei de apa vrem sa ne legam la aceasta canalizare . distanta de la casa la canalizarea intreprinderii este de 150 m . vreau sa ma ajutati cu detalii , in sensul ca ma intereseaza sa stiu ce fel de teava sa folosim , cat de adanc ar trebui sa fie santul , cat de dese ar trebui sa fie caminele de vizitare si ce inclinare maxima se admite pe asa o distanta . va multumesc .

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Traseul de canalizare va fi unul drept sau necesita schimbari de directie?
                    Ce diferenta de nivel este intre punctul de racord la canalizare si parterul casei respective?
                    Aveti cateva date mai sus.

                    Comentariu

                    Procesare...