CENTRALA PE RUMEGUS

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cghiteanu
    Incepator
    • 06.mar.2006
    • 2

    CENTRALA PE RUMEGUS

    STITI CUM AS PUTEA CONSTRUI O CENTRALA PE RUMEGUS? nu imi permit sa cumpar una si as dori sa o construiesc singur. Aveti ceva schite sau exemple? as vrea sa fac una sa fie cat de cat automatizata
    RAMUS
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #2
    centrala pe rumegus

    e cam dificil dar nu imposibil.
    cum rezolvi problema cu alimentarea sobei deoarece se face pe la partea superioara cu acel cazan in care se taseaza rumegusul?
    cred ca sa-r putea concepe o serpentina pe cosul de fum.
    in cat timp arde o incarcatura de rumegus?
    cred ca ceva in genul boilerului pe lemne dar,partea de jos sa fie tip sertar ca astfel sa se poata face alimentarea.
    sa mai "auzim"si alte idei!
    KATA

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      CENTRALA PE RUMEGUS

      Marturisesc faptul ca am fost impresionat de altruismul domnului care doreste sa se aventureze sa-si construiasca singur o centrala termica pe rumegus!
      Nu este nici simplu si nici lipsit de greutati. Acest fapt mi-a amintit de o situatie similara pe care am intalnit-o cu multi ani in urma!
      Am vazut de mult (la inceputul anului 1980), la un "Minitehnicus" extrem de ingenios, o centrala termica pe rumegus. Omul isi confectionase din tabla de 1mm niste cilindrii cu diametru de 600 mm si inaltimea de 1200 mm, pe care ii umplea cu rumegus. Procedeul de umplere era un ritual intreg, deoarece fixa la inceputul operatiunii o teava cu diametru de 100 mm in centrul cilindrului de alimentare si turna rumegus, pe care il tasa cu un fel de mai (daca stiti ce este acela). Rezulta astfel un corp "solid", al carui canal interior permitea realizarea tirajului si intretinea arderea, in final ramanand un faras de cenusa. Operatiunea era destul de laborioasa si dura ceva timp, dar el isi pregatea in fiecare dimineata trei astfel de cilindri, care ii ajungeau pana a doua zi de dimineata pentru incalzirea casei lui. Focarul de ardere al centralei lui era sub forma unui godin, iar deasupra acestuia montase cazanul pentru apa ce constituia agentul termic. Aceasta apa era circulata prin instalatie cu o pompa de curent continuu, alimentata de la un acumulator auto, asistat de un redresor tampon. A procedat astfel, pentru a preveni orice problema provocata de oprirea tensiunii de retea si care i-ar fi putut cauza distrugerea centralei in astfel de situatii.
      Deasupra cazanului principal amenajase si un cazan secundar, care avea rolul de producere a apei calde menajere (bucatarie, baie etc.).
      Automatizarile acestei centrale sunt foarte putine, ea alimentand strict radiatoarele instalatiei, reducerea caldurii in anumite camere facandu-se prin inchiderea partiala a robinetilor, dar ce pretentii am putea avea de la o astfel de instalatie?!?... Totusi, randamentul este foarte bun, sistemul fiind destul de economicos. Singurul dezavantaj este acela ca daca doresti sa opresti o astfel de centrala, trebuie sa scoti cilindrul-cartus, ceea ce este si dificil, ... si riscant, tinand cont de faptul ca arde cu o temperatura foarte inalta, iar in acest cilindru este de fapt o masa incandescenta care poate cadea prin gaura de 100 mm de la baza.
      Din pacate, realizatorul acestei instalatii, care la vremea respectiva a facut multa valva in zona, acum nu mai este! Se "odihneste" de multi ani, dar interesant este faptul ca aceasta centrala functioneaza si astazi in judetul Teleorman!!!
      Am scris acest mesaj din doua motive:
      - primul, pentru a-l incuraja pe domnul care doreste sa realizeze singur acest lucru si
      - al doilea, ca pe un modest omagiu adus celui care, fara nici un fel de studii de specialitate, folosindu-si doar priceperea si imaginatia, a reusit sa realizeze cu multi ani in urma un sistem de incalzire care i-a supravietuit cu mult!....
      Succes domnule si fiti convins ca nu sunteti singur!!!
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Acest sistem de cazan cu rumegus l-am vazut in Ardeal la un timplar ungur
        care folosea aceasi tehnica amitita de domnul Balan.Parerea mea este ca-n
        secolul XXI nu mai este oportuna aceasta idee,sa nu inventam ce alti au facut-o deja.Eu va sfatuiesc sa luati legatura cu firma FALEX din Aiud care
        construiesc centrale pt.rumegus cu un randament f.bun si care va vor da
        toate amanuntele.www.folex.ro

        Comentariu

        • dumig
          Incepator
          • 28.mai.2006
          • 4

          #5
          centrala pe rumegus

          Am vazut la o fabrica de prelucrare a lemnului o centrala pe rumegus ,totul era automatizat ,dar cred ca se poate face . In mare , era alcatuita dintrun siloz, in care se colecta rumegusul ,de aici rumegusul era dozat cu ajutorul unui melc si pulverizat in focar .Controlul temperaturi se facea prin marirea vitezei melcului si prin modificarea tirajului inchizand sau deschizand usita cenusarului si a unei clapete de cos .Gazele arse treceau prin mai multe tevi si incalzeau apa care era apoi folosita la incalzirea a 2 camere de uscare ,a halei de productie si a birourilor.

          Comentariu

          Procesare...