Camin put ingropat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • stefan19
    Incepator
    • 22.mai.2007
    • 1

    #31
    Răspuns la: Camin put ingropat

    Foarte elegant montajul, vreau si eu sa fac la fel ! Submersibila alimenteaza liber un bazin de acumulare, deci nu este nevoie de camin pentru ansamblul hidrofor. Solutia este excelenta !

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1551

      #32
      Răspuns la: Camin put ingropat

      Bazinul de acumulare unde este amplasat si cum functioneaza in contextul instalatiei interioare de apa? Nu va fi camin pentru echipamente daca la interior avea o camera tehnica insa va trebui sa amenajam teava putului pentru a fi inchisa si protejata de factori externi. Apa din put trebuie sa fie ferita de contaminare si sa putem interveni la instalatie, daca va fi o problema de mentenanta/reparatie.

      Comentariu

      • Alex78
        Incepator
        • 06.ian.2008
        • 3

        #33
        Răspuns la: Camin put ingropat

        Postat în original de Consultant sanitare
        Arata bine si este foarte fin montajul. Sa speram ca rezista fara probleme . Ar trebui totusi sa protejati imbinarea si sa adaugati un strat de piatra pentru drenaj si sa o imbracati in geotextil. Montarea efectiva cum a fost?
        Eu am pus nisip peste teava. Am sapat la 1 metru ca sa nu am bucurii cu inghetul. Montajul a fost foarte usor. Trebuie confectionata o scula din tevi pentru coborat adaptorul (gasiti pe youtube).

        Comentariu

        • Alex78
          Incepator
          • 06.ian.2008
          • 3

          #34
          Răspuns la: Camin put ingropat

          Postat în original de Consultant sanitare
          Bazinul de acumulare unde este amplasat si cum functioneaza in contextul instalatiei interioare de apa? Nu va fi camin pentru echipamente daca la interior avea o camera tehnica insa va trebui sa amenajam teava putului pentru a fi inchisa si protejata de factori externi. Apa din put trebuie sa fie ferita de contaminare si sa putem interveni la instalatie, daca va fi o problema de mentenanta/reparatie.
          Acest sistem implica camera tehnica. Eu imi fac casa de la zero si am prevazut camera tehnica de la inceput. Contructorul mi-a lasat prin fundatie o teava PEHD de 40 care duce din camera tehnica spre zona unde este putul. Prin aceasta teava am bagat teava de 32 care duce la put. Pompa este in sistem hidrofor.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          Procesare...