Hidroizolare camin

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • taz21
    Membru
    • 20.feb.2006
    • 297

    #16
    Re: membrana bituminoasa

    Postat în original de crib
    buna seara : as vrea sa stiu daca este necesar sa hidroizolez un camin pentru hidrofor cu dimensiunile 1.5 metri . :
    Doar daca este pe langa un rau, sau apa e la 2m adancime
    Postat în original de crib
    da, caminul este din beton . deci poat pune orice membrana pentru ruperea capilaritatii .si este necesara si lipirea la cald sau doar asezarea pe beton si apoi zidaria peste ea ?
    Ori este hidroizolare, adica membrana se pune pe exteriorul caminului, ori este strat de rupere a capilaritatii si se pune orizontal, daca vrei sa zidesti ceva pe camin

    Comentariu

    • crib
      Incepator
      • 07.apr.2007
      • 21

      #17
      da , pinza freatica e sus . Caminul e un lucru , trebuie hidroizolat , e inafara casei si stratul de rupere a capilaritatii e pentru zidarie ( casa ) pe care o execut in acelasi timp .
      Multumesc

      Comentariu

      • gigi35
        Incepator
        • 24.ian.2007
        • 14

        #18
        Hidroizolare interioara la un camin de hidrofor

        buna ziua,
        am realizat o aductiune de apa cu ajutorul unui hidrofor montat intrun camin exterior.
        Acest camin cu dimensiuni de 1.2 x 1.4 x 1.0 este facut din beton izolat la exterior cu polistiren de 5cm.
        Problema este ca in perioadele de ploaie imi apare o infiltratie de apa prin beton si se aduna in jur de 10 cm de apa in 24 de ore.
        Ce solutie de hidroizolare interioara as putea folosi?

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3526

          #19
          un sistem de hidroizolatie interioara este mai dificil, mai degraba incercati un sistem de drenare a apei din jurul caminului!!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #20
            Hidroizolarea exterioara este sfanta.

            Comentariu

            • gabrielk
              Incepator
              • 30.iul.2009
              • 5

              #21
              Reparatie camin hidrofor

              Salutare,
              am nevoie de un pic de ajutor cu niste raspunsuri. In primavara aceasta am facut cateva investitii in casa de la tara, printre care am refacut si instalatia baii + renovare. Alimentarea cu apa se face printr-un hidrofor montat intr-un camin betonat sapat la cca 1.8 m. Problema am constatat-o la ultima ploaie serioasa, cand am ridicat capacul caminului am observat ca hidroforul era acoperit de apa. Norocul meu ca nu s-a intamplat nimic. Am facut ceva cercetari si am gasit cateva gauri semnificative in peretii caminului. Intr-un final pun si intrebarea: cu ce as putea sa repar, lucrarea vreau sa o fac eu, astfel incat apa sa nu se mai infiltreze. o alta problema este legata de fundul caminului, unele persoane recomanda sa nu betonam, sa umplem cu nisip pentru a se scurge condensul.
              multumesc anticipat pentru raspunsuri.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #22
                Daca nu este betonat si izolat este posibil sa va treziti cu apa din sol in camin.
                Prinderea hidroforului pe o placa de beton este mai facila.
                Cumau aparut acele gauri? Deficiente la turnare? Umpeltile cu mortar rapid de reparatii si ar fi bien sa existe o hidroizolatie exterioara a caminului.
                Pentru a nu aparea condens se izoleaza capacul de acces si se lasa o gura de aerisire a caminului.

                Comentariu

                • gabrielk
                  Incepator
                  • 30.iul.2009
                  • 5

                  #23
                  Intradevar problema se datoreaza unei turnari defectuoase, cofragul a fost unul improvizat, izolatie exterioara nici nu s-a pus problema, eu habar n-aveam de asa ceva, iar mesterul nu a spus nimic. In fine, ce a fost a fost. Apa se scurge din sol, eu m-as pricepe sa ii mai da o tencuiala de reparatie dar nu cunosc materialele. Ce ma duc sa cumpar si cam cat? Caminul are 1.2/1.2/1.8.
                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • ombun
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 569

                    #24
                    -daca va referiti la materiale pentru a-l repara , eu am folosit Aquafix de la Iso..at !
                    -alta solutie ar fi : in interiorul caminului introduceti cateva tuburi de beton de diametru 1 m (eu am cumparat doar 2 buc cu inaltimea de 0.5 m) pe care o sa aveti posibilitatea sa le si izolati pe ext...dupa care umpleti spatiul dintre caminul vechi si cel nou cu...pamant (cred ca 3 tuburi v-ar ajunge: eu am cumparat cu 60 ron bucata). :P
                    vreau sa fac o casa !

                    Comentariu

                    • gabrielk
                      Incepator
                      • 30.iul.2009
                      • 5

                      #25
                      tuburile de beton nu mai sunt o optiune pentru ca am turnat si un capac de beton, caruia i-am lasat o usa de vizitare. am sa incerc sa repar eu cu materialul recomandat, sincer nu ma astept sa fie atat de complicat, repet inundatia a fost dupa o serie de ploi f serioase, au mai fost ceva ploi de atunci, nu chiar asa de puternice, care nu au avut acelasi efect.
                      multumesc pentru raspunsuri.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #26
                        Ploile au patruns in camin prin capac sau prin sol?

                        Aveti o poza cu caminul?

                        Comentariu

                        • gabrielk
                          Incepator
                          • 30.iul.2009
                          • 5

                          #27
                          ploile au patruns prin sol, am cateva gauri mai mari pe acelea vreau sa le acopar, practic o sa incerc o tencuiala suplimentara cu aquafix cu insistare unde vad ca e mai grav.

                          Comentariu

                          • ombun
                            Membru Marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 569

                            #28
                            ..dupa cum recomanda cei de la aquafix, tr aplicata aceasta tencuiala dinspre ext spre int....
                            vreau sa fac o casa !

                            Comentariu

                            • gabrielk
                              Incepator
                              • 30.iul.2009
                              • 5

                              #29
                              Si atunci care ar fi solutia? Ciment simplu pentru a repara si atat? Mai mult cred ca m-am zapacit! Nu credeam ca am pus o intrebare asa grea. Oarecum imi trebuia un raspuns simplu si gata genul: iti trebuie aia ca sa repari si gata!
                              Multumesc oricum

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #30
                                Deci pe exterior nu este posibil de izolat pentru ca ati turnat betonul doar cu cofrag interior iar exteriorul este denivelat.
                                Cea mai simpla varianta este repararea zonelor cu defecte din interior.
                                Turnarea unei placi de beton pe fundul caminului cu hidroizolatie sub ea.
                                Daca mai apare apa, se poate aplica o solutie hidro la interior dar este prematur deocamdata si in caz de nevoie se poate aplica ulterior.
                                Asigurati etanseitatea capacului de acces si o aerisire a caminului.



                                P.S. Vi se pare complicat ca nu va raspundem insa ar trebui sa va puneti in pozitia noastra si sa vedeti ca nu avem atatea amanunte cate cunoasteti dvs., de la fata locului.
                                Daca gresim un raspuns poate fi si datorita neintelegerii situatie exacte din teren.

                                Comentariu

                                Procesare...