Hidroizolare camin

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15118

    #76
    Răspuns la: Hidroizolare camin

    Postat în original de cipin85
    Salut,

    Am ramase 2.5 butoaie de 200 litri de balast. A fost folosit pentru realizarea unei centuri de gard.

    Din cate mi-am dat eu seama..la o placa de 5 cm si un tavan de 10 cm de 1.6*1.6 as avea nevoie de 0.4 m3 beton, adica (calculat la o reteta de B200):
    120 kg ciment
    750 kg balast - 0.58m3
    72 l apa
    Deci balast am chiar la limita pentru beton.
    Mai ramane sa fac rost de pietris. In ce strat trebuie pus pietrisul pe fundul caminului?
    Multumesc,
    Dupa cum am zis, conteaza cat nisip si piatra este in balastul respectiv. Asta dvs. stiti. Calitatea B200 are 320kg ciment / mc, adica 128kg ciment la 0.4mc
    Tot pentru 1 mc trebuie 0.63 mc sort (~1 tona sau 210 lopeti) si nisip circa 0.74mc (962kg sau 223 lopeti).
    Stratul de pietris sub placa va fi de minim 5cm, adica 1.2x1.2x0.05=0.072mc sau 0.1mc(160kg) daca luam in calcul o marja de siguranta pentru ca acesta trebuie tasat si mai intra in pamant putin. Apa se adauga dupa cum este umiditatea agregatelor, mai multa sau mai putina, teoretic 190litri /mc.

    Comentariu

    • cipin85
      Incepator
      • 06.mar.2017
      • 22

      #77
      Răspuns la: Hidroizolare camin

      Salutari,

      Am ajuns si eu la zona de turnat beton pe fundul caminului.

      Am facut groapa, am pus cam 8 cm (in unele parti mai mult) de pietris.

      Acum maine vreau sa pun folie pe peretii si fundul gropii (deasupra pietrisului deci) si sa pun niste plasa de buzau si sa torn 8-10 cm de beton, facut de mine in roaba dupa reteta B200.

      Inainte de asta am sa las si eu intr-un loc o groapa de vreo 20 cm diametru in care pun pietris ca sa fie scurgere.

      Sunt corecti pasii astia?

      Vreau sa mai intreb ceva pt ca am vazut pe un blog la cineva care a facut asa. Se poate ca peste pietris sa incep sa zidesc direct boltarii si dupa ce e gata zidaria sa torn betonul? Nu se lasa boltarii aia? N-ar fi mai rezistent sa torn betonul si apoi sa zidesc?


      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WP_20170410_013.jpg  Afișări:	787  Mărime:	265,7 KB  ID:	628124 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WP_20170410_014.jpg  Afișări:	881  Mărime:	225,3 KB  ID:	628125

      Intre timp m-am apucat eu de facut amatoriceste:

      Am pus folie peste pietris - folia e in 2 straturi, asa cum am cumparat-o
      Am pus niste plasa ramasa de la gard - in 2, 3 sau 8 straturi ca era subtire
      Am facut beton la betoniera - 1 parte ciment, 2.7 parti pietris, 2.9 parti nisip
      Am asezat un dreptunghi de scaduri in coltul opus tuburilor
      Am turnat betonul in strat de vreo 7-8 cm

      Dupa ce se usuca scot dreptunghiul ala, sparg folia, scot pietrisul, scot vreo 15 cm pamant si apoi bag pietrisul pana la nivelul betonului. Va fi o adancime de vreo 30 cm pietris.

      Apoi am sa ma apuc sa pun folie pe peretii caminului si de zidit boltarii.

      Va urma..
      Multumesc mult.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WP_20170411_005.jpg  Afișări:	1182  Mărime:	255,5 KB  ID:	628134 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WP_20170411_006.jpg  Afișări:	846  Mărime:	213,5 KB  ID:	628135 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WP_20170411_007.jpg  Afișări:	766  Mărime:	279,3 KB  ID:	628136 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	WP_20170411_008.jpg  Afișări:	1092  Mărime:	266,6 KB  ID:	628137

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15118

        #78
        Răspuns la: Hidroizolare camin

        Se poate in ambele feluri. Nu ar trebui sa se lase daca se taseaza pamantul si pietrisul. Este o zidarie simpla de cativa boltari, nu este o mare greutate.
        Varianta cu placa intai este mai rezistenta dar costa ceva in plus. Acim depinde si de inaltimea caminului, daca este mai mare de 4-5 boltari este mai bine cu placa inainte.

        Comentariu

        • cipin85
          Incepator
          • 06.mar.2017
          • 22

          #79
          Răspuns la: Hidroizolare camin

          @ Gemini

          Inaltimea va fi de 7 boltari.

          Am pus vreo 8 cm de pietris si vreo 8 cm (+ - in unele zone) de beton.

          Oare cat trebuie sa astept pana sa pot incepe zidaria de boltari?

          Multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15118

            #80
            Răspuns la: Hidroizolare camin

            Cateva zile sunt suficiente (3-4), daca nu ploua si este vremea frumoasa.

            Comentariu

            • Cipri1
              Membru
              • 14.aug.2012
              • 263

              #81
              Răspuns la: Hidroizolare camin

              Am probleme mari cu acest camin . Anul trecut mi s-a spart si apometrul . Cum pot sa rezolv infiltratiile astea ? Neaparat pana sa inghete apa .

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20171111_163440.jpg 
Afișări:	828 
Mărime:	232,5 KB 
ID:	629221

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15118

                #82
                Răspuns la: Hidroizolare camin

                Infiltratii pe unde anume? Detaliati modul de realizare al caminului, pare ceva improvizat.

                Comentariu

                • Cipri1
                  Membru
                  • 14.aug.2012
                  • 263

                  #83
                  Răspuns la: Hidroizolare camin

                  Deasupra membranei ( care se vede si in poza ) e turnat beton armat .
                  h 25 cm aprox .
                  l 15 cm aprox .
                  L 80 cm aprox .

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15118

                    #84
                    Răspuns la: Hidroizolare camin

                    Tot nu ne-ati lamurit cum este realizat caminul respectiv. Membrana o vedem dar in rest? Intre beton si membrana plus acel material negru ce se vede pe langa membrana...?!?!?!
                    In mod normal ar trebui etansate toate zonele pe unde apa poate intra in acest camin pentru apometru, fie ca sunt in lateral pe la strapungeri, jos sau sus.

                    Comentariu

                    • Cipri1
                      Membru
                      • 14.aug.2012
                      • 263

                      #85
                      Răspuns la: Hidroizolare camin

                      Betonul acopera membrana ( partea de sus a ei ) acolo unde se suprapune cu aceasta .

                      Materialul negru face parte din membrana .

                      Care ar fi solutia .... ?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15118

                        #86
                        Răspuns la: Hidroizolare camin

                        Nu ati raspuns la intrebarile mele, nu va pot sfatui altfel decat sa cautati zonele de infiltrare si sa le etensati. Dupa parerea mea ce se vede in foto nu este un camin de apometru etans, nici sub capacul din beton, nici cu acea membrana pozitionata pe pereti.

                        Comentariu

                        • Cipri1
                          Membru
                          • 14.aug.2012
                          • 263

                          #87
                          Răspuns la: Hidroizolare camin

                          Am ales solutia asta . Am turnat si pe latura din stanga caminului pana la 3 cm sub cota caminului existent .
                          Azi m-am uitat si tot era apa si se facea condens pe capac .
                          Am dat 4 gauri in pamant cu un fier-beton si s-a dus toata apa . Sa vedem de aici inainte .

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15118

                            #88
                            Răspuns la: Hidroizolare camin

                            Condensul este ineret si se va face mereu. El nu poate duce la acumularea de apa in caminc, pe termen lung. Prin acele gauri poate sa vina sau sa se scruga apa, depinde cum este situatia.

                            Comentariu

                            • manead
                              Incepator
                              • 01.nov.2007
                              • 52

                              #89
                              Răspuns la: Hidroizolare camin

                              Buna ziua,
                              Am in camin unde sta hidroforul.
                              Dezvoltatorul nu si-a batut capul asa ca, la orice ploaie mai serioasa se aduna si apa.
                              Are peretii, podeaua din beton.

                              Unde am identificat eu probleme:
                              - pereti - au ramas gauri probabil de la cuiele de la cofrag si gaura prin are trece cablul electric
                              - se infiltreaza prin pereti, podea.

                              Cum as putea ameliora problema? Ma gandesc ca gresia nu este o solutie.

                              Thx,
                              Dan

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15118

                                #90
                                Răspuns la: Hidroizolare camin

                                Aveti foto cu acest camin, la interior?
                                Se poate face o hidroizolare interioara si se pot etansa strapungerile. Probabil apa in cantitati mari provine de la rosturile inferioare de turnare. Gresia si alte finisaje nu sunt o solutie. Exista hidroizolatii ce se pot aplica pe interior, destul de usor.

                                Comentariu

                                Procesare...