Hidroizolare camin

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • intransingentul
    Membru Marcant
    • 26.iul.2012
    • 996

    #61
    Postat în original de DanIonita
    Am zis nu cred...nu e totuna cu "sigur". Daca vor fi voi vedea, pana acum nu am avut infiltratii pe nicaieri, nici macar dupa ploile consistente de vara "cu spume". Si daca vor fi... cata apa sa se infiltreze ?
    Daca nu au fost, de ce vor fi ?
    Totul este in regula pana acum?
    De ce nu va fi si de acum incolo?
    Poate putina apa,poate mai multa!
    Cine poate sti?

    Sunt rautacios, asa este,dar un SAMBURE DE ADEVAR il am, va rog sa vedeti doar ce este bun in mine.
    Ultima editare de Gemini; 06.ian.2016, 18:27.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • emanuel.teodorescu
      Incepator
      • 22.mar.2015
      • 64

      #62
      Răspuns la: Hidroizolare camin

      Postat în original de Gemini
      Caminul este o constructie de mica importanta si un drenaj perimetral nu are o justificare. Este o suprafata mica si nu poate fi afectat betonul din pereti de eventuala umezeala exterioara. Evident ca se poate face o hidroizolatie interioara, aceasta se poate face cu o masa minerala hidroizolanta. Va pot recomanda de exemplu Ceresit CR 65, cost sub 100 lei sacul si va mai ramane dupa ce il aplicati pe interiorul caminului. Nu aveti nevoie de materiale bituminoase la interior.
      Capacul sa fie etans si strapungerea tevilor.
      Multumesc pentru sugestii / explicatii. Foarte utile.

      Postat în original de DanIonita
      Eu am facut caminul pentru apometru vara trecuta din caramida Brickston 500/115/238mm pentru ca mi-ar fi fost foarte greu sa fac betoane si cofraje singur si as fi aruncat banii pe lemn de cofraj degeaba. ....
      Per ansamblu, o solutie interesanta. Nu am inteles exact care e treaba cu drenajul. Unde, de fapt, este facut? In plus, plasa sudata si folia nu prea se impaca. Probabil ati avut deosebita grija sa nu intepati folia.

      Comentariu

      • DanIonita
        Membru
        • 26.apr.2011
        • 121

        #63
        Răspuns la: Hidroizolare camin

        Postat în original de emanuel.teodorescu
        Per ansamblu, o solutie interesanta. Nu am inteles exact care e treaba cu drenajul. Unde, de fapt, este facut? In plus, plasa sudata si folia nu prea se impaca. Probabil ati avut deosebita grija sa nu intepati folia.
        Intr-adevar am avut grija sa nu intep folia cu plasa, am si taiat-o un pic mai mica.
        Despre drenaj am citit tot pe aici pe forum. Este facut unde vedeti acel patrat plin cu pietris. Am facut-o sa nu imi para rau pe urma ca nu am facut-o. A fost buna cand am intins cimentul , am stat in patratelul acela ; si a mai fost buna cand s-a montat bransamentul si au facut baietii o scurta spalare a conductei.... toata apa s-a scurs imediat acolo.

        Am pus folia ca sa fie o bariera. Nu am vrut sa fac o hidroizolare profesionala nici pe departe. Partea buna este ca nu am infiltratii si m-am incadrat in buget.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #64
          Răspuns la: Hidroizolare camin

          Un camin poate fi facut atat din caramida plina, caramida cu goluri, boltari, beton, piatra, prefabricat, din polietilena etc. insa in fiecare caz trebuie sa apreciem cel putin umezeala din sol, calitatea solului (permite sau nu drenarea apei?), etansarea la capac sau alte detalii ce pot afecta instalatiile.
          Un camin de apometru este mai putin pretentios decat unul pentru hidrofor, atat timp cat avem in spatiul respectiv doar un element sensibil - apometrul, acesta stand in spatiul interior, pozat aerian.
          Este ideal ca mediul sa fie perfect uscat si acest lucru tine de hidroizolarea impusa de natura solului si apei freatice.
          In caz contrar, chiar si un butoi poate fi un "adapost" pentru apometru, atat timp cat este in curte.

          Comentariu

          • cipin85
            Incepator
            • 06.mar.2017
            • 22

            #65
            Răspuns la: Hidroizolare camin

            Buna ziua,

            Trebuie sa fac si eu un camin in curte langa un put forat. Voi monta o pompa submersibila. Am vorbit cu meseriasul si mi-a spus sa fac groapa de 1.2 x 1.2 x 1.5 (L, l, h) calculand lungimea de la jumatatea tubului. Dimensiunile acelea trebuie sa ramana in interior, deci groapa trebuie sapata un pic mai mare.

            As avea nevoie de sfaturi, pentru ca am tot citit pe net dar nu am gasit care ar fi pasii de urmat.

            Care sunt pasii de urmat ca sa nu am probleme cu el? Sa zicem ca fac groapa de 1.6 x 1.6 x 1.7 ca sa ramana cate 20 cm pt pereti si sa raman la dimensiunile interioare cerute de el.

            Ce torn pe fund? E destul o placa de beton facuta de mine la mana?

            Peretii sa fie turnati din beton sau ziditi? Daca se pot face din zidarie ce material recomandati?

            Hidroizolarea din ce material se face si in ce ordine?

            Ma gandeam ca la suprafata sa se vada doar capacul, deci tavanul caminului sa fie undeva la 10-20 cm sub nivelul pamantului.

            Multumesc in avans de ajutor si sunt atent la orice detalii va mai trebuie.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #66
              Răspuns la: Hidroizolare camin

              Fundul poate fi inchis si etans, sau nu, dupa cum aveti umezeala in solul respectiv. Se poate turna un strat de beton cu o grosime de 5cm dupa ce aplicati unstrat de pietris si o folie de polietilena. Tavanul poate fi sub nivelul solului, se va hidroizola si eventual termoizola. Se poate acoperi cu pamant fara probleme. Asa cum ati spus, doar capacul de acces se va observa si va trebui sa fie peste nivelul solului cu cativa cm pentru a nu intra apa usor in camin.
              Este recomandat ca in jurul tevii de la put sa aveti putin pietris pentru a avea o gura de scurgere a apei in sol, daca nu este o problema panza freatica.

              Comentariu

              • cipin85
                Incepator
                • 06.mar.2017
                • 22

                #67
                Răspuns la: Hidroizolare camin

                Salut,

                Ma gandeam ca dupa ce fac groapa:

                1. sa torn un pic de pietris si apoi beton.
                2. sa pun un strat sau 2 de carton bituminos peste tot
                3. sa zidesc cu boltari 40 x 20 x 20
                4. sa tencuiesc (tencuiala la sac) interiorul gropii
                5. sa las si un spatiu cu petris in podea pe langa put (putul e din tuburi din alea inguste de beton)
                6. ca sa nu fie la suprafata decat capacul caminului, groapa sa includa si putul ca sa scod 1 sau 2 tuburi si sa ramana ascuns in camin
                7. cofrag pt tavan si capac
                8. hidroizolat si chiar termoizolat tavanul
                9. acoperit cu pamant
                10. montat capac.

                A. Crezi ca ar fi destul de rezistent din boltari de 40 x 20 x 20 ziditi cu adeziv pt asa ceva?
                B. Trebuie lasata o aerisire undeva sau pot cumpara capac care sa includa si asa ceva?

                Multumesc de ajutor.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #68
                  Răspuns la: Hidroizolare camin

                  2. carton ar trebui amplasat si pe exterior, pentru a proteja boltarii de umezeala din pamant.
                  8. Hidroizolarea placii peste camin si termoizolarea ar trebui realizate prin exterior si nu pe tavan camin
                  Este recomandat sa aveti o gura de aerisire intr-un colt al caminului, indiferent daca o sa utilizati un capac de camin cu sau fara gauri. Oricum se acumuleaza umezeala in camin si este de ajutor o gura de ventilatie protejata la apa, pentru a mai elimina umezeala. O puteti amplasa pe placa odata cu cofrarea, un 50/75mm.
                  Se poate realiza zidirea cu boltari, cu mortar de zidarie si nu cu adeziv. Placa peste camin trebuie armata.

                  Comentariu

                  • cipin85
                    Incepator
                    • 06.mar.2017
                    • 22

                    #69
                    Răspuns la: Hidroizolare camin

                    Salut,

                    2. M-am exprimat eu gresit. Da, ideea mea era sa pun cartonul ala peste pamant si apoi boltarii. Singura intrebare ce mai ramane e ..intai torn podeaua cu pietrisul si apoi cartonul peste tot? sau cartonul peste tot (pereti si podea) si apoi pietris si beton?
                    8. Da, clar ca pe exterior.

                    Placa este camin cat de groasa ar trebui sa fie?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #70
                      Răspuns la: Hidroizolare camin

                      Cartonul trebuie sa fie intotdeauna pe exterior, indiferent ca turnati intai pardoseala sau nu. Se poate executa zidaria in oricare varianta. Pentru cazul in care faceti intai zidarie, pardoseala se poate inchide si doar cu o sapa de egalizare. Placa peste camin poate fi de circa 8-10cm fara a avea trafic semnificativ peste aceasta.

                      Comentariu

                      • cipin85
                        Incepator
                        • 06.mar.2017
                        • 22

                        #71
                        Răspuns la: Hidroizolare camin

                        Salut.

                        Am inteles.

                        Am o mica problema..imi este greu sa fac rost de pietris. Bine..nu asta e problema..problema e ca imi trebuie putin si costa mult mai mult sa mi-l aduca acasa decat pretul pietrisului.

                        As putea renunta la pietris si peste pamant sa torn direct o placa de 10 cm de beton cu plasa ?

                        Multumesc mult de ajutor.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #72
                          Răspuns la: Hidroizolare camin

                          Pietrisul este necesar intr-un volum de circa 0.1-0.15 mc. Nu o sa aduca nimeni un volum asa mic daca va referiti la cei care adus pietris si nisip.
                          Puteti insa sa luati dvs. un sac si sa cautati o sursa in zona dvs. sau poate are vreun vecin 1- 2 roabe de pietris. Sfatul meu este sa utilizati pietris sub placa.
                          Betonul cu ce il preparati? Si pentru acesta va trebuie pietris (sort) daca il faceti la betoniera.

                          Comentariu

                          • cipin85
                            Incepator
                            • 06.mar.2017
                            • 22

                            #73
                            Răspuns la: Hidroizolare camin

                            Salut,

                            Am ceva balast ramas, dar cred ca ala ajunge doar pt beton.

                            Cred ca am sa merg eu direct la cei care vand pietris si le zic sa imi dea cativa saci pe care ii transport in mai multe randuri cu masina ca oricum tot fac drumuri zilnice la casa.

                            E ok sa folosesc balast sub placa?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #74
                              Răspuns la: Hidroizolare camin

                              Postat în original de cipin85
                              Salut,
                              Am ceva balast ramas, dar cred ca ala ajunge doar pt beton.
                              Cred ca am sa merg eu direct la cei care vand pietris si le zic sa imi dea cativa saci pe care ii transport in mai multe randuri cu masina ca oricum tot fac drumuri zilnice la casa.E ok sa folosesc balast sub placa?
                              Nu este in regula balastul sub placa. Trebuie doar sort, fara nisip. Va recomand sa calculati necesarul de piatra pentru beton pentru ca:
                              -balastul este posibil sa fie in mare parte realziat din nisip si sa nu aiba suficienta piatra;
                              -nisipul in exces duce la necesitate de crestere a dozajului de ciment si scade calitatea betonului
                              -exista posibilitatea sa gasiti pe cineva care transporta cantitati de 1.5mc si cred ca ar fi in regula pentru dvs aceasta cantitate de sort.
                              Asadar, aduceti sort si amestecati cu balastul pe care il aveti (daca acesta nu are piatra multa), sau cerneti balastul si folositi doar nisipul si piatra ce nu depaseste 16/25mm. Piatra 16-32 poate fi folosita sub placa.

                              Comentariu

                              • cipin85
                                Incepator
                                • 06.mar.2017
                                • 22

                                #75
                                Răspuns la: Hidroizolare camin

                                Salut,

                                Am ramase 2.5 butoaie de 200 litri de balast. A fost folosit pentru realizarea unei centuri de gard.

                                Din cate mi-am dat eu seama..la o placa de 5 cm si un tavan de 10 cm de 1.6*1.6 as avea nevoie de 0.4 m3 beton, adica (calculat la o reteta de B200):

                                120 kg ciment
                                750 kg balast - 0.58m3
                                72 l apa

                                Deci balast am chiar la limita pentru beton.

                                Mai ramane sa fac rost de pietris. In ce strat trebuie pus pietrisul pe fundul caminului?

                                Multumesc,

                                Comentariu

                                Procesare...