Acordul vecinului pentru autorizatie construire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cristi_N
    Incepator
    • 19.iul.2014
    • 3

    #16
    Răspuns la: Acordul vecinului pentru autorizatie construire

    salut,
    va rog ajutor.
    am o casa lipita de alta construite in 2008(locuite insiruite), si as dori sa modific acoperisul meu cu lucarne si sa-l inalt putin. Am primit certificat de urbanism, documentatie arhitect, am discutat la primarie, totul e ok, insa am nevoie si de acordul vecinului. Singura chestie este ca la modificarea acoperisului o sa izolez foarte bine sa nu aiba el probleme.
    Intrebarea este daca nu vrea sa-mi dea acordul mai exista alta cale ? Nu mi se pare normal ca proprietar fiind sa fiu constrans de un om plin de invidie ca a mea arata mai frumos. ?
    Multumesc

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #17
      Răspuns la: Acordul vecinului pentru autorizatie construire

      Postat în original de Cristi_N
      salut,
      va rog ajutor.
      ......... Am primit certificat de urbanism, documentatie arhitect, am discutat la primarie, totul e ok, insa am nevoie si de acordul vecinului. Singura chestie este ca la modificarea acoperisului o sa izolez foarte bine sa nu aiba el probleme.
      Intrebarea este daca nu vrea sa-mi dea acordul mai exista alta cale ? Nu mi se pare normal ca proprietar fiind sa fiu constrans de un om plin de invidie ca a mea arata mai frumos. ?
      Multumesc
      O lucrare de genul asta il implica si pe vecin .
      El trebuie sa treaca de la o stare de OK , la agitatia unui santier si problemele inerente , iar cum lucrarea este chiar la acoperis se poate gindi chiar la daune serioase .
      Asa ca , dvs proprietar ...dar la ceva comun , deci este normal ca vecinul sa se gindeasca de doua ori daca va da acordul .
      Cine ii plateste disconfortul din timpul lucrarilor ?
      Cine ii plateste zilele cind va trebui sa stea acasa din cauza santierului ?
      Cine ii garanteaza calitatea lucrarii si a materialelor folosite ?
      Cine il asigura pt eventualele daune din timpul santierului sau ulterior ?
      ...si intrebari mai sint ....
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #18
        Răspuns la: Acordul vecinului pentru autorizatie construire

        Daca nu este de acord ( sper sa nu fie cazul ) cu toate aprobarile ok puteti sa l dati in judecata , insa va trebui sa demonstrati ca lucrarile de consolidare/ refacere etc nu vor afecta casa vecinului - se face un plan de lucru pe etape etc cu documentatie de catre firma care va face modificarile ( complicat dar nu imposibil ) . Asta inseamna umblatura si bani si nici asa nu este sigur ca instanta va decide in favoarea dvs dar , prin faptul ca trimiteti citatie vecinului nu cred ca nu va fi de acord la o solutie amiabila . Ideea este pe romaneste ca trebuie " unse " rotitele fiecaruia din nefericire .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Cristi_N
          Incepator
          • 19.iul.2014
          • 3

          #19
          Răspuns la: Acordul vecinului pentru autorizatie construire

          Am inteles, si multumesc
          Sunt la stadiul in care vecinii si inteleg, si se ajuta unul pe altul. Reconstructia acoperisului meu, nu e de anvergura unui santier de case, insa stiu creaza disconfort - insa ma gandesc ca fiind doar lemn nu e nebunia unor betoane, cofraje.....
          Pe de alta parte in acord am scris (si semnez in fata notarului) ca orice problema ulterioara o voi supporta financiar. Ce interes am sa nu folosesc materiale bune si echipa buna de lucru ?
          Insa e cumva visul meu, care se poate concretiza in 2 saptamani maxim, in care am investit si bani si sperante....

          Multumesc foarte mult

          Comentariu

          • Cristi_N
            Incepator
            • 19.iul.2014
            • 3

            #20
            Răspuns la: Acordul vecinului pentru autorizatie construire

            multumesc.
            se pare ca sunt blocat. Ca sa depun documentatia pentri autorizatie construire mi se cere acordul notarial al vecinului.
            deci nici nu pot sa ma apuc de lucrare ca n-am autorizatia.
            ce ma innebuneste este ca eu nu misc o tigla pe pe partea lui, doar trebuie sa am grija sa izolez bine intre noi. Atat. Apoi prin acordul notarial ma oblig sa-i platesc orice cheltuieli viitoare eu si urmasii mei.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #21
              Răspuns la: Acordul vecinului pentru autorizatie construire

              Postat în original de Cristi_N
              multumesc.
              Apoi prin acordul notarial ma oblig sa-i platesc orice cheltuieli viitoare eu si urmasii mei.
              Cum vine asta ?
              La inceputul lucrarilor se face un document cu poze referitoare la starea imobilului vecinului apoi se semneaza ; dupa terminarea lucrarilor se face o inspectie tot asa care la terminarea ei se trag concluziile ( a afectat sau nu in vreaun fel casa vecinului si ce trebuie - daca trebuie - remediat ) , se semneaza ( de fiecare data cu martori ) si cu asta basta . Dispar orice cheltuieli viitoare scoase din burta ...
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              Procesare...