Cuptor si plita la 380 V

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • codrutoctavian
    Incepator
    • 13.iul.2011
    • 2

    Cuptor si plita la 380 V

    Ajutor!

    1. Am cumparat recent un apartament intr-un complex rezidential si apartamentele nu au gaz. Pentru plita si cuptor exista circuit separat de 380 V, trifazic. Problema este ca eu nu gasesc electrocasnice (plita + cuptor) care sa mearga la 380 de V. Stie cineva un furnizor de plite la 380 V? Peste tot pe internet unde m-am uitat la specificatii tehnice e mentionat 220 V.

    2. Exista vreun avantaj daca plita este alimentata la 380 de V in loc de 220 V?

    3. Ma gandesc sa ma orientez spre Electrolux la toate electrocasnicele. Stie cineva unde sunt fabricate? Am vazut ca modelele care se vand la noi nu apar in cautari in alte tari, ceea ce ma face sa cred ca sunt modele destinate Europei de est.

    Multumesc,
    Codrut
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Bine ati venit pe forum!
    Nu uitati sa cititi si regulamentul forumului aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3466

    Plitele care au puteri mari se pot conecta fie trifazic fie monofazic. Este indicata conectarea trifazica pentru a imparti consumul pe faze si a nu dezechilibra instalatia consumand multa putere dintr-o singura faza. Multa putere = conductor mai gros, aparataj de conectare de f. buna calitate si tot asa, deci conectarea la 380V are ceva avantaje.

    Puteti vizualiza si acest subiect unde s-au tot discutat diverse aspecte vis a vis de plitele electrice: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=9561
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1105

      #3
      Daca nu gasiti aparatura trifazata, un elecrician poate imparti consumatorii pe faze pentru echilibrarea consumului.
      Am instalat aparatura de acest fel dar, situatia a fost inversa: instalatie monofazata, cuptor si plita trifazate. Norocul a fost ca producatorul (SUA) a prevazut aceasta situatie, lasind pe spate schema pentru ambele variante, manopera fiind minima.
      Elecrolux se fabrica la Satu Mare si calitatea este buna.
      Noaptea trecuta am uitat deschisa usa de la congelator si dupa o noapte de chin a agregatului, dupa decongelare pentru ca peste noapte productia de gheata a fost super, merge perfect. Mai am si alte aparate Electolux si sint multumit.
      Gasiti in comert si produse Electrolux facute in alta parte.
      Avantajul aparaturii pe 380V este ca, la aceeasi putere, curentul absorbit este mai mic fata de cazul alimentarii pe 220V.

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        #4
        Re: Cuptor si plita la 380 V

        Postat în original de codrutoctavian
        Problema este ca eu nu gasesc electrocasnice (plita + cuptor) care sa mearga la 380 de V...
        Ma mir pentru ca in mod normal toate cuptoarele electrice “moderne”-( chiar cu o vechime mai mare de 20 de ani)- ar trebui sa poate fi conectate, fara probleme, atat mono cat si trifazic:

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Ele pot fi conectate si trifazat insa vanzatorii cat si prezentarile dupa internet nu specifica intotdeauna acest lucru; apar trifazat doar la sistemele HORECA profesionale ca mentiune.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...