Ferestre termopan duble

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Digix
    Incepator
    • 23.mai.2009
    • 38

    #31
    Răspuns la: Ferestre termopan duble

    Scuze pentru întârziere, intru mai rar pe aici, activez mai mult pe Softpedia sub același nume. Promit să intru mai des. Profilele sunt Rehau, dar se poate cu orice profil PVC și cercevea cu deschidere exterioară.

    Am făcut foarte rar astfel de lucrări(de 2 ori), dar am făcut. În principiu uși de balcon, sau ferestre într-un canat. Se folosește tocul obișnuit, montat întors cu 180 de grade, dar nu se poate face decât la ferestrele fără părți fixe, dacă fac parte din aceeași ramă. Altfel, e nevoie de împărțirea lor în tocuri diferite.

    De exemplu dacă vreți 2 canate, se poate dintr-un singur toc, dar doar dacă se deschid amândouă. Dacă tocul ar avea o parte fixă, e nevoie să se facă un toc pentru partea fixă, și unul pentru cea mobilă. Motivul este că nu poți să montezi geamul din exterior(tocul fiind invers). Cerceveaua cu deschidere exterioară permite acest lucru, profilele T în loc de Z având baghetele la interior.

    E nevoie deasemenea de cercevea lată cu deschidere exterioară(cercevea de ușă), ca să nu lovească mânerul în aripa exterioară a tocului.

    Poze nu am din păcate, dar dacă ajung din nou la clienții respectivi, voi face.

    Un exemplu de calcul este realizat în atașament.
    Fișiere Atașate
    Geamgiu din România

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #32
      Răspuns la: Ferestre termopan duble

      Multam de informatie . Am notat si retinut !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Digix
        Incepator
        • 23.mai.2009
        • 38

        #33
        Răspuns la: Ferestre termopan duble

        Soluția asta se pretează la anumite situații, nu întotdeauna, sau întotdeauna dar cu un deranj mai mare.

        Fiind vorba de deschidere exterioară, dacă există tâmplărie deja montată, iar noi ar trebui să montăm la exteriorul tâmplăriei existente noua tâmplărie cu deschidere exterioară, trebuie să avem bagheta noii tâmplării spre înăuntru din motive de securitate și pentru că trebuie să putem veni să montăm sticla dinspre interior. Dacă suntem la un nivel de înălțime superior, la care nu putem folosi schela(ar crește costurile montajului), vechea tâmplărie ar trebui să ne permită introducerea atât a noii rame, cât și a sticlei pentru noua tâmplărie, adică cea veche să fie cu toate canaturile mobile, sau golul de geam de la veche tâmplărie să permită intoducerea noii rame, cât și a sticlei aferente acesteia.

        Altfel, ar fi nevoie de demontarea vechii tâmplării, pentru o putea monta înainte pe cea nouă, cu deschidere exterioară.

        Deasemenea, dacă noua tâmplărie este expusă direct la intemperii, adică nu dă spre un balcon închis, unde ar fi protejată de umiditate, ar trebui ca să se folosesacă așa numita feronerie "ascunsă" în falț, unde balamalele sunt în falț și nu spre exterior, pentru că altfel balamalele normale ar fi deteriorate de acțiunea factorilor atmosferici, mult mai rapid, plus că intervențiile pentru schimbarea eventuală a feroneriei în caz de nevoie ar fi mult îngreunată în caz de nevoie.
        Geamgiu din România

        Comentariu

        • bud mihai
          Incepator
          • 22.ian.2016
          • 6

          #34
          Răspuns la: Ferestre termopan duble.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3187.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	243,7 KB 
ID:	624310Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3188.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	244,6 KB 
ID:	624311Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3190.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	235,7 KB 
ID:	624312Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3192.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	220,8 KB 
ID:	624309Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3186.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	210,6 KB 
ID:	624313Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3189.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	249,3 KB 
ID:	624314Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3191.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	226,4 KB 
ID:	624315Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3193.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	224,0 KB 
ID:	624316 FERESTRELE ASTEA LE-AM DUBLAT DUPA CAPUL MEU, TOTI AU RAS , DAR NU SE COMPARA CONFORTUL CAMEREI DIN PREZENT, ACUM NU MAI FAC PIC DE CONDENS,..... FONIC NU SE COMPARA CU NICI UN TRIPAN CU PACHET FONOIZOLANT , STICLA E MEREU CALDA, COEFICIENT TERMIC MAI BUN FATA DE ORICE PROFIL MODERN CU 'n' CAMERE,,,IAR LATRATUL DERANJANT AL 'VECINILOR ' E DE MULT UITAT!!!!!

          Comentariu

          • lmacsen
            Membru
            • 26.sep.2015
            • 298

            #35
            Răspuns la: Ferestre termopan duble

            Chiar ca arata ca o struto-camila. Dar daca dumneavoastra sunteti multumit de confort, asta e tot ce conteaza.

            In ce unghi puteti sa le deschideti pe amandoua pe aceiasi parte?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #36
              Răspuns la: Ferestre termopan duble

              Daca ferestrele au si functie oscilobatanta , e perfect !
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • bud mihai
                Incepator
                • 22.ian.2016
                • 6

                #37
                Răspuns la: Ferestre termopan duble

                Sunt foarte incantat de ele!!,au si oscilobatant si chiar arata bine pe viu,,!,.. in poze, ma scuzati,; m-am grabit,,dar am sa revin cu ceva mai convingator{ alte poze},,,se deschid la unchi de 90 grade,,,dar struto camila asta am testat-o si credeti-ma nu se compara d.p.d.v. al confortului termic, fonic chiar si antiefractie, e mult mai greu sa intri prin ele....le dai ceva de lucru sa le deschida daca locuiti la parter...! Golul de aer dintre ele izoleaza cu mult mai bine decat orice pachet de sticla tripan {40, 44, sau 52-60mm,}iar garniturile de bataie sunt in numar de 4 ,, cele mai performante profile de la noi {REHAU GENEO, SALAMANDER; BLUEVOLUTION, VEKA, ETC.} au max 3 garnituri,.... Nu contest ca nu sunt si ele excelente , dar"struto camila" mea face fata celor care-si doresc o izolatie fonica deosebita si o sticla calda la interior, confort si in final facturi mai mici!!!

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #38
                  Răspuns la: Ferestre termopan duble

                  . Pt parter e excelent mai ales daca ai geamurile la strada circulata . Ok dar si pretul este dublu
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #39
                    Răspuns la: Ferestre termopan duble

                    Nu vad nimic aiurea , chiar pare o solutie ok .
                    Doua probleme vad eu ca ar putea creea " dificultati optice "
                    1. Ce se pune intre cele doua tocuri ...sa arate ok
                    2. Cum arata dublurile la tocul exterior , cele care dau latimea mai mare ...
                    In rest , super ok . Idee buna .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Dosarele x
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2012
                      • 522

                      #40
                      Răspuns la: Ferestre termopan duble

                      Idea este veche (pe vremea lui ceasca, din cauza ca nu se dadea agent termic indeajuns, lumea incepuse sa dubleze ferestrele).
                      Doar ca acele ferestre aratau "cum aratau".
                      Acestea arata bine si au si eficienta.
                      Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                      Comentariu

                      • bud mihai
                        Incepator
                        • 22.ian.2016
                        • 6

                        #41
                        Răspuns la: Ferestre termopan duble

                        Intre cele doua geamuri, desi nu sunt de meserie , am reparat simplu si ieftinn; rigips ,, vopsea alba lavabila,,,am pastrat vechile tocuri de lemn , peste ele profil salamander 3 camere ( anii 2003 nu se prea gaseau altceva , net nu aveam ,documentatie putina) intre tocul vechi si zidarie , spatiul acela gol l-am umplut cu spuma, silicon acrilat,si se pare ca am mai rezolvat o problema: profilul sta pe un pat;,( suport) mai cald ( lemn+ spuma),... Se pot gasi si alte variante de a masca tocul vechi cu noianul de materiale din pvc ce le gasiti din belsug la magazinele mari gen dedeman, praktiker,etc...Pentru interior aceeasi metoda am folosit-o si la usi interior camere,, nu am dat tocul jos ci am prins profilul direct pe tocul vechi , iar acesta din urna l-am imbracat in rigips peste care am venit cu pietricele decorative arata bine ,, cu prima ocazie cand reusesc sa -mi incarc bateriile vin cu lamuriri si poze....

                        Comentariu

                        • bud mihai
                          Incepator
                          • 22.ian.2016
                          • 6

                          #42
                          Răspuns la: Ferestre termopan duble

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3195.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	222,2 KB 
ID:	624319Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3200.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	319,1 KB 
ID:	624320Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3207.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	221,8 KB 
ID:	624321Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3210.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	187,4 KB 
ID:	624322Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF3213.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	193,9 KB 
ID:	624323

                          Comentariu

                          • Redguard
                            Membru
                            • 05.iul.2013
                            • 155

                            #43
                            Răspuns la: Ferestre termopan duble

                            Daca esti multumit, e perfect. Rulourile care se vad in poze, cum sunt actionate?

                            Comentariu

                            • bud mihai
                              Incepator
                              • 22.ian.2016
                              • 6

                              #44
                              Răspuns la: Ferestre termopan duble

                              Am pastrat vechile rulouri, iar actionarea lor se face din spatiul gol dintre geamuri,,,,astfel ca frigul ce patrunde prin gaura de la chinga (sfoara) de actionare a ruloului ,ramane in golul de aer intre geamuri asa obtinand o izolare termica si fonica mult mai buna.... si chiar sunt multumit,!!!!!, cu prima ocazie am sa-mi mai dublez o fereastra !

                              Comentariu

                              • Redguard
                                Membru
                                • 05.iul.2013
                                • 155

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Ferestre termopan duble

                                Postat în original de bud mihai
                                Am pastrat vechile rulouri, iar actionarea lor se face din spatiul gol dintre geamuri,,,,astfel ca frigul ce patrunde prin gaura de la chinga (sfoara) de actionare a ruloului ,ramane in golul de aer intre geamuri asa obtinand o izolare termica si fonica mult mai buna.... si chiar sunt multumit,!!!!!, cu prima ocazie am sa-mi mai dublez o fereastra !
                                Perfect, eficienta maxima, functionalitate si estetica zero. Dar, daca esti multumit, tu sa fii sanatos, ca noi suntem carcotasi oricum. Aaa... si nu cred ca eficienta este mult peste o tamplarie buna, destinata caselor pasive, bine configurata, executata si montata.

                                Comentariu

                                Procesare...