Lemn necesar centrala gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iulik17d
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 29

    Lemn necesar centrala gazeificare

    salutare! de mic copil stiu ca lemnul de esenta tare are o putere mai mare.
    tocmai m-am uitat pe cartea tehnica a centralei si vad un tabel in care imi spune ca molidul are putere calorica mai mare decat stejarul si fagul. cum vine asta?
    eu pana la urma ce esenta de lemn imi iau pt centrala mea cu gazeificare?
    Fișiere Atașate
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #2
    Si tu ai dreptate dar si tabelul.
    In tabel sunt date puterile calorice per kilogram de lemn. In cazan intra doar 120 litri de lemn ( cat e de mare buncarul) . Diferenta e data de densitatea diferita.

    Comentariu

    • iulik17d
      Incepator
      • 24.apr.2008
      • 29

      #3
      inteleg.
      cazanul meu consuma 7kg lemn /ora. este un atmos dc18s. eu ce tip de lemn ii cumpar?
      inteleg ca 1kg de molid are 4,5kw/h si 1kg de fag are 4kw/h. este totusi o diferenta... cam care ar fi diferenta de densitate dintre astea doua?
      cred ca molidul este mai ieftin decat fagul, ma refer la metrul cub. chiar daca un metru cub de molid este mai usor decat cel de fag este si mai ieftin. daca ar fi sa cumpar la kg/tone as iesi mai bine cu molidul chiar daca este mai voluminos. deci ce lemn imi recomandati?

      Comentariu

      • piciu
        Membru
        • 17.sep.2008
        • 142

        #4
        Postat în original de iulik17d
        inteleg.
        . deci ce lemn imi recomandati?
        -Lemn de esenta tare, pentru ca la molid o sa faci naveta mai des ca sa bagi in cazan, dar daca lemnul chiar pica pe tine atunci ial pe ala.
        Sa gandim pozitiv

        Comentariu

        • iulik17d
          Incepator
          • 24.apr.2008
          • 29

          #5
          iti multumesc!

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            Am niste amici, la care am vazut centrala mergand asta iarna cu deseuri de brad- si mergea f bine, caldura berechet! e drept ca si timpu de ardere era ceva mai scurt.. un alt avantaj ar fi ca rasinoasele se usuca f repede: daca iei acum un camion de deseuri, le tai si le pui la o magazie bine ventilata, la iarna nu ai probleme cu ele-ceea ce nu poti sa spui despre alt lemn..am luat si eu ceva deseuri de brad in primavara si pana acum s-au uscat super. iar pretul a fost la fel: 200 ron o masina, care dupa taiere si asezat in magazie au rezultat aproape 3 m steri. dar f bine asezate, cu f putine spatii goale intre ele.

            Comentariu

            • iulik17d
              Incepator
              • 24.apr.2008
              • 29

              #7
              eu am luat 5 paleti cu dimensiunile 1,7/1,6/1m adica unul avea aproximativ 2,72 metri steri. lemnele sunt un fel de scandurele uscate si taiate scurt. ce mi-a placut este ca sunt perfect uscate. lenm de fag, 400 lei paletul.

              POZA REDENUMITA DE ADMIN.MC CONFORM REGULAMENTULUI FORUMULUI
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              Procesare...