Eliminare miros hazna

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marcel64
    Incepator
    • 17.apr.2011
    • 1

    Eliminare miros hazna

    Am o cabana la padure si am amenajat un WC ,o groapa cu peretii betonati si fundul nebetonat. Desi nu e folosit prea mult acest WC ,la utilizare se simte un miros neplacut puternic .(WC-ul e nou construit in luna mai 2011)
    Ce solutii am pentru atenuarea mirosurilor ?Sa montez o tubulatura de aerisire ca la toaletele ecologice ? Exista solutii care pot fi deversate in WC si sa neutralizeze mirosuril?
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    Obligatoriu aerisitoare pe toate coloanele de scurgere, altfel nici perna de apa n-ajuta- se creeaza vacum in coloane.
    Daca aveti si sifoane de pardoseala umpleti-le cu apa iar mai apoi turnati o pelicula de ulei peste apa din sifon. In acest fel se impiedica evaporarea apei in timp.

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 296

      #3
      nu ati incercat cu rudimentalul clor?

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Postat în original de marcel64
        Am o cabana la padure si am amenajat un WC ,o groapa cu peretii betonati si fundul nebetonat. Desi nu e folosit prea mult acest WC ,la utilizare se simte un miros neplacut puternic .
        Cautati tratamente pentru fose septice si veti gasi o multime de produse impotriva mirosurilor.
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Nu cred ca va ajuta prea tare solutiile recomandate pentru fosele septice deoarece dvs. aveti o groapa fara fund, cu alte cuvinte un depozit pentru materiile solide iar cele lichide se scurg in sol.
          Ce puteti face este sa aveti o etansare perfecta pe capacul gropii si zona de apa a fiecarui WC, daca nu aveti doar o gaura in placa peste groapa.
          Lipsa etansarii duce la ridicarea mirosului in cabina respectiva. Dupa etansarea respectiva trebuie instalata o conducta de ventilare pe partea din spate sau pe o laterala a cabinei, aceasta va pleca de la nivelul superior al gropii, sub placa, si va ajunge deasupra cabinei, prevazuta cu o caciula de protectie la capat. Aveti un exemplu in schema atasata.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • sovignon
            Membru
            • 22.oct.2014
            • 126

            #6
            Răspuns la: Eliminare miros hazna

            Pana la urma se pune sau nu aerisire la o fosa din beton sau bolțari? Ma refer la una simpla(hazna), nu septica. Pt ca internetul abunda de păreri contrarii, ba ca se pune, ba ca nu.

            Comentariu

            • Dosarele x
              Membru Marcant
              • 22.iul.2012
              • 522

              #7
              Postat în original de sovignon
              Pana la urma se pune sau nu aerisire la o fosa din beton sau bolțari? Ma refer la una simpla(hazna), nu septica. Pt ca internetul abunda de păreri contrarii, ba ca se pune, ba ca nu.
              Nu domnule , nu se mai pune aerisire ,pt ca HAZNALE NU SE MAI FAC.
              de ce sa pui aerisire la nimic?

              Dupa 8 ani de zile , veniti cu o intrebare?
              Nu mai este de actualitate.
              Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

              Comentariu

              • sovignon
                Membru
                • 22.oct.2014
                • 126

                #8
                Răspuns la: Eliminare miros hazna

                Ce dosar bre? De unde ai răsărit și tu? Dacă știi și poți sa ajuți un coleg, fă-o, dacă nu, stai cuminte în banca ta cu tot cu dosarul tău.

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2107

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Eliminare miros hazna

                  Postat în original de sovignon
                  Pana la urma se pune sau nu aerisire la o fosa din beton sau bolțari? Ma refer la una simpla(hazna), nu septica. Pt ca internetul abunda de păreri contrarii, ba ca se pune, ba ca nu.
                  O aerisire la o hazna nu va face decat sa elimine mirosul din interior.
                  Asa ca mai bine lipsa.

                  Eu am o fosa septica care nu are aerisire.
                  In general la fosele septice procesul de descompunere este anaerob.

                  Comentariu

                  • Dosarele x
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2012
                    • 522

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Eliminare miros hazna

                    Postat în original de sovignon
                    Ce dosar bre? De unde ai răsărit și tu? Dacă știi și poți sa ajuți un coleg, fă-o, dacă nu, stai cuminte în banca ta cu tot cu dosarul tău.
                    Am rasarit ,dupa ploaie.
                    Tocmai, deja te-am ajutat, dar nu vrei sa pricepi ce am spus:

                    HAZNALE NU SE MAI FAC
                    Nu mai este de actualitate.
                    Aceste fose septice sau fose ecologice sunt de fapt niste rezervoare hidroizolate subterane care colecteaza totalitatea apelor menajere produse in gospodariile dotate cu apa curenta pentru a fi drenate si grosierul fiind preluate prin vidanjare si apoi tratate in statii de epurare orasenesti.
                    Au marele avantaj ca nu trebuiesc vidanjate des, implicand costuri mici si nici nu degaja mirosuri neplacute.
                    Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                    Comentariu

                    • sovignon
                      Membru
                      • 22.oct.2014
                      • 126

                      #11
                      Răspuns la: Eliminare miros hazna

                      Prietene, și tu și alții care se baga în seamă aiurea, ori nu știți sa citiți, ori nu înțelegeți românește. Eu nu am întrebat ce varianta e mai buna, hazna sau fosa septica, ci am solicitat strict niște informații despre hazna. Dacă știi și vrei sa ajuți, bine, fă-o, dacă nu, nu. Diferențele dintre cele 2 le știu și eu, nu asta am întrebat deocamdată mă interesează fosa betonata tip hazna.

                      Comentariu

                      • Dosarele x
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2012
                        • 522

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Eliminare miros hazna

                        Postat în original de sovignon
                        Prietene, și tu și alții care se baga în seamă aiurea, ori nu știți sa citiți, ori nu înțelegeți românește. Eu nu am întrebat ce varianta e mai buna, hazna sau fosa septica, ci [COLOR=""]am solicitat strict niște informații despre hazna[/COLOR]. Dacă știi și vrei sa ajuți, bine, fă-o, dacă nu, nu. Diferențele dintre cele 2 le știu și eu, nu asta am întrebat deocamdată mă interesează fosa betonata tip hazna.
                        Prietene:
                        Faptul ca nu intelegi, nici nu sti sa citesti.
                        Ai avut raspunsul dinainte de a intreba,dar ce sa faci, asta este.
                        Daca poti, citeste postul nr 5.
                        Ai ce intelege de acolo, numai sa vrei.
                        Toate cele bune.
                        Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                        Comentariu

                        • sovignon
                          Membru
                          • 22.oct.2014
                          • 126

                          #13
                          Răspuns la: Eliminare miros hazna

                          Îți vine să crezi că mai multe păreri despre subiect, chiar pro și contra, aduc lămuriri suplimentare subiectului?
                          Daca nu, tocmai ai făcut o descoperire de dosarele x. Numai bine.

                          Comentariu

                          Procesare...