Instalare interfon si yala electromagnetica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sam 1973
    Incepator
    • 04.mai.2008
    • 36

    Instalare interfon si yala electromagnetica

    Am cumparat un set interfon audio DP1010,sursa curent 220v,
    la el vreau sa atasez o yala elctromagnetica KALE sursa curent 12 vAC,10w
    Ce mai folosesc sa le fac compatibile si sa si functioneze ,
    din unitatea interna interfon miar iesi max.1,2 A
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 178

    #2
    Salut!
    Nu cunosc modelul...DAR!
    Nu cunosc model de interfon care chiar daca se alimenteaza la 230 V sa scoata pe bornele de iesire pentru yala tot 230 V.
    Pentru ca si datorita riscului de electrocutare nu prea o sa gasiti yala alimentata la 230V!

    In general din interfon va iese o comanda (iesire de releu, sau un open colector ceva pe care se monteaza separat un transformator 12 V (230V>12V) ce alimenteaza yala.

    Verificati va rog pe schema de montaj a interfonului....eventual masurati pe iesirea acestuia ce tensiuni va ies din acesta!
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • sam 1973
      Incepator
      • 04.mai.2008
      • 36

      #3

      Comentariu

      • DanielC
        Membru
        • 13.mar.2008
        • 178

        #4
        Din ce vad instalarea este foarte simpla...
        Legatura intre unitatea interna si cea externa se face prin bornele 1 si 2 de la fiecare ( se leaga 1 la 1 si 2 la 2).

        Iesirea pentru electroyala este pe bornele 8 si 9 de la unitatea interna.
        Intradevar este 1.2 A max aceasta iesire (din ce scrie) si mai mult ca sigura ca va da 12 V cc sau ca. Foarte simplu puteti sa o masurati cu un aparat de masura.
        Cel mai simplu ptr. dvs este insa sa puneti pe masa interfonul ( cu post interior si exterior) impreuna cu yala....si sa le legati (aveti nevoie de un cablu cu 4 fire....).
        Este o proba simpla care se face in maxim 5 minute...si veti verifica in felul acesta ca functioneaza.
        Nu aveti ce sa stricati daca legati dupa cum v-am zis ( bornele 1 si 2 la bornele 1 si 2, bornele 8-9 la bornele electroyalei).
        Nu va mai sunt necesare piese suplimentare (releu , alimentator, etc)

        ~Cu Respect!

        Comentariu

        • sam 1973
          Incepator
          • 04.mai.2008
          • 36

          #5
          asa am facut dar nu imi descide yala deloc ,intradevar nu leam masurat ...
          si nu stiu motivul ,nu stiu daca receptorul intern scoate 12 v...

          Comentariu

          • DanielC
            Membru
            • 13.mar.2008
            • 178

            #6
            Legati doar post interior si exterior, legati un aparat de masura la bornele 8-9, alimentati postul de interior,...sunati la interfon de la post exterior, raspundeti, apasati butonul de deblocare si verificati ce se intampla pe borna 8-9. Este posibil sa va apara tensiune 12V.....Daca nu va apare/dispare tensiune....verificati sa nu fie pe aceste borne doar un contact simplu NO/NC. Caz in care va trebuie o sursa externa.

            Separat puteti verifica si yala.....dandu-i alimentare ca sa o vedeti ca lucreaza...dar edificator este ce se intampla pe 8-9 la interfon.

            ~Cu Respect!

            Comentariu

            • sam 1973
              Incepator
              • 04.mai.2008
              • 36

              #7
              daca nu imi da nimic cum leg o sursa externa la interfon si de care anume ,
              yala are numai doua fire de legaturi ,
              si de unde cumpar piesele respective ...mai multe detali nu pot da acuma nu le am cu mine .
              Leam probat si nu imi deschide yala ,de masurat nu am avut atunci cu ce cind ajung o sa masor sa vad ce iese ,nu as vrea sa ajung acolo fara cemi trebui ca iar mai fac un drum sunt in provincie .

              Comentariu

              • DanielC
                Membru
                • 13.mar.2008
                • 178

                #8
                Cel mai bine este intai sa va edificati cum masuratori ce se intampla pe bornele 8-9. La comanda imi apare/dispare tensiune? Sau imi apare/dispare un contact?
                In functie de ce se intampla acolo...se hotaraste daca mai e necesar si altceva.
                M-am uitat din nou pe manualul dvs.....in el se specifica clar totusi ca acest interfon are si o iesire de tensiune (1.2 A max 3 s).
                Cand faceti proba....in ce pozitie este yala? Blocat sau deblocat?
                Nu cumva sa aveti yala blocata permanent pe deschis. Unele modele mai si aceasta functie.....
                ~Cu Respect!

                Comentariu

                • gerula2006
                  Membru
                  • 15.feb.2011
                  • 183

                  #9
                  Răspuns la: Instalare interfon si yala electromagnetica

                  Salut!

                  Vreau sa achizitionez un Kit interfon + yala electromagnetica. Am studiat diferite siteuri si oferta este destul de bogata.As vrea ceva la un raport ptret- calitate bun. Ce am gasit interesant :





                  Mai am o problema : in momentul cind am facut instalatia electrica, in casa, de la locul unde va fi pus interfonul, pleaca spre exterior un cablu de date FTP si un cablu de alimentare 230V spre priza. Se poate comanda yala si interfonul prin intermediul acesti cablu de date? Partea rea e ca nu prea mai am cum sa atrag alt fir afara , decit cu mare " deranj" , ceea ce nu as vrea.

                  Interfonul poate comanda direct yala, fara o sursa suplimentara? Din casa pina la porta sunt aproximativ 20 M.

                  Va multumesc!

                  Comentariu

                  • gerula2006
                    Membru
                    • 15.feb.2011
                    • 183

                    #10
                    Răspuns la: Instalare interfon si yala electromagnetica

                    Stateam si ma gindeam : cei doi conductori de 2.5mm duc de la postul interior in camera tehnica. Montez acolo sursa si vin pe ele cu 12 V. Aici leg in paralel si postul din casa si yala (prin FTP). Credeti ca merge? Cei 12V ar avea ceva daca sunt pe un conductor asa gros si lung de apox 3.5 m?

                    Sursa ar tine ambii consumatori, sau trebuie fiecare cu sursa lui?

                    Comentariu

                    • gerula2006
                      Membru
                      • 15.feb.2011
                      • 183

                      #11
                      Răspuns la: Instalare interfon si yala electromagnetica

                      Ce parere aveti de aceste yale? Ati mai auzit de aceste marci?
                      http://www.eurosec.r...den-ee-200.html


                      Care ar fi mai buna?
                      Ma gindeam ca pentru 100 de ron in plus merita sa nu mai stai iarna sa cauti cheia....

                      Comentariu

                      • gerula2006
                        Membru
                        • 15.feb.2011
                        • 183

                        #12
                        Răspuns la: Instalare interfon si yala electromagnetica

                        Ce parere aveti de aceste yale? Ati mai auzit de aceste marci?
                        http://www.eurosec.r...den-ee-200.html


                        Care ar fi mai buna?
                        Ma gindeam ca pentru 100 de ron in plus merita sa nu mai stai iarna sa cauti cheia....

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #13
                          Răspuns la: Instalare interfon si yala electromagnetica

                          Nu merge prima pagina !
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • gerula2006
                            Membru
                            • 15.feb.2011
                            • 183

                            #14
                            Răspuns la: Instalare interfon si yala electromagnetica

                            Salut!
                            Acum am vazut ca prima nu este de exterior.
                            Doar a doua: http://www.yli.ro/inchizatori-electr...lecomanda.html

                            Comentariu

                            Procesare...