+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 35

Subiect: Cum sa-mi amenajez casa?

Cum sa-mi amenajez casa?

Buna ziua,

Am nevoie de cateva sfaturi legate de cum sa-mi amenajez casa, daca ma puteti ajuta as fi tare multumit.
    Living + bucatarie- 16,42 mp
    Dormitor- 9,61 mp
    Baie- 8,29 mp
    Dressing- 4,53 mp
    Camera tehnica- 3,09 mp
    Terasa- 3.98 mp[/b]
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	gabrielath_153.jpg‎ 
Afișări:	528 
Mărime:	15,1 KB
ID:		58932  
    Cu stima,
    Cristian D

Cam asa arata casa pe dinafara, va rog sa ma ajutati chiar sunt in pana de idei si orice parere ma poate ajuta in ceea ce priveste amenajarea casei.

Va multumesc anticipat
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	casa_cristian_702.jpg‎ 
Afișări:	569 
Mărime:	45,5 KB
ID:		58937  
    Cu stima,
    Cristian D

Stiu ca intrebarea asta s-ar putea sa sune a gluma dar... cate persoane locuiesc acolo? (orice amenajare incepe de la aspectul asta)

Citat Postat în original de coretweaker
    Stiu ca intrebarea asta s-ar putea sa sune a gluma dar... cate persoane locuiesc acolo? (orice amenajare incepe de la aspectul asta)
    Doua persoane, stiu ca este micuta insa acesta este bugetul la de care dispun pentru o casa, comparativ cu o garsoniera este mai ok.
    Cu stima,
    Cristian D

Citat Postat în original de Cristian D
    Doua persoane, stiu ca este micuta insa acesta este bugetul la de care dispun pentru o casa, comparativ cu o garsoniera este mai ok.
    Am atasat si o schita mai detaliata a locuintei, multumesc pentru interesul acordat.

Nume:	plan_casa_cristian_503.jpg‎ 
Afișări:	334 
Mărime:	64,9 KB
ID:		58939  
    Cu stima,
    Cristian D

In ce faza sunt finisajele interioare? Peretii dintre camere sunt deja construiti? Din ce, din rigips? Se pot face eventuale alterari la compartimentarea interioara, sau totul este definitiv? Intreb lucrul asta fiindca vad ca ai o baie extrem de mare raportata la suprafata casei si eu cred ca este obligatoriu s-o micsorezi cu vreo 3-4 mp.
    Camera tehnica ce anume contine?
    Suprafata casei este extrem de mica pentru doua persoane, dar nu imposibil de amenajat cat de cat ok. Va trebui sa tii cont ca ai nevoie de o multime de spatii de depozitare, ceea ce in cazul tau se poate obtine prin corpuri de mobilier suspendate.

In ce faza sunt finisajele interioare? Peretii dintre camere sunt deja construiti? Din ce, din rigips? Se pot face eventuale alterari la compartimentarea interioara, sau totul este definitiv? Intreb lucrul asta fiindca vad ca ai o baie extrem de mare raportata la suprafata casei si eu cred ca este obligatoriu s-o micsorezi cu vreo 3-4 mp.
    Camera tehnica ce anume contine?
    Suprafata casei este extrem de mica pentru doua persoane, dar nu imposibil de amenajat cat de cat ok. Va trebui sa tii cont ca ai nevoie de o multime de spatii de depozitare, ceea ce in cazul tau se poate obtine prin corpuri de mobilier suspendate.
    Baia ar veni conform planului chiar in mijloc, eu ma gandam sa o fac in dreapta planului sa fie mai mare, pereti sunt din rigips si din pacate nu se pot modifica 5 ani de zile, deci trebuie sa gasesc o varianta pana atunci, in ceea ce priveste camera tehnica este o camera in care se afla microcentrala si atat.
    Am atasat un plan al casei cum este ea acuma( mp per cam), poate de acolo va puteti da seama cam cum sunt compartimentate ele.
    Cu stima,
    Cristian D

Am sa le iau pe rand si iti voi face si niste schite simple. Prima camera dormitorul: un pat de max. 140/200 cm orientat ca in desen si care ar trebui sa aiba laturile de langa pereti inaltate cu scanduri din lemn/PAL de 30-50 cm peste nivelul saltelei (pentru protectia peretelui). Toate corpurile de mobiler din schita le-as face cu adancimea de 60 cm, eventual corpul cel mare de la capatul patului se poate face putin mai adanc (80 cm). Fata in fata cu "corpul cel mare" eu as construi un dulap de 160-180/60 cm (cu inaltimea de 220-230 cm, la fel ca si corpurile suspendate).
    Din cate vad eu din schita ta, pe peretele din stanga dormitorului mai exista o fereastra care ar trebuie sa incapa fara probleme intre pat si corpurile suspendate (in schita mea, n-am mai desenat fereastra respectiva). Caloriferul il vei monta sub cealalta fereastra, din capatul dormitorului.

Nume:	schita_amenajare_dormitor_260.jpg‎ 
Afișări:	333 
Mărime:	113,9 KB
ID:		58959  

Am sa le iau pe rand si iti voi face si niste schite simple. Prima camera dormitorul: un pat de max. 140/200 cm orientat ca in desen si care ar trebui sa aiba laturile de langa pereti inaltate cu scanduri din lemn/PAL de 30-50 cm peste nivelul saltelei (pentru protectia peretelui). Toate corpurile de mobiler din schita le-as face cu adancimea de 60 cm, eventual corpul cel mare de la capatul patului se poate face putin mai adanc (80 cm). Fata in fata cu "corpul cel mare" eu as construi un dulap de 160-180/60 cm (cu inaltimea de 220-230 cm, la fel ca si corpurile suspendate).
    Din cate vad eu din schita ta, pe peretele din stanga dormitorului mai exista o fereastra care ar trebuie sa incapa fara probleme intre pat si corpurile suspendate (in schita mea, n-am mai desenat fereastra respectiva). Caloriferul il vei monta sub cealalta fereastra, din capatul dormitorului.
    Sunt in zona si astept ideiile tale, iti multumesc interesul acordat
    Cu stima,
    Cristian D

Citat Postat în original de Cristian D
    Sunt in zona si astept ideiile tale, iti multumesc interesul acordat
    Eu ma gandeam sa fac un mic dressing in camera tehnica, cateva rafturi unde sa-mi pun hainele, si pentru depoiztarea celorlalte lucruri am podul care este facut special pentru ami putea depozita lucrurile pe care nu le folosesc zilnic,
    Cu stima,
    Cristian D

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Idei de amenajare a apartamentului
    De OMONA în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 31.03.2012, 00:27
  2. Cum amenajez dormitorul
    De PumaS în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 17.08.2009, 22:42
  3. Teren mare, cum il amenajez?
    De Ruxandra1 în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 06.06.2008, 11:47
  4. Cum sa amenajez apartamentul?
    De tdanicing în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 14.11.2007, 14:38
  5. cum amenajez o camera in cinci pereti?
    De kriss în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.08.2007, 16:34

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii