Cum sa-mi amenajez casa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cristian D
    Incepator
    • 02.iun.2011
    • 18

    #16
    Postat în original de Mircea G
    Ar mai fi o intrebare , in ce stadiu se afla casa si unde sint pozitionate instalatiile. Cind aflam se poate vorbi de cum se poate aranja casa .
    Buna ziua,
    Casa este gata compartimentata, mai trebuie pusa gresia, faianta, parchetul, am atasat o poza 2 d in care se poate vedea unde vin instalatiile( bucataria, baia ),

    Multumesc pentru interesul acordat,
    Cu stima,
    Cristian D

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 890

      #17
      Postat în original de Cristian D
      Eu ma gandeam sa fac un mic dressing in camera tehnica, cateva rafturi unde sa-mi pun hainele, si pentru depozitarea celorlalte lucruri am podul care este facut special pentru ami putea depozita lucrurile pe care nu le folosesc zilnic
      M-am uitat si la configuratia la care te-ai gandit tu si vad ca este una destul de aerisita, in sensul ca nu prea ai mobilier. Eu cred ca este nepractic sa consideri podul ca spatiu de depozitare, o sa ti se acreasca sa tot urci acolo dupa lucruri. Apropo' cum este realizat accesul la pod?

      Comentariu

      • Cristian D
        Incepator
        • 02.iun.2011
        • 18

        #18
        Postat în original de coretweaker
        Postat în original de Cristian D
        Eu ma gandeam sa fac un mic dressing in camera tehnica, cateva rafturi unde sa-mi pun hainele, si pentru depozitarea celorlalte lucruri am podul care este facut special pentru ami putea depozita lucrurile pe care nu le folosesc zilnic
        M-am uitat si la configuratia la care te-ai gandit tu si vad ca este una destul de aerisita, in sensul ca nu prea ai mobilier. Eu cred ca este nepractic sa consideri podul ca spatiu de depozitare, o sa ti se acreasca sa tot urci acolo dupa lucruri. Apropo' cum este realizat accesul la pod?
        Ma gandeam sa-l folosesc ca spatiu de depozitare pentru lucrurile de care nu am nevoie zilnic, accesul la pot se face printr-o scara pliabila iar la mijloc ajunge la 1.85 cm, deci se poate umbla relativ ok in el,
        Cu stima,
        Cristian D

        Comentariu

        • Cristian D
          Incepator
          • 02.iun.2011
          • 18

          #19
          Postat în original de coretweaker
          Postat în original de Cristian D
          Eu ma gandeam sa fac un mic dressing in camera tehnica, cateva rafturi unde sa-mi pun hainele, si pentru depozitarea celorlalte lucruri am podul care este facut special pentru ami putea depozita lucrurile pe care nu le folosesc zilnic
          M-am uitat si la configuratia la care te-ai gandit tu si vad ca este una destul de aerisita, in sensul ca nu prea ai mobilier. Eu cred ca este nepractic sa consideri podul ca spatiu de depozitare, o sa ti se acreasca sa tot urci acolo dupa lucruri. Apropo' cum este realizat accesul la pod?
          Intr-o bucatarie asa mica as avea vreo sansa sa o fac cam cum este in planul postat de mine? cu o mica insulita? ma gandeam sa trec toata mobila pe celalalt perete( peretele cu usa de intrare in casa), si pe peretele de catre dormitor sa am insulita cu o plita si langa putin loc cat sa pot manca.
          Cu stima,
          Cristian D

          Comentariu

          • coretweaker
            Membru Marcant
            • 16.iul.2010
            • 890

            #20
            Eu cred ca este mai bine sa renunti la ideea de "bucatarie + living" si sa folosesti tot spatiul doar pentru bucatarie.

            Comentariu

            • Cristian D
              Incepator
              • 02.iun.2011
              • 18

              #21
              Postat în original de coretweaker
              Eu cred ca este mai bine sa renunti la ideea de "bucatarie + living" si sa folosesti tot spatiul doar pentru bucatarie.
              Suna interesant, daca poti sa-mi faci o schita sa-mi pot da seama cam cum te-ai gandit sa arate,
              Cu stima,
              Cristian D

              Comentariu

              • coretweaker
                Membru Marcant
                • 16.iul.2010
                • 890

                #22
                Scuze pentru intarziere... n-am apucat sa fac o schita, dar eu ma gandesc ca acolo unde doreai sa pui coltarul si masuta pt. cafea, sa pui o masa normala pt. 3-4 persoane. Mobilierul de bucatarie l-as pune tot acolo unde l-ai gandit si tu, doar ca trebuie sa ma mai gandesc putin cu la configuratie.

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 890

                  #23
                  M-am gandit la un compromis... la o configuratie in care sa ai living-ul cu TV asa cu ti-ai dorit dar si o bucatarie cu masa normala. Schita este aproximativa, nu este "la scara".
                  -"dulapul" din stanga usii de intrare este bineinteles un frigider (nu l-am avut in biblioteca softului)
                  -hota n-am mai desenat-o
                  -in dreapta usii de intrare ar trebui sa fie cele doua ferestre, eu am desenat doar una, dar mai mare.
                  -corpul de mobilier pe care sta televizorul are usi pe partea dinspre frigider.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • coretweaker
                    Membru Marcant
                    • 16.iul.2010
                    • 890

                    #24
                    ...completare electrocasnice lipsa, schema de culori (aproximativa), texturare si iluminare.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 890

                      #25
                      Daca iti place mai mult, poti sa inversezi scaunele cu canapeaua iar televizorul il poti monta pe perete, deasupra locului unde este acum canapeaua, iar corpul de mobilier unde era televizorul il poti folosi pentru plante. In felul acesta si persoana care gateste poate sa mai arunce un ochi la TV.

                      Comentariu

                      • coretweaker
                        Membru Marcant
                        • 16.iul.2010
                        • 890

                        #26
                        ...cam asa
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Cristian D
                          Incepator
                          • 02.iun.2011
                          • 18

                          #27
                          Postat în original de coretweaker
                          ...cam asa
                          Salut, ceva de genu ma gandeam si eu, ideea cu tv-ul este exact cum ne-am gandit si noi , nu stim inca sigur ce sa facem, zona de luat masa sau un living mic, oricum daca mai ai si alte idei chiar te rog sa mi le dezvalui, ne sunt de mare ajutor.


                          Iti multumesc pentru interesul acordat,
                          O zi minunata
                          Cu stima,
                          Cristian D

                          Comentariu

                          • Cristian D
                            Incepator
                            • 02.iun.2011
                            • 18

                            #28
                            Postat în original de coretweaker
                            M-am gandit la un compromis... la o configuratie in care sa ai living-ul cu TV asa cu ti-ai dorit dar si o bucatarie cu masa normala. Schita este aproximativa, nu este "la scara".
                            -"dulapul" din stanga usii de intrare este bineinteles un frigider (nu l-am avut in biblioteca softului)
                            -hota n-am mai desenat-o
                            -in dreapta usii de intrare ar trebui sa fie cele doua ferestre, eu am desenat doar una, dar mai mare.
                            -corpul de mobilier pe care sta televizorul are usi pe partea dinspre frigider.
                            Ai idee cam la ce pret as putea ajunge cu mobila pt bucatarie? Sau ma poti indruma catre o persoana care se ocupa cu asa ceva?
                            Cu stima,
                            Cristian D

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru Marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 890

                              #29
                              Postat în original de Cristian D
                              Ai idee cam la ce pret as putea ajunge cu mobila pt bucatarie? Sau ma poti indruma catre o persoana care se ocupa cu asa ceva?
                              O estimare mai exacta a pretului vei putea face abia dupa ce te-ai hotarat exact asupra dimensiunilor, dar mai ales (in cazul de fata) a materialelor folosite. Probabil ca te vei putea incadra undeva in jurul a 1000-1500 euro, pret care ar include mobilierul de bucatarie, canapeaua si masa cu cele doua scaune.
                              Pentru firme din Bucuresti or te ajute ceilalti colegi de pe forum, eu te-as fi putut ajuta in Brasov.

                              Comentariu

                              • Cristian D
                                Incepator
                                • 02.iun.2011
                                • 18

                                #30
                                Postat în original de coretweaker
                                Postat în original de Cristian D
                                Ai idee cam la ce pret as putea ajunge cu mobila pt bucatarie? Sau ma poti indruma catre o persoana care se ocupa cu asa ceva?
                                O estimare mai exacta a pretului vei putea face abia dupa ce te-ai hotarat exact asupra dimensiunilor, dar mai ales (in cazul de fata) a materialelor folosite. Probabil ca te vei putea incadra undeva in jurul a 1000-1500 euro, pret care ar include mobilierul de bucatarie, canapeaua si masa cu cele doua scaune.
                                Pentru firme din Bucuresti or te ajute ceilalti colegi de pe forum, eu te-as fi putut ajuta in Brasov.
                                Sper sa gasesc ceva ok, oricum nu e graba asa ca o sa caut bine...
                                Multumesc inca o data pentru interesul acordat.
                                Cu stima,
                                Cristian D

                                Comentariu

                                Procesare...