Cum sa-mi amenajez casa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • soringherase
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 1

    #31
    buna ziua!
    Cer si eu ajutorul vostru in legatura cu amenajarea casei mele.Casa este compartimentata,trebuie pusa gresie,faianta,parchet si zugraveala.In acest sens atasez poze cu toate incaperile.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	primul dormitor 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	168,3 KB 
ID:	599146Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	192,7 KB 
ID:	599147Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	139,1 KB 
ID:	599148Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dormitor matrimonial1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	172,4 KB 
ID:	599149Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dormitor matrimonial 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	122,5 KB 
ID:	599150Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	living1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,0 KB 
ID:	599151Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	living 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,4 KB 
ID:	599152Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	primul dormitor 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	204,2 KB 
ID:	599153

    Comentariu

    • corina02
      Incepator
      • 16.feb.2012
      • 56

      #32
      Am amenajat si eu de curand casa si vreau sa zic ca mi-a prins tare bine sa reciclez resturile ramase de la ambalaje!Auzisem de presa de balotat de la o prietena care a procedat la fel si am zis ca este un lucru benefic si eficient pentru mine ,iar casa arata foarte bine acum!

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #33
        Postat în original de corina02
        Auzisem de presa de balotat de la o prietena care a procedat la fel si am zis ca este un lucru benefic si eficient pentru mine ,iar casa arata foarte bine acum!
        asta-i ultima moda la amenajari interioare acum?

        Comentariu

        • Nomikos
          Incepator
          • 26.mar.2012
          • 5

          #34
          Postat în original de soringherase
          buna ziua!
          Cer si eu ajutorul vostru in legatura cu amenajarea casei mele.Casa este compartimentata,trebuie pusa gresie,faianta,parchet si zugraveala.In acest sens atasez poze cu toate incaperile.[ATTACH=CONFIG]61805[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61806[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61807[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61808[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61809[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61810[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61811[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61812[/ATTACH]

          Trebuie sa apelezi la un arhitect/arhitect de interior, care, in prima instanta, o sa faca un releveu complet al locuintei. In urma unei discutii preliminare, profesionistul o sa-ti puna niste intrebari cheie, din care o sa inteleaga: nevoile primare/generale ale familiei, cati membri, varstele lor, nevoile lor particulare, pasiunile lor, hobby-urile lor, chestiunile de ordin fiziologic, psihologic, si asa mai departe... care e rezultatul, dus la extrem:
          Vor exista sau nu, dupa nevoi, spatii de odihna, de relaxare/divertisment individual sau in familie, de studiu, de hobby, de joaca, de prepararea si servirea hranei, de igiena, de depozitare... toate astea vor avea, proiect de h.v.a.c., instalatii de alimentare cu energie, proiect de iluminat general/ambiental/local, proiect pe parte audio/video/multimedia, automatizari, etc.

          In mod normal un proiect contine urmatoarele: Planuri pardoseli (mobilare/iluminat/instalatii, stereotomie finisaje), sectiuni/desfasurari ale tuturor peretilor (mobilare/iluminat/instalatii, stereotomie finisaje), planuri plafon/iluminat, planse de detaliere de executie, planse de concept (randari), proiect de mobilare cu planse de executie, daca asta doresti...

          Sunt realmente obosit sa explic oamenilor, ca, de exemplu, a decide prin proiect unde ai masa de sufragerie, si a pune din santier corpul de iluminat aferent, la locul potrivit, costa tot atat cu a-l pune in centrul camerei, unde l-a pus "bunica", la 1900...
          A decide din proiect, ce canapea vei avea, unde o vei avea, si a planta in consecinta, in pereti, firele aferente sistemului audio multicanal, a prizelor aferente corpurilor de iluminat local pentru citit, a prizelor de internet/laptop (daca nu-s routere wireless), nu costa decat niste bocanituri de ciocan, si niste cablu...

          Nu poti cere sfaturi asa, pur si simplu, in baza unor fotografii... c-o sa obtii o catastrofa. O sa vina unu' pe forum, si-o sa-ti spuna cat de zen e cu violetul anul asta... nimic mai mult.

          P.S. Opinie personala, terminati cu arcadele astea. Sun realmente odioase, gratuite, si scoase total din context. Arcada este un element structural, specific unei perioade in care nu exista tehnologia structurilor liniare din beton armat, conceputa sa descarce sarcinile in stalpi, si mai apoi in sol, prin compresiune. De aici forma ei... a o face intr-un gol de usa, este, in limbajul tuturor arhitectilor de calitate pe care i-am intalnit in viata mea, ORIBIL si lipsit de orice sens!

          Comentariu

          • coco200
            Incepator
            • 08.oct.2012
            • 1

            #35
            decorare pereti

            Buna ma poate ajuta cineva cu cateva idei pentru decorarea peretilor?m-am apucat sa imi renovez casa si in momentul de fata sunt un pic cam in pana de idei.

            Comentariu

            Procesare...